Šiek tiek apie garsiakalbių galios matavimą

Dažnai kokio nors produkto gamintojai teigia vieną, o iš tiesų turi galvoje visai ką kitą. Taip yra su automobilių aparatūros galingumu. Paimkime bet kurią įpakavimo dežutę ir pamatysi užrašus, bylojančius apie „pasakišką” galią. Visi tie „skaičiukai” rašomi, kad vartotojas galėtų geriau orientuotis, rinkdamasis norimus aparatūros komponentus. Smagu jus pasigirti – „matai, pusę kilovato duoda”! Antra vertus, dėl ko ant dėžutės rašomi šie nerealūs „šimtai”, nuspėti nesunku… Neverta savęs klaidinti, nes iš tikrųjų tokie deklaruoti galingumai tesukelia bereikalingą sumaištį, užuot „padėję” susigaudyti. Čia, kaip sakoma, svarbu nepasiduoti iliuzijai, kad technikos pasaulyje viskas tiksliai pamatuota, pasverta, aprašyta atitinkamose grafose ir visa tai – nepajudinama kaip įstatymas. O juk net įstatymus galima „apeiti”…

Tarkime, turime automobilinę akustinę sistema (AS), paprasčiausią garsiakalbių komplektą. Apie jį žinome, kad galingumas yra 10W arba galime pasakyti (ir netgi užrašyti ant dėžutės), kad galia 1000W. Ir abiem atvejais būsime beveik teisūs. Mat egzistuoja keletas skirtingų galios matavimo metodų, o pirkėjas – žmogus labai nuspėjamas! Jo galvoje kirba mintis: jeigu galia yra didesnė – ir aparatūra „gros” garsiau. Arba kokybiškiau. Visa tai – „opiumas liaudžiai”, kaip kažkada sakė didysis kombinatorius Ostabas Benderis. Garso stiprumas priklauso nuo akustinės sistemos sukuriamo slėgio. O ant dėžučių rašoma galia byloja ne apie garso stiprumą, o greičiau apie mechaninį audiokomponentų patikimumą.

kaip jau minėjome, yra keletas galios matavimo metodų ir standartų, o tai dar labiau viską supainioja. Gamintojas, žinoma, renkasi tą, kurio rezultatai suteikia daugiau patrauklumo.

Straipsniai 1 reklama

Kad būtų aiškiau susigaudyti, pradėkime nuo AS, kurios buvo naudojamos buvusioje TSRS. Rusijoje ir šiandien yra du nuo TSRS likę galios parametrai – nominalus ir sinusoidinis. Beje, reikia pasakyti, kad šios AS – tinkamos ir patogios. Kaip tik dėl to iškyla kėblumų lyginant jas su vakarietiškomis. kai kas gal prisimena, o gal net ir šiandien turi buitinius garsiakalbius S-90. Dydžio sulig nemenka spintele! Jų galingumas 90W. Kažkaip… neprotinga, regis būtų jas galima lyginti su automobiliniais 100W garsiakalbiais, kurių skermuo nėra didesnis nei kavos puodelio lėkštutės.

„Rytų” akustinės sistemos:

Nominali galia (kartais dar vadinama vardine) – tai galia, kuri išlaiko kitus techninėje dokumentacijoje nurodytus

parametrus: iškraipymus, triukšmo lygį ir t.t. Paprasčiau – tai galingumas, kai garso reguliatorius yra vidurinėje padėtyje.

Sinusoidinė galia – galia, kuri padeda AS atkurti muzikinį signalą be mechaninių pažeidimų. Paprastai ji 2-3 kartus

didesnė už nominalią galia. kaip tik todėl, buitiniai garsiakalbiai 35AS kažkada „pavirto” į S90. Jų nominali galia – 35W, o sinusoidinė – 90W.

Deklaruojama galia – tai elektrinis galingumas, kurį apriboti gali tik šiluminės ar mechaninės sistemos gallimybės, pvz. sudegusi ritė, nutrūkę laidai ar difuzoriaus pakaba. Akustinė sistema šią galia pasiekia, perdavusi trumpalaikį triukšmo signalą kartą per 100 valandų intervalą.

Maksimali trumpalaikė galia – elektros galia, kurią garsiakalbiai atlaiko be pažeidimų 2 sek. Bandymai atliekami 60 kartų darant 1 min. trukmės pauzes. Šis parametras leidžia daugiau „sužinoti” apie garsiakalbių atsparumą trumpalaikėms perkrovoms, kurios gali įvykti eksplotacijos metu.

Maksimali ilgalaikė galia – elektros galia, kurią garsiakalbiai atlaiko be pažeidimų 2 minutes. Bandymas antliekamas 10 kartų dviejų minučių intervalais.

„Vakarų” akustinės sistemos

DIN Power – pati „kukliausia” galia (turint galvoje absoliučius rezultatų dydžius). Artima sinusoidinei. nustatoma esant realiai galiai (kai nelinijinių iškraipymų lygis nesiekia 1 proc.). Matuojama garsiakalbiams „tiekiant” 1kHz dažnio signalą 10 minučių.

DIN Music Power – kartais pasitaikantis galios matavimo variantas, nusakantis muzikinio siganlo galią. „DIN Music Power” rezultatai būna šiek tiek didesni nei „DIN Power”.

RMS (Root Mean Squared) – labai dažnai naudojamas galios nustatymo metodas. RMS galia „gaunama” bandant garsiakalbius 1kHz dažnio sinusoidės siganlu pasiekiant 10 proc. nelinijinių iškraipymų lygį. Tai leidžia gamintojams deklaruoti didelę garsiakalbių galią. Jei kalbėtume atvirai, tai 10 proc. nelinijinių iškraipymų daro muzikinį siganalą „žiauriai” nemalonų ausiai! beto, realiame gyvenime, žmogaus ausis girdi ne sinusoidžių, o muzikos signalą, su kintančiomis amplitudėmis ir dažniu ir, pageidautina, su minimaliu iškraipymų lygiu.

„Desertui” – akustinės sistemos, kurios gali padaryti itin gerą ispūdį.

PMPO (Peek Music Power Output) – galia, kurią garsiakalbis gali atlaikyti be mechaninių pažeidimų trumpą laiką. Ji nustatota tiekiant žemesnį nei 250Hz dažnio signalą (paprastai naudojamas 100 Hz dažnio trumpalaikis sinusoidinės formos signalas).

Taip galima pasiekti itin galingą „marketingo” efektą, viršijantį „DIN Power” dešimtis kartų ir puikiai tinkantį audiokomponentų įpakavimo dėžutėms. Renkantis aparatūrą deklaruojamais duomenimis nevertėtų aklai tikėti. Nes 500W galios akustinė sistema su 10 proc. nelinijinių iškraipymų yra daug prastesnė, negu tarkim 50W galios AS su 1 proc. nelinijinių iškraipymų!

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *