Renkatės lieknėjimo būdą? Neskubėkit. Patarimai.
Užsimanėte sulieknėti? Tačiau paieška išduoda begalę lieknėjimo būdų. Kurį išrinkti? Kuriuo tikėti? Kuris padės? Norite rasti atsakymus į šiuos klausimus? Tada šita informacija yra jums.
Kokiais svorio metimo metodais tikėti?
Dėl nenustojamo žmonių noro sulieknėti gimsta neapsakomai daug įvairiausių svorio metimo metodų. Vieni iš jų sulieknina mūsų pinigines vietoj pilvų, o kiti gali kelti pavojų mūsų sveikatai bei darbingumui.
Beveik visi lieknėjimo receptai, kurie daug žada, bet nėra moksliškai pagrįsti, turi laikiną efektą. Į rezultatyvią svorio metimo programą įeina adekvati mityba, sumažinta raciono energetinė vertė, bei padidintas fiziškas aktyvumas.
Ar verta pradėti vartoti mažiau angliavandenių?
Viena iš populiariausių dietų yra vartoti mažiau angliavandenių. Tačiau tai yra tiesiog mažai kaloringa dieta. Svoris metamas dėl to, kad vartojamas mažai kaloringas maistas, o ne dėl visų kitų priežasčių, kurios dažnai aprašomos. Verta žinoti, tokia mityba sumažina glikogeno atsargas raumenyse ir inkstuose, sumažina gliukozės lygį kraujyje, kas blogai veikia sportininkų darbingumą. Mažai kaloringos dietos dar blogos tuo, kad neskatina žmonių planuoti savo racioną, išsirinkti tinkamus produktus, tyrinėti jų sudėtį ir gaminimo būdus. Baigdamas dietą, žmogus grįžta prie savo įprasto žalingo maitinimosi būdo, ir svoris vėl kyla. Tikrai ilgalaikė svorio kontrolė reikalauja fundamentalių gyvensenos pakeitimų.
Į ką reikia atkreipti dėmesį norint sulieknėti?
Norint sulieknėti, reikia atkreipti dėmesį į kalorijas (energiją). Kūno svoris priklauso nuo energetinio balanso – skirtumo tarp suvartotos ir sunaudotos energijos. Riebalai kaupiasi ne dėl daugiau suvartotų angliavandenių, o dėl to, kad žmogus suvartoja daugiau energijos, negu sunaudoja. Ilgalaikis sportavimas – geriausias būdas sujudinti riebalų apykaitos mechanizmą.
Galima sumažinti tiktai pilvuką?
Nuomonė, kad įmanoma sumažinti kažkokios vienos kūno vietos apimtį, yra mitas. To negali padaryti nei dieta, nei fiziniai krūviai, nei kiti nechirurginiai būdai. Treniravimas kažkurios atskiros kūno zonos padidina raumenų tonusą. Žmogus atrodo lieknesnis toje vietoje, bet tai ne dėl to, kad riebalų sumažėjo, o dėl to, kad raumenys sutvirtėjo ir geriau laiko tą vietą.
Šilčiau rengtis per treniruotę ir daugiau numesi svorio?
Nešioti guminę, polietileninę aprangą per treniruotę nėra efektyvu. Svoris sumažėja, bet prarandami ne riebalai, o skystis. Apranga neleidžia išgaruoti prakaitui, kuris atšaldo organizmą fizinių krūvių metu. Tokia praktika gali atvesti prie dehidratacijos, šiluminio nualinimo bei šiluminio smūgio. Kaip ir saunoje, skystis, prarastas su prakaitu, atsistatys, ir svoris grįš.
Kaip pasirinkti lieknėjimo programą?
Rinkdamiesi lieknėjimo programą ar produktus, reikia atsižvelgti į tokius aspektus:
- Ar į dietą įeina maitinimosi produktų iš „maitinimosi piramidės“ įvairovė, kuri duoda mitybos adekvatumo? Nepasitikėkite dietomis, kurios visiškai atmeta kažkuriuos produktus.
- Nepasitikėkite žodžiais „greitai ir lengvai“, „valgykite viską, ką norite, ir lieknėkite“, „užkrauna energija“.
- Ar šitos dietos efektyvumas patvirtintas dokumentiniais tyrimais? Galima pasikonsultuoti su dietologu.
- Ar dietoje numatomas gyvenimo būdo ir mitybos įpročių pakeitimas? Ar į ją įeina sportavimas?
- Nevartokite visokių preparatų, kurie numalšina alkį.
- Ar dietoje atsižvelgiama į ypatingus sportininkų poreikius (gėrime, energijoje, angliavandeniuose, baltymuose ir t.t.)?