Kova prieš hakerius – FTB pralaimėjimas
Panašių istorijų, ir net kartais įdomesnių, dabar dažnai užtiksi paklajojęs po Internetą. Dar įdomesnės medžiagos rasi užklydęs į tarptautinius hakerių puslapius bei naujienų grupes. Gal todėl jose (po sekso bei verslo puslapių) daugiausia lankytojų. Nieko stebėtino, žmoniją visais laikais lydėjo ir lydės vagystės bei apgavystės. Tačiau nusikaltėlių metodai ir priemonės nuolat tobulėja ir stengiasi neatsilikti nuo techninio progreso vystymosi, nors ginčai, kas pirmiau atsirado – puolimas ar gynyba – jau tęsiasi šimtmečius… XX amžiaus pirmos pusės gangsterius, kurių vienintelis argumentas buvo jėga ir ginklas, dabar pakeitė “naujieji banditai”, kuriems kur kas didesnes galimybes pasiūlė audringas informacinių technologijų vystymasis. Vis aktyvesnė Interneto plėtra ir sąlygiškas jo vartotojų anonimiškumas sudarė galimybę atsirasti naujam visuomeniniam sluoksniui – hakeriams, žmonėms, laikantiems savo pareiga nuolat griauti, kaip atsaką tiems, kurie linkę – kurti…
Vykęs per pastarąjį dešimtmetį griovimo procesų maštabiškumas privertė rimtai susirūpinti įvairių šalių vyriausybes bei slaptąsias tarnybas. Per šį laiką būta visko: ir stambių pergalių, ir stambių pralaimėjimų – tiek iš vienos, tiek ir iš kitos pusės. Tačiau nedažnai FTB (http://fbi.gov) pripažįsta savo pralaimėjimus. Bet, atrodo, didžiausių komercinių tinklapių – Yahoo! (http://www.yahoo.com), eBay (http://www.ebay.com), Amazon (http://www.amazon.com), Buy.com (http://www.buy.com), CNN (http://www.cnn.com) beprecidentinio “artilerinio apšaudymo” tyrimas – atsidūrė aklavietėje. Nors FTB seniai įtarė kelis hakerius, tačiau kaltinimai jiems taip ir nebuvo pareikšti. FTB atstovai skėsčioja rankomis ir sako, kad reikia keisti įstatymus, bene labiausiai įvesti pataisą, pagal kurią įėjimas į internetą nebūtų anoniminis: nori pakliūti į virtualią erdvę – pateik savo ID (identifikacinį numerį – tarsi hakeriai šiam atvejui nieko nesugalvotų? – aut. pastaba).
Beje, ekspertai vis dar pasiklydę savo spėliojimuose, kas ir kokiems tikslams įvykdė seriją kompiuterinių atakų, kurios jau įeina į Naujausiąją istoriją kaip pirmasis hakerių karas. Pradžioje dažniausiai buvo minimas žodis „vandalizmas”. Nesurasdama kokių nors populiariausių tinklapių masinio bombardavimo motyvų, žiniasklaida iškėlė versiją, kad tai buvo neapykantos arba nevilties aktas, neturintis jokio komercinio pagrindo. Gali būti, kad koks nors kompiuterininkas – nevykėlis, neištvėręs konkurencijos su didžiausiais komerciniais tinklapiais, nusprendė jiems tokiu būdu atkeršyti. O gal tai buvo tiesiog vaikiški įsilaužėlių vunderkindų išdykavimai, kurie dabar primena „karų” žaidimus tik ne kiemuose, o elektroniniuose tinkluose?