NT ar Linux?
NT stengiasi įprastą “Windows” aplinką perkelti į serverį, kur sistemos administratorius gali spragsėti pele konfigūruodamas serverio aplikacijas.
Kartu NT pateikia ir priemonių rinkinį, skirtą WWW svetainių kūrimui. VBScript lankstumas ir galimybių visuma yra didelis IIS privalumas, pvz., visai nesunku panaudoti klausimų-atsakymų COM objektą. Ir kai WWW svetainės lankomumas nėra milžiniškas, o daug jos turinio generuojama iš DB ir WWW sprendimų kūrėjai turi gerą “Microsoft” produktų naudojimo patirtį – NT tinka, kai norima greitai sukurti sudėtingos struktūros WWW svetaines.
Iš kitos pusės “Linux” leidžia panaudoti daug paprastų (ir nemokamų) priemonių: Apache, Perl, rdist, sendmail, cron ir rašyti “Unix” apvalkalo (shell) skriptus automatizuojant procesus, kuriuos be papildomų (ir nepigių) programų nėra lengva valdyti NT terpėje.
Tačiau NT terpei įvairią programinę įrangą kuria daugybė “trečiųjų” firmų (paieškos sistemos, DB, aplikacijų serveriai el.komercijos paketai ir t.t.). Žinoma, PĮ kuriama ir “Linux” terpei, tačiau jos kiekis vis dar atsilieka nuo NT (nors daugėja sparčiau).
Kartu su NT iškart gauname visą technologijų rinkinį (ASP, ATL/COM, MSMQ, įvykių ir greitaveikos monitoringą, ADO, administravimo ir analizės/ataskaitų įrankius ir t.t.). Gaila tik, kad NT nėra tokia stabili kaip “Unix”, kuri mėnesiais gali veikti be sustabdymų. Tačiau dažnesnius NT stabdymus atperka ekonomija lyginant su “brangininkais” “Unix” administratoriais, kurie turi gerai išmanyti visą virtinę skirtingų programų, pvz., Linux, Apache, Jrun, mod_perl, PHP, Locomotive, whatever, ir t.t. (lyginant su triada NT/IIS/COM).
Alternatyva šioms dviems terpėms gali būti “Solaris” (kurią ir pasirinko “Žvaigždžių karai”). Kartu su “Apache” WWW serveriu tai greita ir patikima platforma, turinti ilgą istoriją, gerą trečiųjų pusių palaikymą ir didelę patirtį (sulyginamą su NT ir “Linux” kartu sudėjus).
O didelėms WWW svetainėms verta pagalvoti apie skirtingų platformų derinimą. Pvz., HotBot paieškos rezultatus pateikia NT serverių klasteris, tačiau nemažai aplikacijų veikia “Solaris”, NT ir “Linux” terpėse, tvarkydamos WWW svetainės duomenis ir piešinių failus.
Kitas pavyzdys – garsioji “eBay” parduotuvė. Iš milijardų tranzakcijų (per mėnesį) 64% jų kreipiasi į ISAPI filtrus (NT terpėje) sąveikaujančius su “Oracle” DB veikiančia “Solaris” aplinkoje.
Yra ir kitų (nemokamų arba beveik nemokamų) alternatyvų.
Populiariųjų žurnalų “Moteris”, ir “Vyras ir moteris”, WWW svetainių turinį pateikia “BSDUnix” terpėje veikiantis “Apache” WWW serveris. Jos nemokama versija FreeBSD yra geru dešimtmečiu senesnė už “Linux” ir laikoma gerokai už jį pranašesne (ypač didelės apimties WWW svetainėms, – ją pasirinko didžiausią apkrovą pasaulyje turinti “Yahoo!” bei “Hotmail”).
Saugumo klausimai labai susiję su išankstine asmenine nuostata. Mėtomasi maždaug tokiais argumentais:
“Linux” yra potencialiai nesaugi, nes jos pradinį kodą gali gauti kiekvienas piktavalis hakeris. Tuo tarpu NT “viduriai” paslėpti, o MS surastas saugumo skyles užlopo pakankamai greitai.
NT yra nesaugi, nes MS prifarširavo serverį “ActiveX” ir kitų komponentų, kurie gali perimti duomenis arba vykdyti programas nutolusiuose kompiuteriuose. Be to visas NT palaikymas tėra tik MS rankose (lyginant su visa armija “Linux” hakerių ir taisytojų).
Pasirinkite patys, kuris šių dviejų argumentų jus labiau įtikina.
Tai ką rinktis?
Nėra universalaus varianto vienodai tinkančio visiems ir visada. gali nutikti, kad nenorėdamas pyktis su bosu pasirinkote NT, o vėliau pasirodė, kad negalite išspręsti reklamos apmokėjimo problemų. Arba manydamas esąs “kietas” pasirinkute “Linux”, o dabar visus metus laukiate, kada šiai terpei bus pernešta “užkalanti” el.komercijos aplikacija, kurią veikia “Solaris” terpėje. Ir kai ją perneša į “Linux”, tai pasirodo, kad ją pritaikė “RedHat” atmainai, o jūs įsidiegęs S.U.S.E. arba “Debian” “Linux” atmainas. O jūsų pagrindinis konkurentas per tą laiką perėjo prie NT ir jau “nulaižė grietinėlę”.