Nemiga
Nemiga yra neadekvataus ar blogo miego simptomas. Paprastai ji pasireiškia sunkiu užmigimu, prabudimais ir bloga miego kokybe. Svarbiausia, kad nemiga nėra paprastai apibrėžiama pagal tai, per kiek laiko žmogus užmiega ir pagal tai, kiek laiko jis/ji miega. Žmonės, besiskundžiantys nemiga, savo blogo miego neigiamas pasekmes patiria diena. Dažnai kenčiantys nuo nemigos skundžiasi išsekimu ir nuovargiu, sunkumu sutelkti dėmesi, dirglumu, atminties problemomis. Tokiu budu, nemigą dažnai atspindi skirtingų simptomų derinys.
Nemiga gali būti skirstoma i laikiną ir nuolatinę. Laikina nemiga yra neilgai trunkantis miego sutrikimas (paprastai trumpiau nei savaitę). Kada toks miego sutrikimas kartojasi, jis vadinamas protarpiniu (intermituojančiu). Paprastai jo priežastis yra stresas ar miego aplinkos ir/ar miego rėžimo pasikeitimas. Kai nemiga kartojasi daugelį naktų ir tęsiasi ilgiau nei mėnesi, tai sakoma, kad ji yra nuolatinė. Nuolatinės nemigos priežasčių gali būti daug, tarp jų – miego sutrikimai, psichikos sutrikimai ar kitos medicininės problemos. Taip pat ją gali sukelti kai kurie vaistai ir narkotinės medžiagos (ir teisėtos, ir neteisėtos) ir blogi miego įpročiai.
Kaip dažnai pasitaiko nemiga?
Miego sutrikimus patiria apie 20- 40% žmonių. Yra nedideli nemigos paplitimo skirtumai lyginant skirtingas šalis. Pusė iš visų žmonių su besikartojančia nemiga tvirtina, kad jie turi problemų didesnę dalį naktų kiekvieną savaitę ir tai turi didelę įtaką jų savijautai dieną. Abu šie faktoriai, pabloginantys darbingumą dieną ir atsirandanatys daugumą naktų, turėtų priversti asmenį kreiptis į gydytoją. Didžioji dalis besiskundžiančių nemiga nesikreipia pagalbos dėl savo miego problemų gydymo.
Moterys ir vyresni nei 65 metu žmonės yra 1.5 karto dažniau linkę į nemigą nei kiti žmonės. Vieniši žmonės (pvz.: našliai, išsituokę ar išsiskyrę) ir dirbantys naktimis ar rotuojantį pamaininį darbą taip pat labiau rizikuoja patirti nemigą. Galiausiai, nemiga yra labiau būdinga žmonėms, sergantiems terapinėmis ar psichinėmis ligomis.
Kada aš turėčiau apsilankyti pas savo gydytoją?
Prieš kreipdamiesi į gydytoją, pirmiausiai jūs turėtumėte įvertinti savo miego įpročius. Jeigu jūsų miego įpročiai yra geri, bet jūsų miegas vis tiek yra sutrikęs, laikas kreiptis pagalbos pas savo gydytoją. Dažnai gydytojui nustatyti jūsų miego problemas ir nuspręsti, kaip geriausiai jas gydyti, padės miego dienynas, vedamas savaitę iki atvykstant pas gydytoją. Daugeliui pacientų gydytojas gali nustatyti miego problemų priežastis ir šias problemas išgydyti.
Kokie yra neigiami nemigos padariniai?
- Padidėjusi depresijos rizika.
- Padidėjusi širdies-kraujagyslių ligų rizika.
- Pravaikštų skaičiaus padidėjimas.
- Padidėjęs sveikatos priežiūros resursų sunaudojimas.
- Padidėjęs nedarbingumas.
- Sumažėję pasiekimai darbe.
- Sumažėjęs darbo produktyvumas ir saugumas.
Nemiga pasireiškia įvairiais būdais:
- sunku užmigti;
- užmigti nėra sunku, bet iškyla sunkumai dėl dažnų prabudimų;
- prabudimas per anksti.
Nemigos simptomai pasireiškiantys dieną:
- mieguistumas;
- nerimas;
- išsiblaškymas;
- suprastėjusi atmintis;
- irzlumas.
Kiek turi miegoti žmogus?
Tiek, kad dieną jaustūsi budrus. Paprastai nuo 7 iki 9 valandų (kiekvienam žmogui skirtingai) geros kokybės miego.
Trys nemigos tipai:
- laikina nemiga – trunka kelias naktis;
- trumpalaikė nemiga – dvi ar trys savaitės prasto miego;
- chroniška nemiga – prastas miegas pasikartojantis kiekvieną naktį ir tęsiasi mėnesį ar daugiau;
Laikina ir trumpalaikė nemiga paprastai atsiranda žmonėms, kurie laikinai patiria vieną ar daugiau iš sekančių patyrimų:
- stresas;
- trikdžiai iš aplinkos;
- temperatūros svyravimai;
- vaistų poveikis.
Chroniška nemiga yra sudėtingesnė ir dažnai sąlygojama faktorių (fizinių ir psichinių sutrikimų) kombinacijų. Viena iš labiausiai sukeliančių chronišką nemigą priežasčių yra depresija. Kitos priežastys gali būti artritas, inkstų ligos, širdies nepakankamumas, astma, miego apnėja, neramių kojų sindromas, Parkinsono liga, skydliaukės sutrikimai. Tačiau, chroniška nemiga gali būti sukelta blogų įpročių, apimančių piktnaudžiavimą kofeinu, alkoholiu ar kitomis medžiagomis; sutrikusą užmigimo/prabudimo ciklą dėl staiga atsiradusių papildomų darbų ar kitų naktinių veiklų; ir chroniškų stresų.
Nemigą sukeliantys veiksniai:
- prasta miego higiena;
- tikėjimas, kad bus sunkumų užmiegant ir nerimas dėl to;
- didelių kofeino kiekių vartojimas;
- alkoholio vartojimas prieš miegą;
- rūkymas prieš miegą;
- pastovūs snūduriavimai dieną ar vakare;
- nereguliarus ėjimo miegoti ir kėlimosi laikas.