Veiklos pristatymo mugėse, parodose, konferencijose rengimas kompiuteriu
5. Veiklos pristatymo mugėse, parodose, konferencijose rengimas kompiuteriu
Daugeliu atvejų efektingas informacijos pateikimas lemia ir jos poveikio efektyvumą. Tai labai svarbu tiek skaitant pranešimą konferencijoje, tiek ginant diplominį ar magistro darbą, tiek pristatant naują gaminį ar projektą. Visada norisi patraukti auditorijos dėmesį ir jį išlaikyti tol, kol pateikiate savo idėją ar informaciją. Todėl informaciją reikia paruošti taip, kad ji būtų lengvai suprantama ir įtaigi. Seniai žinoma, kad geriausia priemonė įtaigai pagerinti – pranešimą ar pasakojimą papildyti vaizdinėmis priemonėmis. Nustatyta, kad žmonės įsimena:
- 10% perskaitytos medžiagos;
- 20% išgirstos medžiagos;
- 30% pamatytos medžiagos;
- 70% išgirstos ir kartu pamatytos medžiagos.
Vadinasi, jeigu naudojamos vaizdinės priemonės, pasiekiamas žymiai didesnis efektas nei be jų [4].
Šiais laikais, pristatant savo veiklą mugėse ar parodose, jau nepakanka meniškai , patraukliai ir įdomiai apiforminti parodos stendą ir visą ekspoziciją. Juk ne visus reklamuojamus gaminius galima atsigabenti su savimi. Taip pat neįmanoma perskaityti pranešimo mokslinėje, spaudos ar gamybinėje konferencijoje, vesti kursų, paskaitų ar apginti projekto (tiek gamybinio, tiek mokslinio), nesinaudojant vaizdine medžiaga. Tam jau nebereikia rulonų juodai – baltai ar spalvingai pagamintų plakatų ar brėžinių. Bet kurios srities meno, kultūros, mokymo-mokslo ar įmonės atstovai gali išmokti naudotis kompiuteriu ne tik kurdami įmonės ar organizacijos įvaizdį, stilių, reklaminius leidinukus. Jie gali pateikti patrauklią bei kokybišką savo veiklos reklamą kompiuterio ekrane skaidrių pavidalu ir taip reklamuoti savo veiklą Lietuvoje bei pasaulyje.
Kūrimo Įrankiai. Kadangi kokybiškų prezentacijų kūrimas yra sudėtingas uždavinys, jam spręsti programinės įrangos projektavimo firmos sukūrė specialias programas. Šios specializuotos programos suteikia daug galimybių vartotojams, norintiems greitai ir paprastai paruošti vaizdinę informaciją efektyviam jos demonstravimui. Paprastai, naudojamasi ta prezentacijų kūrimo programa, kuri priklauso turimam integruotam programų paketui:
- Microsoft Office paketo programa Power Point
- Corel Office Professional paketo programa Corel Presentations
- Lotus Smart Suit paketo programa Freelance Graphics
- Harvard Graphics programa, skirta profesionalioms prezentacijoms Windows aplinkoje kurti.
Pastaba: čia nenurodomi programų bei paketų versijų numeriai, kadangi, beveik kasmet, tobulinant programas, jie didėja.
Visoms šioms programoms būdingi panašūs bruožai [6, 7]:
- Integracija su kitomis savo paketo programomis: į prezentaciją galima įterpti kitomis programomis sukurtus objektus, pvz. lenteles, diagramas, paveikslėlius, muziką, o taip pat kurti juos čia pat.
- Galimybė naudoti vadinamuosius asistentus (konstruktorius), palengvinančius vartotojo darbą.
- Daugybė maketų, scenarijų bei šablonų. Ten galima rasti iš anksto paruoštą “klasikinį” skaidrių rinkinį, atitinkantį prezentacijos temą. Tereikia įrašyti savo duomenis bei parodyti meninį skonį. Tai gali padėti, jei nežinote ką reikėtų įtraukti ir kaip išdėstyti savo pristatymą.
- Bandomosios demonstracijos prezentacijos kūrimo metu. Tai įgalina ištaisyti klaidas ar netikslumus iki galutinio
- prezentacijos paruošimo, nebekartojant tų pačių klaidų naujai kuriamose skaidrėse.
- Specialių efektų panaudojimas. Skaidres galima atspausdinti ant plėvelės ir rodyti paprastu projektoriumi, tačiau demonstruojant jas kompiuteriu, atsiranda galimybė naudoti įvairius efektus: vaizdą palydėti garsu, įvesti spalvų pasikeitimą, objektų judėjimą, animaciją, klipų (naujesnėse programų versijose) panaudojimo galimybės. Kad auditorijos dėmesys būtų koncentruotas į kiekvieną naują mintį, galima padaryti taip, kad rodant skaidrę, užrašai pasirodytų po vieną, naujas užrašas išsiskirtų spalva, jo pasirodymą lydėtų koks nors garsas arba muzika. Demonstruojant skaidres galima pasirinkti kiekvienos iš jų rodymo laiką bei pasirodymo būdą (iš kurio ekrano kampo “įplaukia” skaidrė, subyra į gabalėlius po pasirodymo ir pan.)
- Galimybė perkelti prezentaciją į Interneto tinklalapį.
- Demonstravimo metu skaidrėse galima žymėti ir piešti elektroniniu pieštuku.
Tyrimų duomenys rodo, kad taikomieji paketai dažniausiai nedaug tesiskiria. Jeigu esate pripratę prie vieno iš jų, ar perkate kompiuterį, kuriame paketas jau įdiegtas, tai pereiti prie kito paketo vien dėl prezentacijos programos vargu ar verta. Įdiegus naują paketą, gali tekti sugaišti nemaža laiko, kol priprasite prie naujų programų sąsajų ir failų konvertavimo į naujo paketo formatus.
Ruošdami reklaminę prezentaciją nepamirškite, kad skaidrėse galite auditorijai priminti savo firmos ženklą ar devizą, įdėdami jį, kad ir nežymiai, į kiekvieną skaidrę. Čia nekalbama apie pirmąją, titulinę skaidrę, kur firmos ženklas būtinas. Skaidrių ruošinių (šablonų) rinkinys PowerPoint programoje pateiktas 7 paveiksle.
1.Titulinė skaidrė.
2.Skaidrė su numeruotu sąrašu.
3.Skaidrė su dviem teksto stulpeliais.
4.Skaidrė su lentele.
5.Skaidrė su tekstu ir diagrama.
6.Skaidrė su diagrama ir tekstu.
7.Skaidrė su struktűrine schema.
8.Skaidrė su diagrama.
9.Skaidrė su tekstu ir piešiniu.
10.Skaidrė su piešiniu ir tekstu.
11.Skaidrė pavadinimui.
12.Tuščia skaidrė.
Reklamos rengimas ir projektavimas kompiuterinėmis technologijomis
Paruošė V. Keršienė, remiant Atviros Lietuvos Fondui