Internete galės būti naudojami ir lietuviški domenai
Rio de Žaneire (Brazilija) vykstančioje už interneto vardų naudojimą atsakingos organizacijos ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) konferencijoje jos pirmininkas Vincentas G. Cerfas pareiškė, kad ne angliškais rašmenimis rašomi interneto sričių vardai galės būti pradėti naudoti per kelias artimiausias savaites ar mėnesius.
Šiandien ICANN turėtų patvirtinti nacionalinėmis kalbomis rašomų interneto vardų techninius standartus. Jie sudarytų galimybę vartotojams naudotis kiniškais, japoniškais, arabiškais ir kitų kalbų abėcėlių ženklais. Pasak V. Cerfo, techniniai standartai yra parengti, reikia tik paruošti jų naudojimo politiką.
Interneto vardų sistema (DNS) “supranta” 26 angliškas raides, 10 skaitmenų bei taško ir brūkšnelio ženklus. Nacionaliniai rašmenys turės būti koduojami DNS priimtinų simbolių sekomis. Ar greitai vartotojai galės pradėti naudotis gimtąja kalba rašomais interneto domenais, pasak V. Cerfo, daugiausiai priklausys nuo to, kaip sparčiai tų šalių specialistai “išvers” specifinius simbolius į DNS priimtinus ženklus. Suprantama, daugiausiai rengiantis šioms permainoms teko ir dar teks pasidarbuoti japonams, kinams, korėjiečiams ir arabams.
Nepaisant interneto vardų sistemoje diegiamos daugiakalbystės, tradiciniai aukščiausiojo lygio domenai, tokie kaip “.org”, “.com”, “.net” ir kt., išliks tik angliški. Beje, belieka tikėtis, kad atsiradus galimybei rašyti interneto vardus lietuviškai, Lietuvių kalbos komisija nepradės karo su “šveplavimu” ir nevers, pavyzdžiui, “Zuvys.lt” keisti “Žuvys.lt” ar visur, kur reikia, rašyti nosines… Nes jei toks noras atsiras, visi “sulietuvintų” domenų ir tinklapių savininkai naršytojų sulauks tik iš Lietuvos. Ar įsivaizduojate arabą – ne, užtenka įsivaizduoti paprasčiausią amerikietį, kuris savo klaviatūroje nesudėtingai randa raidę “ž”?