Paukščių gripas. Kas tai?
Paukščių gripas yra greitai plintanti pavojinga užkrečiama paukščių liga, kuria serga naminiai ir laukiniai paukščiai. Patys pavojingiausi yra paukščių gripo labai patogeniški H5 ir H7 viruso potipiai. Šiuo metu didžiausią susirūpinimą kelia H5N1 paukščių gripo virusas, kuris pavojingas ir žmonėms, ir gyvūnams. Paprastai laukiniai migruojantys laukiniai vandens paukščiai yra natūralūs paukščių gripo mažai patogeniško viruso nešiotojai ir retai kada patys serga, bet naminiai paukščiai yra ypač jautrūs paukščių gripo virusui. Paukščių gripo virusas atsparus, jis ilgai išsilaiko audiniuose, fekalijose ir vandenyje.
Pastaruoju metu sparčiai plintant paukščių gripui visame pasaulyje, Lietuvos Respublika atsidūrė paukščių gripo grėsmės zonoje, nes jau 6 Europos Sąjungos valstybėse jis oficialiai patvirtintas laukiniams paukščiams. Nustatyta, kad šį pavojingą virusą Euroazijos žemyne išplatino migruojantys vandens paukščiai. Tai pats pavojingiausias ir greičiausias šios ligos plitimo kelias. Liga perduodama tiesioginio kontakto su sergančiais paukščiais būdu.
Paukščių gripu sergantys paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta paukščių skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėse. Paukščiai gaišta. Ūkyje gali nugaišti iki 100 proc. laikomų paukščių.
REKOMENDUOJAMOS PROFILAKTINĖS PRIEMONĖS
- NELIESKITE kritusių ar leisgyvių laukinių paukščių, neikite prie jų;
- NEMAITINKITE laukinių paukščių iš rankų;
- NEGIRDYKITE naminių paukščių vandeniu iš atvirų vandens telkinių;
- Užsienyje nesilankykite paukščių turguose, paukščių parodose, zooparduotuvėse;
- Dažnai plaukite rankas, ypač prieš ir po paukštienos apdorojimo maistui;
- Nelieskite paviršių, kurie gali būti užteršti paukščių išskyromis ir išmatomis;
- Nevalgykite patiekalų, kurie gali būti paruošti iš termiškai neapdorotos paukštienos.
- Paukščių gripo virusas A (H5N1) žūna kaitinant, todėl paukštieną ir kiaušinius apdorokite kaitinant ne mažesnėje kaip 70°C temperatūroje (kiaušinių tryniai turi būti kieti).
Paukščių gripą platina laukiniai paukščiai, o jie ligą gali perduoti naminiams paukščiams, todėl būtina užkirsti kelią paukščių gripo viruso plitimui nuo laukinių paukščių naminiams paukščiams. 2006 m. vasario 20 d. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba išleido įsakymą, kuris draudžia naminius paukščius laikyti lauke. Vadovaujantis šiuo įsakymu naminiai paukščiai turi būti uždaryti patalpose iki gegužės 20 d. Pažeidę šį įsakymą paukščių savininkai bus baudžiami nuo 1000 iki 5000 litų baudomis, o paskutinė poveikio priemonė – paukščių likvidavimas.
Tikimės žmonių supratimo ir sąmoningumo.
Gyventojų prašome neliesti kritusių paukščių, o, juos radus, nedelsiant informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą nemokamu telefonu (8~800) 40 403, Telšių apskrities valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą telefonu (8~618) 22 344 arba operatyviniu telefonu 112.
Dar kartą akcentuojame, kad laukinių paukščių sugrįžimas yra didžiausia rizika užsikrėsti naminiams paukščiams. Užkirskime kelią laukinių ir naminių paukščių kontaktui.
SAUGOKIME SAVE, KAIMYNUS IR SAVO TURTĄ.
Asta Mockevičienė
Telšių rajono savivaldybės administracijos
vyriausioji specialistė (civilinės ir darbo saugos)