Keisti vogto telefono programinę įrangą – vis dar legalu

Telefoną galima užblokuoti

Mobiliųjų telefonų vagystės tapo viena labiausiai paplitusių nusikaltimų rūšių. Lietuvoje pernai buvo pavogta ar atimta apie 1,5 tūkst. šių ryšio priemonių.

Tokia problema kamuoja ne tik lietuvius. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje tuo susidomėjo ir valdžios pareigūnai, paraginę telekomunikacijų operatorius ieškoti būdų, kaip sumažinti vagysčių skaičių. Šioje šalyje pernai buvo pavogta apie 700 tūkst. mobiliojo ryšio telefonų.

Straipsniai 1 reklama

Vienas plačiausiai naudojamų būdų – užblokuoti vogtą telefoną pagal jo unikalų identifikacinį numerį IMEI (International Mobile Equipment Identity), sudarytą iš 15 skaitmenų.

Taip užblokavus mobilųjį telefoną, jis neprisijungs prie tinklo net ir įdėjus kitą SIM kortelę.

Tiesa, telefono blokavimas vieno ryšio teikėjo tinkle nebetenka prasmės, jeigu operatoriai neturi bendros vogtų telefonų IMEI numerių duomenų bazės.

Numeriai – viename centre

Didžiojoje Britanijoje policijos, Mobiliųjų telefonų pramonės asociacijos iniciatyva buvo nuspręsta kurti centrinę duomenų bazę.

Joje būtų renkami pavogtų ar pamestų mobiliojo ryšio telefonų IMEI numeriai. Planuojama plačiai išreklamuoti šią sistemą, kad kiekvienas vartotojas žinotų, ką daryti praradus telefoną.

Dalytis informacija apie prarastus aparatus žada ir Italijos operatoriai. Be to, Dubline (Airija) veiklą pradeda duomenų centras, kuriame bus kaupiama informacija apie visoje Europoje blokuotinus telefonus.

Nutraukti paslaugų teikimą, jei telefonas vogtas, reikalauja ir Lietuvoje galiojantys teisės aktai. Tiesa, numatyta išlyga – jeigu tam yra techninės galimybės.

Operatoriai taip pat privalo dalytis informacija apie pavogtus mobiliojo ryšio aparatus.

Kodą pakeisti nesudėtinga

Iš trijų Lietuvos mobiliojo ryšio operatorių techninių galimybių blokuoti telefoną ryšio tinkle pagal IMEI numerį neturi tik „Tele2”.

Šios bendrovės komercijos direktorius Pranas Kuisys sakė, kad vien telefonų blokavimas vagysčių skaičiaus nesumažins – žmonės patys turi būti budresni.

Specialistai pripažįsta, kad telefono blokavimas pagal jo identifikacijos numerį negali būti veiksminga priemonė, nes IMEI yra nesunkiai pakeičiami.

„Lietuvos ryto” žiniomis, tokios paslaugos, priklausomai nuo aparato modelio, kainuoja 20-50 litų. Šalyje daug specialistų, keičiančių telefonų programinę įrangą.

Vieno jų teigimu, tokių užsakymų sulaukiama dažnokai.

Perkant telefoną, vertėtų pasitikrinti, ar IMEI numeris, užklijuotas ant telefono korpuso po baterija, sutampa su tuo, kuris parodomas telefono ekrane klaviatūra surinkus *#06# kombinaciją.

Lietuvos įstatymai – atlaidūs

Bėda, kad šios operacijos nėra pripažintos nelegaliomis. Kai kurie specialistai tai vadina akivaizdžia įstatymų spraga.

„Pagal šalies įstatymus, programinę įrangą gali turėti tik kompiuteris. Joks kitas įrenginys, pavyzdžiui, mobiliojo ryšio telefonas, anot jų, programinės įrangos neturi”, – dėstė vienos konsultacinės įmonės vadovas Darius Grigalis. Jo bendrovė teikia paslaugas „Motorola” atstovybei Lietuvoje.

Tuo tarpu Didžiojoje Britanijoje už vogto telefono perprogramavimą, numerio pakeitimą galima sulaukti iki 5 metų laisvės atėmimo bausmės. Bausmės už įrangos identifikacijos numerių keitimą numatytos ir JAV.

„Bitės GSM” teisinio reguliavimo skyriaus vadovo Mindaugo Jablonskio teigimu, Lietuvoje galima taikyti tik bendruosius principus ir tokias operacijas traktuoti kaip programinės įrangos gadinimą, pakeitimą: „Bet vis tiek lieka klausimas, ar IMEI numerį pakeitęs asmuo užsitrauks civilinę, ar baudžiamąją atsakomybę”.

Tačiau M.Jablonskis teigė, jog jam nėra tekę girdėti, kad IMEI numerius keitę žmonės Lietuvoje būtų nubausti.

Paslaugos atvirai reklamuojamos

Neoficialių specialistų, gamintojų vadinamų „hakeriais”, pakeistas IMEI neretai sutampa su kitų telefonų numeriais.

D.Grigalis prisiminė atvejį, kai, Latvijoje pavogus telefoną, operatorius užblokavo jo IMEI kodą. Tačiau po to prie tinklo prisijungti negalėjo ne vienas, o maždaug 80 mobiliojo ryšio telefonų – visi jie turėjo vienodus IMEI.

Nustatyti, ar telefono IMEI numeris buvo pakeistas, specialistų teigimu, neįmanoma.

„Centrinė duomenų bazė su vogtų telefonų numeriais menkai pagelbėtų. Reikia nukirsti šaknis – identifikacinio numerio keitimas turėtų būti pripažintas nelegalia operacija”, – tvirtino D.Grigalis. Dabar tokios paslaugos atvirai reklamuojamos.

Specialistai – vieningi

„Kad nebūtų skatinamas nusikalstamumas, reikia pasakyti, kad pirmiausia vogti telefonai negali būti prijungiami prie operatorių tinklų. O antra – už IMEI keitimą turi būti numatyta atsakomybė, – teigė „Bitės GSM” teisinio reguliavimo skyriaus vadovas M.Jablonskis. – Juk telefono IMEI numerio keitimas yra kaip automobilio kėbulo numerių perkalimas”.

„Omnitel” viceprezidentas technologijoms Rolandas Ryliškis sakė, kad pingant telefonams atsiranda mažiau norinčiųjų skirti daug lėšų apsaugoti juos nuo vagysčių. Tačiau jis sutinka, kad telefono identifikacijos numerio keitimas turėtų būti uždraustas.

Dvi medalio pusės

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) Juridinio skyriaus vadovas Tomas Lamanauskas sutiko, kad reikėtų identifikuoti, ar telefonas nėra vogtas.

Tačiau egzistuoja ir konkurenciniai dalykai, dėl kurių, T.Lamanausko aiškinimu, telefonų programinės įrangos keitimas nėra draudžiamas.

Perrašant programinę įrangą, pririšti prie tam tikro operatoriaus tinklo telefonai gali būti nuo jo atsieti. Tačiau kartu pakeičiami IMEI numeriai.

Tokiu būdu vartotojai gali nutraukti santykius su operatoriumi, kai baigiasi sutartyje numatytas terminas. O operatoriai praranda galimybę piktnaudžiauti techninėmis priemonėmis išlaikydami vartotoją.

„Operatoriaus ir vartotojo santykių trukmė turi būti nustatoma sutartimis, o ne išlaikant abonentą „pririšus” jo telefoną, – teigė T.Lamanauskas. – IMEI numerio keitimas galėtų būti traktuojamas kaip bendrininkavimas, jei keli asmenys susitartų, jog vienas vagia, o kitas keičia telefono numerius”.

Views All Time
Views All Time
8230
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

3 + 6 =