Stebuklingas „Aladdin“ raktas
Praėjusią savaitę Lietuvą apskriejo sensacinga ir skandalinga naujiena. Keletas piktadarių pavogė informaciją iš Valstybinio socialinio draudimo fondo „Sodros“ duomenų bazės apie klientus, kurių duomenimis įtariamieji, tikėtina, ir prekiavo. Vienas iš jų buvo sulaikytas su įkalčiais, mėgindamas neteisėtai parduoti cetrinės klientų duomenų bazės kopiją specialiųjų tarnybų agentui. Šis įvykis primena, kokią svarbą turi patikima internete saugomos informacijos apsauga.
Jau senai esama techninių priemonių, kurios apsaugo nuo įsilaužimo į asmenines ir įmonių informacijos bazes be savininko sankcijų. Pavyzdžiui, Izraelio kompanija „Aladdin“ (Aladdin Knowledge Systems Ltd) elektroniniai „e-Token“ raktai, kurių platinimo teises nuo 1998 Lietuvoje turi UAB „Penki kontinentai“. Apie šią produkciją jau buvo rašyta, bet, kaip sakoma, ne nuodėmė pakartoti…
Kad būtų paprasčiau, „e-Token“ raktą galima palyginti su raktu nuo buto, garažo ar automobilio, šiuo atveju, nuo jūsų kompiuterio. Tiksliau, jo išorė primena ne patį raktą, o jo pakabutį. Tiktai jis kišamas ne į spyną, o į universalų USB lizdą. Įkišai ir turi priėjimą prie kompiuteryje saugomos informacijos, ištraukei – kompiuteris blokuojamas, niekas, išskyrus savininką, negali prie jo dirbti. „e-Token“ egzistuoja ir kaip intelektinė kortelė.
Skirtingai nuo įprastų prieigos apribojimo procedūrų, nereikia įsiminti slaptažodžio, tik PIN kodą. Jeigu raktas bus pamestas ar pavogtas, juo niekas kitas be jūsų negalės pasinaudoti. Slaptažodis nepatogus tuo, kad jį galima užmiršti, įmanoma ir įspėti. Todėl tenka periodiškai jį keisti, o tai sukelia nepatogumų administratoriams.
„e-Token“ – tai šiuolaikinės banko kortelės analogas, nes sukurtas pagal tą patį mikroprocesorių. Bet yra ir skirtumų. Jis pakankamai universalus, nes apsaugotoje rakto atmintyje saugomi sertifikatai, suteikiantys teisę dirbti su skirtingais resursais ir sprendimais. Sprendimai – tai funkciniu aspektu nepriklausomi moduliai, kuriuos galima įsigyti nepriklausomai vienas nuo kito, jie reikalauja tik vieno „eToken“ rakto. Iš jų, kaip ir iš „konstruktoriaus“, galima sudaryti jums reikalingus sprendimus: papildyti arba sustiprinti esančios sistemos apsaugą, nustatyti naujas priemones arba pakeisti senas, palaipsniui padidinti sistemas, įsigijant naujų modulių. Skirtingų gamintojų produktai yra suderinami ir gali sujungti bei papildyti vienas kitą. Norint dirbti su lizenciją turinčiu produktu, pakanka sumokėti jos vertę ir įrašyti į „eToken“ raktą sertifikatą.
Naudojant skirtingas programas, el. raktas gali pasitarnauti el pašto apsaugai nuo nepageidaujamų svečių, informacijos kodavimui, jis nepakeičiamas naudojant el. parašą. Jame galima saugoti sertifikatą, identifikuojantį jūsų parašo autentiškumą. Paprastai tam naudojamos intelektualios kortelės. Tačiau vietoj jų galima naudoti ir „eToken Pro“ raktus, kurie gerokai ekonomiškesni, naudojant specialią kompanijos „Baltimore“ (UAB „Penki kontinentai“ partneris) programą, užtikrina patogią ir ir absoliučiai patikimą asmens identifikavimo sistemą.
Kompanijos „Aladin“ technologijomis visame pasaulyje naudojasi ne mažiau 25 tūkst. garsiausių įmonių ir komercinių bankų. Ja patikimai apsaugoma ir „Penkių kontinentų“ įmonių grupės technika.
Apie „Aladdin“
UAB „Penki kontinentai“ yra bendrovės „Aladdin Knowledge Systems Ltd.“, kuriančios bei gaminančios informacijos apsaugos internete sistemas bei programinės įrangos apsaugos sprendimus, partnerė.
„Aladdin“ turi 10 tarptautinių biurų ir 60 įgaliotųjų atstovų didžiausiose pasaulio valstybėse, savo produkciją siūlo daugiau kaip 100 šalių.
Naujausias „Aladdino“ technologijas naudoja per 25 000 žinomų bendrovių bei komercinių bankų visame pasaulyje: „Compaq“, „Computer Associates“, „Lattice“, IBM, „Quark“, S.W.I.F.T.; Rusijos rinkos lyderiai – 1C, „R-Style“, „Ankad“, „Elvis+“, Centrinis Rusijos bankas.
Daugiau informacijos apie apsaugos priemones galite rasti lietuviškose svetainėse www.zyxel.lt, www.aladdin.lt.