Antsvorio problemos sprendimas – natūralus lieknėjimo būdas
Ne paslaptis, jog kūno riebalų perteklius kelia pavojų daugelio antsvorio problemą turinčių žmonių sveikatai. Antsvoris didina rimtų susirgimų ir ligų pavojų. Nutukus padidėja rizika susirgti arterijų ligomis (širdies ligos, insultas, padidėjęs kraujo spaudimas), virškinimo trakto ligomis (tulžies pūslės akmenligė, vidurių užkietėjimas), taip pat ir kai kuriomis vėžio rūšimis (pvz. krūties ar gimdos), nevaisingumu, venų išsiplėtimu ir kt.
Pagrindinė nutukimo priežastis yra ta, kad su maistu gaunama daugiau kalorijų nei jų išeikvojama bazinei medžiagų apykaitai bei raumenų darbui. Nutukimui įtakos turi nejudrus gyvenimo būdas, persivalgymas, endokrininės sistemos sutrikimai ir kitos ligos. Antsvorio ir nutukimo problema paprastai apibūdinama kaip pernelyg didelis maisto energijos suvartojimas, neproporcingas mažam ar nepakankamam energijos išeikvojimui, lemiantis energijos perteklių ir besikaupiantis kūno riebaluose.
Nors antsvorio sukeliamos pasekmės fizinei sveikatai yra nenuginčijamai svarios, taip pat reikia pripažinti ir kitas svarbias priežastis, skatinančias susimąstyti apie kūno svorio sureguliavimą – tai liekna figūra ir judėjimo laisvė, lengvumo pojūtis, gera savijauta ir psichologinis komfortas – ne mažiau svarbios priežastys būti sveikam ir laimingam, ypač dailiosios lyties atstovėms.
Ne visiems vienodai ir lengvai pavyksta reguliuoti savo kūno svorį, tačiau suprasdami, kam to reikia, daugelis žmonių, turinčių antsvorį, ryžtasi kovai ir pasirengę numesti ne vieną kilogramą, tam, kad pagerintų savo savijautą bei patenkintų savo psichologinį komfortą. Tačiau šioje vietoje iškyla nauja probelma – norint sveikai ir saugiai sureguliuoti savo kūno svorį, reikia žinoti kaip tai padaryti. Rekomenduojama pradėti nuo individualios situacijos ir galimybių įvertinimo.
Kaip įvertinti kūno svorį? Norint įvertinti savo kūno svorį naudojamas kūno masės indeksas KMI – Kūno masė (svoris) dalinama iš ūgio kvadratu. Savo KMI indeksą galite lengvai pasiskaičiuoti naudodamisi KMI skaičiuokle:
Vertinant kūno masę vaikams, senyvo amžiaus žmonėms (kuriems sudėtinga tiksliai pamatuoti ūgį), sportininkams, sunkumų kilnotojams (kur didelę dalį kūno masės dalį sudaro labai išvystyti raumenys), nėščiosioms – remtis KMI formule nereikėtų.
Taip pat galimas ir kitas kūno svorio įvertinimo būdas – nutukimas konstatuojamas, jei moters liemens apimtis viršija 88 cm, o vyrų – 102 cm.
Kokią kūno masę laikyti normalia ir kokio idealo siekti, gali padėti nustatyti ir P. Broka formulė, kurioje vertinami 3 pagrindiniai idealaus svorio rodikliai – ūgis, svoris ir žmogaus amžius:
- Normali kūno masė = ūgis – 100, kai ūgis – iki 165 cm;
- Normali kūno masė = ūgis – 105, kai ūgis – 166 – 175 cm;
- Normali kūno masė = ūgis – 110, kai ūgis – virš 175 cm.
Objektyviai įvertinus savo kūno svorį, bei numačius pagrindines šią problemą sukeliančias priežastis, reikia nuspręsti kokiais būdais bus siekiama sulieknėti. Svarbu žinoti, jog greiti lieknėjimo būdai nėra efektyvūs ir duoda trumpalaikį efektą. Į staigų liesėjimą organizmas reaguoja kaip ir į bet kokį kitą stresą: „įsijungia“ tam tikros aktyvios hormoninės medžiagos, saugančios riebalus – geriausias energijos atsargas. Todėl greitai liesėjama tik raumenų bei skysčių, o ne riebalų sąskaita. Bet kokia greito lieknėjimo priemonė nepašalina polinkio pilnėti. Svorį numesti galima saugiai, savęs nežalojant. Impulsyvūs sprendimai siekiant įspūdingų rezultatų per trumpą laiką, badavimas, įvairūs maisto papildai svoriui mažinti, cheminiai preparatai neretai verčia nusivilti. Tokie žmonės paprastai ilgai ir nesėkmingai kovoja su svoriu, nes svorio metimas yra kompleksiškas ir nuoseklus procesas, tik tuomet sulaukiama gerų rezultatų.
Kodėl verta rinktis natūralų lieknėjimo būdą?
Priežasčių, lemiančių kūno svorio augimą vardinama dešimtimis, pagrindinės jų yra netinkamas valgymo laikas ir maitinimosi būdas, genetinis paveldėjimas, fizinio aktyvumo trūkumas, organizmo medžiagų apykaitos intensyvumas bei žmogaus amžius, kuris ir nulemia mažėjantį judrumą bei lėtėjančią medžiagų apykaitą.
Atsižvelgiant į atitinkamas kūno svorio augimo priežastis bei jų keliamą riziką sveikatai būtina pasirinkti ne tik efektyvų, bet taip pat sveiką ir saugų būdą, padedantį kiekvienam išspręsti antsvorio problemą. Bet kuriuo atveju priimant sprendimą nereikėtų pamiršti esminių kūno svorio reguliavimo taisyklių – tai tinkamai subalansuota mityba, teisingi maitinimosi įpročiai ir valgymas nedidelėmis porcijomis, nuolatinis skysčių vartojimas, reguliarus fizinis aktyvumas bei stresinių situacijų valdymas.
Pagal naujausias modernias technologijas farmacijos pramonė gamina dešimtis tūkstančių sintetinių preparatų, tačiau pasaulyje daugiau kaip 40 proc. visų vaistų ruošiama iš augalų, arba jų sudėtyje yra augalinių žaliavų. Ir nors įvairių cheminių preparatų pasiūla auga, atsiranda galimybė rinktis iš didesnės lieknėjimo priemonių įvairovės, vis tik mokslo tyrimai pateikia vis daugiau įrodymų, jog natūralioji medicina yra daugeliu atveju veiksmingesnė, saugesnė ir priimtinesnė žmogaus organizmui.
Natūraliąja medicina žavisi vis daugiau žmonių, ji padeda jaustis puikiai, yra lengvai suderinama su įprastu gyvenimo būdu ir įpročiais, bei veikia kompleksiškai – gydo kūną, protą ir sielą. Įvairios natūralios priemonės subtiliai puoselėja sveikatą, jos veikia švelniau, žymiai rečiau, nei cheminiai vaistai sukelia nemalonius šalutinius poveikius.
Žolelių arbatos – puiki pagalbinė priemonė siekiant sveikai ir saugiai sureguliuoti esamą kūno svorį, ypač jei jos yra vartojamos sistemingai. Medicinoje dažniausiai naudojamos ne pavienės vaistažolės, bet tikslingai parinkti ir suderinti jų mišiniai. Ir nors žolelių arbatos nepakeičia subalansuotos mitybos ar fizinių pratimų, bet turi daug vertingų savybių ir veikia kompleksiškai – sumažina apetitą, pagreitina medžiagų apykaitą, stiprina organizmą bei pagerina emocinę savijautą. „GRACIJA SISTEMA“ – veiksminga pagalba lieknėjant! Pasirenkant žolelių arbatas lieknėjimui ypatingai efektyvu, kai jos vartojamos pakopomis, tuomet sudėtyje esančios skirtingos žolelės papildo viena kitą ir veikia organizmą nuosekliai. Veiksmingiausia ir patogiausia vaistinėse įsigyti jau paruoštų vaistažolių mišinių. Itin veiksmingi ir saugūs lietuviški ”GRACIJA“ ženklu pažymėti vaistažolių mišiniai skirti lieknėjimui.
“Gracija sistema” – žolelių arbatų vartojimo sistema, padedanti skatinti lieknėjimo procesą. Tai vaistažolių arbatų mišiniai, kuriuose yra tinkamai subalansuoti įvairių komponentų kiekiai.
„Gracija sistema“ susideda iš 2 pakopų:
I-oji pakopa – „Sudeginimo“ – tai žolelių arbata su PU-ERH. Į pirmosios – „Deginimo“ pakopos arbatos sudėtį įeinančios žolelės gali padėti skatinti virškinimo procesą bei „deginti“ riebalinį audinį.
Manoma, jog PU-ERH arbata padeda įveikti antsvorį, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, tonizuoja medžiagų apykaitą kepenyse, padeda virškinti riebų maistą, šalina šlakus (Dr. Juergen Weihofen. Pu-erh. Roter Tee China – nicht nur ein „Fettkiller”. Troisdorf, Verlag: 1999; prieiga internete: www.meniu.lt). Saldžiųjų pankolių vaisiai, esantys „Sudeginimo“ pakopos sudėtyje vartojami virškinimo sutrikimams gydyti (A Guide to Traditional Herbal Medicines. Bournemouth: British Herbal Medicines Association; 2003), o varnalėšų šaknys yra puikus virškinamojo trakto reguliatorius, gerinantis apetitą ir tonizuojantis bendrą organizmo sistemą (Smaliukas D., Lekavičius A., Butkus V., Jaskonis J. Lietuvos naudingieji augalai. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidykla; 1992). Sudėtyje esantys šeivamedžių žiedai skatina šlapimo ir prakaito išsiskyrimą (Smaliukas D., Lekavičius A., Butkus V., Jaskonis J. Lietuvos naudingieji augalai. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidykla; 1992), liucernos žolė, pasak laiudies medicinos, skatina šlapimo išsiskyrimą, valo vidurius, reguliuoja cukraus ir cholesterolio kiekį, papildo organizmą vitaminais ir mineralais (Smaliukas D., Lekavičius A., Butkus V., Jaskonis J. Lietuvos naudingieji augalai. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidykla; 1992).
II-oji pakopa „Valymo“. Į antrosios pakopos arbatos sudėtį įeinančios žolelės padeda valyti organizmą, gerina medžiagų apykaitą bei kepenų veiklą. Sudėtyje esantys margainių vaisiai saugo ir valo kepenis nuo virusų ir toksinų, regeneruoja kepenų ląsteles (Michael Murray. The Healing Power of Herbs. 2nd Edition. Rocklin, CA; 1995), o varnalėšų šaknys yra puikus virškinamojo trakto reguliatorius, gerinantis apetitą ir tonizuojantis bendrą organizmo sistemą (Smaliukas D., Lekavičius A., Butkus V., Jaskonis J. Lietuvos naudingieji augalai. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidykla; 1992), kiaulpienių šaknys, įeinančios į sudėtį – virškinamojo trakto darbą reguliuojanti priemonė. Ji gerina medžiagų apykaitą, vartojama kaip tulžį ir šlapimą varanti, vidurius laisvinanti priemonė, taip pat turi antitoksinių savybių (Smaliukas D., Lekavičius A., Butkus V., Jaskonis J. Lietuvos naudingieji augalai. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidykla; 1992). Teigiamai organizmą veikia sudėtyje esanti žalioji arbata, ji spartina medžiagų apykaitą bei riebalų metabolizmą (Milda Armonaitė. Žalioji arbata – kūno ir sielos harmonija, 2007; prieiga internete: www.lsveikata.lt), todėl rekomenduojama dietos besilaikantiems žmonėms.
Šią arbatą paprasta vartoti, ji tiesiog gali pakeisti kasdien vartojamą gėrimą. Jei antsvoris tampa kasdienine problema ir kokybiško gyvenimo trukdžiu, verta susimąstyti ir tinkamai pasirinkti priemones šiai problemai įveikti. Svarbu, kad šios priemonės būtų saugios sveikatai ir tuo pačiu veiksmingos, todėl būtina prisiminti, jog visavertė mityba, proporcingai derinamas maistas, fizinis aktyvumas – tai neatsiejami veiksniai, kurie daro įtaką kiekvieno žmogaus grožiui ir sveikatai.