Kaimyninę Švediją pasiekė paukščių gripas
Kitame Baltijos jūros krante esančiame Švedijos Oskarshamno regione antradienį užregistruotas pirmasis paukščių gripo atvejis, nors kol kas nežinoma, ar tai mirtina šio gripo atmaina H5N1.
Vokietijos Riūgeno saloje antradienį virusas buvo aptiktas ir negyvos katės organizme. Ansčiau šioje saloje buvo rasta nuo gripo kritusių paukščių.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovas lrytas.lt teigė, kad tai – ženklas, jog paukščiai migruoja, tad Lietuvą paukščių gripas gali pasiekti jau kovo viduryje.
Pasak tarnybos Gyvūnų sveikatingumo skyriaus vedėjo Vaidoto Kiudulo, paukščių gripo atvejai Prancūzijoje, Vokietijoje, Švedijoje ir kitose šalyse rodo, kad viruso neįmanoma išvengti.
Švedijoje paukščių gripu sirgo dvi laukinės antys. „Virusu sirgę laukiniai paukščiai rasti Oskarshamn’o regione (Švedijos pietrytinė pakrantė – red. past.)“, – paskelbė Švedijos Žemės ūkio ministerija. Anot jos, tai pirmasis atvejis, kai šioje šalyje aptikta „agresyvi paukščių gripo forma“.
Ministerijos teigimu, tai ta pati viruso atmaina, kuri pasiekė ir Rusiją bei Kiniją.
Švedija tikrino visus įtariamus paukščių nugaišimo atvejus, kai mirtina paukščių gripo atmaina pradėjo plisti Europoje. Šiuo metu 19 valstybių yra paskelbusios apie aptiktą paukščių gripą.
Švedijos valdžia ypač susirūpino dėl šios ligos po to, kai ji nustatyta Baltijos jūros regione – Vokietijos Riūgeno saloje. Antradienį šioje saloje buvo rasta negyva katė, kurios organizme aptiktas paukščių gripo virusas. Žinią apie H5N1 apsikrėtusią katę patvirtino Vokietijos gamtos apsaugos specialistai.
Kol kas atliekami tyrimai, norint išsiaiškinti, ar rasta viruso atmaina yra tokia pati, kuri nusinešė žmonių gyvybes Turkijoje ir Azijoje.
Žinia apie virusą katės organizme kelia nerimą sveikatos apsaugos specialistams, kurie tiria, kaip virusas gali plisti tarp kitų gyvūnų rūšių. Pareigūnų teigimu, Azijoje yra nustatyta atvejų, kai katės apsikrėtė virusu, nes ėdė sergančių paukščių mėsą.
Kol kas nėra pranešimų, kad nuo sergančios katės būtų užsikrėtę žmonės.
Lietuvos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba jau anksčiau yra priėmusi priemonių prieš paukščių gripą planą. Sustabdytas paukščių žiedavimas Ventės žiedavimo stotyje, įvestas draudimas išleisti naminius paukščius į lauką. Gyventojai įspėti neliesti negyvų paukščių, o tokius pastebėjus skambinti nemokamu telefonu – tarnyba pasirengusi dirbti visą parą.
“Pagal ornitologų draugijos pranešimą, antrą kovo dekadą prasidės vandens paukščių migracija. Būtent šie paukščiai kelia didžiausią riziką. Migracijos srautas eis Lietuvos pajūriu – Šilutės, Klaipėdos, Kretingos rajonais – tenai yra didelė tikimybė, kad bus užfiksuotas paukščių gripas. Tarnyba, tokiu atveju, nieko negali padaryti – negalime pasakyti, kad paukščiai nesileistų mūsų šalyje”, – konstatavo V. Kiudulas.
Lietuvos specialistas vardijo galimybes, kaip paukščių gripo gali išvengti gyventojai. Pirmiausia, anot jo, naminių paukščių savininkai privalo akylai saugoti savo paukščius uždarytus. “Padėtis pakankamai ekstremali. Lietuvos pajūris yra didesnio galimo pavojaus zona. Mūsų tarnyba kol kas kontroliuoja situaciją, tačiau jei pritrūksime pajėgų – bus samdomi privatūs gydytojai”, – sakė specialistas.