Imamasi priemonių pažaboti patruliuojančių policijos pareigūnų korupcija
Siekiant pagerinti susiklosčiusią grėsmingą situaciją šalies keliuose bei sumažinti aukų skaičių, kuriuos įtakoja ir nesąžiningas patruliuojančių policijos pareigūnų elgesys, vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius 2005 metų pabaigoje susitikęs su Policijos departamento vadovybe paprašė pateikti siūlymus ir imtis konkrečių priemonių dėl korupcijos prevencijos. Praėjus daugiau kaip mėnesiui, ministras domėjosi esama situacija.
Kaip informavo Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybos viršininkas Saulius Skvernelis, nebus taikstomasi ir su policijos sistemą žeminančiais pačių policijos pareigūnų veiksmais – atlygio reikalavimu iš teisės pažeidėjų. Kartu su kitomis atsakingomis tarnybomis pareigūnai bus nuolat tikrinami. Tam policijos įstaigos diegia įvairias technines priemones (audio, video technika, specialiųjų policijos transporto priemonių monitoringo sistema ir pan.), kurios apsunkintų galimybę tiek kyšį siūlančiajam, tiek imančiajam asmeniui atlikti neteisėtą veiką.
“Visi bandymai papirkti policijos pareigūnus ar kitais neteisėtais veiksmais vengti atsakomybės yra fiksuojami. Asmenys siūlę duoti kyšį ar bandę kitaip susitarti, bus pristatomi į policijos įstaigas ikiteisminiam tyrimui pradėti, o pareigūnai, kurie pristatys asmenis į policijos įstaigas, bus skatinami”, – sako vidaus reikalų ministras G.Furmanavičius.
Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybos duomenimis, 2006 metais (iki vasario 14 d.) dėl siūlymo duoti kyšį policijos pareigūnams už padarytus Kelių eismo taisyklių pažeidimus į policijos įstaigas buvo pristatyta 14 asmenų. Kyšius policijos patruliams vairuotojai siūlė siekdami išvengti administracinės nuobaudos už vairavimą neblaiviems, greičio viršijimą bei vairavimą neturint teisės vairuoti, o taip pat už leistino važiavimo greičio viršijimą. Pareigūnams buvo siūloma “susitarti” visoje Lietuvos teritorijoje: Pasvalio rajone, Vilniuje, Utenoje, Varėnos rajone, Marijampolėje, Varėnos rajone, Kaune, Kauno r., Raudondvaryje, Kaišiadorių r., Žiežmariuose. Siūlytos įvairios pinigų sumos – nuo 20 litų iki 200 eurų (700 litų).
Visais aukščiau nurodytais atvejais asmenims už KET pažeidimus surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai. Dėl bandymų duoti kyšį pradėti ikiteisminiai tyrimai. Trys asmenys buvo uždaryti į areštinę.
Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos kreipiasi į visus eismo dalyvius, tikėdamasis mūsų visų pilietinio sąmoningumo, ir dar kartą primena, kad asmenims, davusiems ar bandžiusiems duoti kyšį policijos pareigūnams, gresia baudžiamoji atsakomybė.
LR baudžiamajame kodekse numatyta, kad tas, kas tiesiogiai arba netiesiogiai pasiūlė, pažadėjo duoti arba davė kyšį valstybės tarnautojui ar jam prilygintam asmeniui už pageidaujamą teisėtą veikimą ar neveikimą vykdant įgaliojimus, arba tarpininkui siekdamas tų pačių rezultatų – baudžiamas laisvės apribojimu arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Už didesnės negu 250 MGL vertės kyšį baudžiama laisvės atėmimu iki ketverių metų, o už mažesnės negu 1 MGL vertės kyšį – laisvės apribojimu arba bauda, arba areštu.
Beje, visose Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybos specialiosiose policijos transporto priemonėse (į jas įsėdusiam vairuotojui matomoje vietoje) yra pritvirtintas įspėjamasis-informacinis užrašas dėl baudžiamosios atsakomybės už bandymą papirkti policijos pareigūną. Tikimasi, kad ši prevencinė informacinė priemonė taip pat padės sumažinti korupciją tarp kelių policijos patrulių.
Prašome visus, susidūrusius su korupcijos apraiškomis policijoje, apie tai pranešti Policijos departamento anoniminiu pasitikėjimo telefonu (8 ~ 5) 272 5372.