Spausdintinė reklama
4. Spausdintinė reklama
Visa reklama, kaip ir laikraščiai bei žurnalai, šiandien projektuojama ir kuriama kompiuteriais. Iš principo, minimali elektroninės reklamos leidimo sistema yra kompiuteris ir spausdintuvas (dažniausiai lazerinis). Yra gausybė kitų įrenginių, kurie papildo šią sistemą: skeneriai, skaitmeniniai fotoaparatai, skaitmeninės piešimo lentos (digitaizeriai), tinklo plokštė, įvairios duomenų saugyklos, ir t.t.[13, 14]. Reklamos dizaino darbus dirbantys žmonės nėra paprasti kompiuterio vartotojai. Jiems reikia specialių žinių ir įgūdžių bei specialios techninės bei programinės įrangos. Atliekant dizaino darbus kompiuteriu, reikia tiesiogiai ir intensyviai kontaktuoti su vaizdine medžiaga, būtinas atidumas, dėmesingumas. Neretai ekrane mėginama įžiūrėti ir pataisyti taškelio dydžio elementus, plonytes linijas smulkutėlį šriftą. Todėl, norint paruošti kokybišką produktą, reikia rinktis ir kokybiškas darbo priemones [15].
4.1. Meninės iliustracijos komponavimas ir vaizdo saugojimas
Ruošiant meninę iliustraciją reklamai, reikėtų susipažinti su kompozicijos sąvoka. Kompozicija – kūrybinis procesas nuo sumanymo pradžios iki jo įgyvendinimo. Komponavimas – tai įvairių elementų išdėstymo plokštumoje arba erdvėje atitinkama tvarka. Kuriant meninę kompoziciją iliustracijai kompiuteriu, reikėtų atsižvelgti į šias rekomendacijas [5]:
- pasidaryti kompozicijos eskizą;
- numatyti, su kokia programa bus realizuojamas šis projektas;
- pasirinkti meninės kompozicijos priemones, atsižvelgiant į specialias tam tikslui skirtas programos priemones.
Vaizdo saugojimas kompiuteryje. Grafinių duomenų failuose saugomi vaizdai apibūdinami dviem pagrindiniais parametrais: spalvingumu ir matmenimis. Spalvotam vaizdui vartojamos CMYK ir RGB sąvokos. CMYK – tai spalvų “cyan” (žydra), “magenta” (purpurinė), “yellow” (geltona), “black” (juoda) santrumpa, o RGB – “red” (raudona), “green” (žalia), “blue” (mėlyna) santrumpa. Atitinkamai keičiant spalvų intensyvumą, galima gauti visas įmanomas spalvas. Spalvingumas – labai svarbi vaizdo charakteristika. Juo nusakoma iš kelių spalvų galima pasirinkti kiekvieno taško spalvą. Kompiuterinio vaizdo spalvingumas gali būti 2, 4, 16, 256, 32768, 65536 ir 16,8 milijono spalvų. Daugumą vaizdų sudaro šimtai tūkstančių ar milijonai spalvų. Vaizdo matmenys užrašomi skaičių pora. Pvz., 256*384=98304 reiškia, kad vaizdo plotis yra 256 taškai, aukštis – 384 taškai, o bendras taškų skaičius – 98304 taškai arba pikseliai. Sąvoka vaizdo skiriamoji geba (rezoliucija) nurodo, kiek pikselių tenka į colį (ppi), t.y. kokiu tankumu sudėlioti taškai mūsų vaizde (kaip, pvz., gyventojų tankumas Lietuvoje) (1 colis lygus 2.54 cm). Rezoliucija yra vienas iš svarbiausių parametrų, apsprendžiančių vaizdo kokybę. Jei reikia didesnės rezoliucijos, tenka, arba sumažinti fizinius paveikslėlio matmenis, arba padidinti vaizdo taškų skaičių (tankį). Tankio sumažinimas gali būti pavojingas, nes taip pašalinami taškai iš paveikslėlio ir tuo pačiu tam tikros paveikslėlio detalės. Tankio padidinimas prideda vaizdo taškų, suderindamas juos su jau egzistuojančių taškų spalva. Rezultatas gali būti paveikslėlio ryškumo sumažėjimas. Be to, didėja failo apimtis, dirbama lėčiau, ypač Internete. Lentelėje pateikti pasiūlymai, kokią skiriamąją gebą reikėtų naudoti:
Paveikslėlio tipas | Tinkamiausia skiriamoji geba | Minimali skiriamoji geba |
Spalvotas paveikslėlis žurnalui ar profesionaliam spausdinimui | 300 ppi | 225 ppi |
Spalvotos skaidrės | 300 ppi | 200 ppi |
Spalvoti paveikslėliai viršeliams ar lazeriniam spausdinimui | 180 ppi | 120 ppi |
Spalvoti paveikslėliai WWW tinklalapiams | 72 ppi | 72 ppi |
Nespalvoti paveikslėliai skelbimams, bukletams ir pan. | 180 ppi | 120 ppi |
Vaizdams (objektams) aprašyti reikia daug atminties, todėl failuose vaizdai laikomi “suspausti”, arba dar sakoma “suglaudinti”. Naudojama daug būdų vaizdų (objektų) duomenims suglaudinti. Įrašo tipas vadinamas formatu (nepainioti su matmenimis). Šiuo metu sukurta daug skirtingų grafinių vaizdų (objektų) formatų. Formatas atpažįstamas iš failo plėtinio. Dažniausiai naudojami: JPG, GIF, PCX, CDR, CMX, BMP, WMF, SCR, TIFF, EPS, FLI., FLC., PPT, PRJ, MPEG, DJVU ir kt. formatai.
4.2. Programos kompiuterinei grafikai
Verslui skirta grafikos programa turi turėti galingus įrankius, kuriais galima būtų sukurti efektingus dokumentus, tačiau sykiu ji turi kompensuoti dizaino patirtį, kurios verslininkai dažnai stokoja. Ruošiant paprastą tekstinį dokumentą, tinklalapio puslapį ar paprasčiausią skelbimą dažnai iškyla teksto pagražinimo piešinuku klausimai, o tuo pačiu ir klausimas, kaip ir iš kur jį paimti. Tam yra kuriamos įvairios piešinių galerijos (pvz Clip Art), kuriomis galima laisvai naudotis. Egzistuoja dešimtys programinės įrangos paketų, kurių pagalba galima kurti menines iliustracijas: plakatus, reklaminius bukletus, įvairius pranešimus, Interneto tinklalapius, firmos stiliaus konstantas, vizitines korteles ir pan. [21, 22, 24]. Bet kurioje grafinių objektų kūrimo programoje yra piešimo įrankiai, fono, tekstūros, kontūro bei teksto spalvų keitimo efektai, o taip pat galimybė perkelti informaciją iš vienos programos į kitą, pagyvinti dokumentą ar iliustraciją diagrama, lentele, piešiniu, nuskenuota nuotrauka ir kt. Profesionalių dizainerių pamėgtos programos:
- CorelDraw (http://corel.com ). Tai piešimo programa. Ji susideda beveik iš tuzino programų (Photo-Paint, Dream 3D, ir kt.). Kiekviena jų galima naudotis atskirai ar kartu su kitomis. CorelDraw kiekvieną liniją, formą ar teksto simbolį supranta kaip matematinį objektą, todėl yra vadinama objektinės orientacijos programa. Corel Photo-Paint – fotografijų redagavimo kompiuteryje programa. Joje puikios vaizdų spalvinimo galimybės, klaidų trynimas, efektų pritaikymas bei atvaizdo dalių klonavimas, trūkumų retušavimas bei papildymas daiktais, kurių ten nebuvo, kontrasto bei ryškumo koregavimas. Programa Photo-Paint visą atvaizdą, nesvarbu, ar tai nuotrauka, ar piešinys, vaizduoja tūkstančiais ar net milijonais taškelių (pikselių). Joje atvaizdas atrodo tarsi mozaika – padidinus, galima pamatyti pavienes spalvotas daleles. Nutolus, dalelės pavirsta paveikslu. Jei reikia gero rezultato, piešinį reikia redaguoti programoje CorelDraw, o atvaizdą Photo-Paint. Corel Dream 3D programa skirta kurti trimačius piešinius. Tai viena iš sudėtingiausių CorelDraw rinkinio programų. Ji leidžia perkelti trimačius objektus, juos judinti, sukti trimatėje erdvėje, pritaikyti paviršiaus audinius ir išsaugoti baigtą piešinį fotografinio atvaizdo pavidalu. Neseniai pasirodė CorelDraw 9 Office Edition [23]. Ši programa yra visapusiškas produktas, kurio pagrindas – profesionali CoreDraw 9 programos versija. Ji skirta visiems verslo grafikos darbams, įskaitant paveikslėlių redagavimą, iliustravimą ir publikavimą. Programa galima kurti pristatymus ar Interneto tinklapius. CorelDraw 9 Office Edition yra stipriai integruota su WordPerfect Office ir Microsoft Office paketais. Dokumentų publikavimo Internete galimybės dar gana paprastos. Nuorodas galima priskirti objektams iliustracijoje, tačiau tą patį norint padaryti su tekstu, tenka jį pirmiausia konvertuoti iš tekstinio į HTML formatą.
- Adobe Photoshop.[27] ( www.adobe.com ). Tai nepakartojama grafikos spaudai redagavimo programa, leidžianti koreguoti fotonuotraukas. Ji pasižymi ir funkcijų įvairove, ir paprastumu. Įdomiausia jo funkcija – sluoksniai, sluoksnių efektai, veiksmų istorijos paletė,- darantys redagavimo procesą lankstesniu ir saugesniu. Išleidusi Photoshop 5.5 Adobe firma įžengė į Interneto amžių, įtraukdama savo profesionalią grafikos redagavimo programą į vientisą paketą kartu su programa ImageReady 2.0. Naujosios programos ypatumas yra šių dviejų programų integracija ir didesnis dėmesys Interneto grafikai. Paveikslėliai gali būti padalinti, dalims galima priskirti nuorodą, kiekvieną dalį galima atskirai optimizuoti.
- Microsoft PhotoDraw 2000 Version 2 [23] ( www.microsoft.com ). Microsoft PhotoDraw 2000 turi aiškią vartotojo sąsają, todėl lengva kurti profesionaliai atrodančią grafiką. Glaudžios integracijos su Microsoft Word bei FrontPage produktais dėka PhotoDraw yra puikus priedas verslininkams, jau naudojantiems Microsoft Office paketą. PhotoDraw išsiskiria tuo, jog sujungia iliustravimo ir paveikslėlių redagavimo įrankius į vieningą darbo aplinką. Tačiau su PhotoDraw negalima kurti dokumentų, turinčių daugiau nei vieną puslapį. Tikroji “PhotoDraw” galia yra galimybė paprastai keisti objektus, pavyzdžiui, iškreipti juos trimatėje erdvėje. Naujus programos Voratinklio efektus galima pritaikyti pasinaudojant puikia nustatytų stilių galerija. Galima įkelti nuorodas, padalytus paveikslėlius ar sukurti animuotus GIF formato paveikslėlius, kurti persimainančius mygtukus. Deja, PhotoDraw kuriant tinklalapį, visas tekstas traktuojamas kaip grafika, negalima nuorodos priskirti teksto eilutei, esančiai teksto bloke.
- iGrafx Business [23] ( www.micrografx.com ). iGrafx Business yra trijų programų, anksčiau buvusių atskirais Micrografx produktais, paketas, sujungtas nauja vartotojo sąsaja. iGrafx, susidedančio iš vektorinės iliustravimo programos, paveikslėlių redaktoriaus bei trimatės grafikos redaktoriaus, pagrindas – galinga grafikos technologija. iGrafx Business ypač patogi kurti informacinę grafiką, pavyzdžiui, įvairius duomenimis paremtus grafikus. Programos išsaugojimo Internetui galimybės yra labai ribotos: ji gali sukurti tik paprasčiausius HTML dokumentus. iGrafx Business negali eksportuoti tikro teksto, todėl jį konvertuoja į GIF formato paveikslėlius. Todėl nuorodų negalima priskirti atskiroms teksto frazėms, o tik objektams. Programa negali sukurti persimainymo efektų ar padalytų paveikslėlių. iGrafx Business užima nedėkingą vidurį – jai trūksta galios, kurią turi CorelDraw 9 Office Edition, ir PhotoDraw paprastumo.
4.3. Kompiuterinė įranga reklamai ruošti
Grafiniam dizainui ir reklamai skirti kompiuteriai paprastai yra daug galingesni nei tie, kuriais maketuojami laikraščiai ar knygos. Grafinių sistemų rinkoje įsigalėję Macintosch ir IBM AK tipo kompiuteriai. Bet kuriam iš jų reikalingas didelis darbinės atminties kiekis (128 MB ar daugiau), talpūs kietieji diskai. Ypatingai svarbu – geras monitorius ir grafinė plokštė. Šią sistemą papildo gausybė kitų įrenginių: skeneriai, skaitmeniniai fotoaparatai, skaitmeninės piešimo lentos(digitaizeriai) ir kt.:
- Monitorius [15].Trumpai galima būtų pasakyti taip: kuo didesnė monitoriaus ekrano įstrižainė (galima matyti visą darbo lauką natūralia geba ir masteliu), kuo daugiau spalvų (atkuriamos “tikrosios” spalvos), kuo didesnis dažnis (matomas mažesnis vaizdo mirgėjimas), kuo lygesnis ekrano paviršius (išvengiama aplinkinės šviesos atspindžių, kurie erzina ir trukdo dirbti) tuo geriau. [Priedas 3]
- Grafinė plokštė [15]. Vaizdą, kuris matomas ekrane, kuria grafinė plokštė. Kuo sparčiau tai vyksta, tuo greičiau atkuriamas vaizdas ekrane po eilinio pokyčio [Priedas 3].
- Skeneris [17, 33]. Skeneriai skirti grafinei informacijai į kompiuterį įvesti. Dauguma šiuolaikinių skenerių yra spalviniai. Juose yra fotoelementai, jautrūs raudonai, žaliai ir mėlynai (RGB) šviesai. Skeneriai yra staliniai ir rankiniai [Priedas 3].
- Skaitmeniniai fotoaparatai [18, 19, 20, 28]. Viena dinamiškiausių informacinių technologijų sričių – skaitmeninė fototechnika. Kasmet atsiranda nauji, tobulesni skaitmeninių fotoaparatų ir kamerų modeliai. Siūlomos naujos technologijos, kaip perkelti vaizdą iš foto juostelės į kompiuterį. Skaitmeninė fotografija savo kokybe dar nesusilygino su klasikine, tačiau, suderinus ją su vaizdų apdorojimo programine įranga, galima gauti puikius kiekvieno kadro vaizdus, kur kas įdomesnius reklaminės iliustracijos elementus. Ši programinė įranga paprastai siūloma kartu su skaitmeniniu fotoaparatu [Priedas 3].
- Skaitmeninės piešimo lentos (digitaizeriai). Tai elektroninės lentelės, skirtos piešiniams ar eskizams piešti. Jos tiesiogiai jungiamos su kompiuteriu. Menininkui piešiant piešinį lentelėje, jo skaitmeninis pavidalas matomas kompiuterio ekrane. Specialių programų pagalba, šiuos piešinius galima spalvinti, koreguoti ir pan.
- Spausdintuvai. Kokybiškai reklamai spausdinti, dažniausiai kreipiamasi į poligrafijos įmones, kurios turi tam specialius įrengimus. Geri spausdintuvai labai brangūs. Šiuo metu naudojami rašaliniai ir lazeriniai, nespalvoti ir spalvoti spausdintuvai.
6 pav. Įrenginiai. Skeneris, skaitmeninis fotoaparatas, skaitmeninė piešimo lenta. |
Reklamos rengimas ir projektavimas kompiuterinėmis technologijomis
Paruošė V. Keršienė, remiant Atviros Lietuvos Fondui