Tuo metu, kai buvusio diktatoriaus paieškos vis labiau darėsi panašios į vaiduoklio gaudymą, vakar pasaulį apskriejo sensacinga žinia: Sadamas Huseinas pagaliau sučiuptas.

Nuverstasis tironas po aštuonių mėnesių gaudynių įkliuvo šeštadienio vakare netoli jo gimtojo Tikrito miesto.

Apie Sadamo Huseino, kuriam dabar 66 metai, suėmimą oficialiai pranešta tik vakar. Kadangi buvo gerai žinoma, jog jis turėjo ne vieną antrininką, amerikiečiai, bijodami apsijuokti, ėmėsi visų priemonių, kad šimtu procentų įsitikintų, jog į jų rankas pagaliau pateko tas, kurio taip intensyviai ieškota nuo balandžio.

Tik po to, kai DNR analizė patvirtino, kad suimtasis tikrai yra Sadamas Huseinas, sensacinga žinia buvo paskelbta visam pasauliui.

“Sadamą Huseiną pagaliau sučiupom”, – spaudos konferencijoje iškilmingu balsu Bagdade pareiškė JAV administracijos Irake vadovas Polas Bremeris. Po šių žodžių žurnalistai salėje sukėlė tikrą ovaciją, dauguma jų plojo atsistoję.

P.Bremeris pranešė, kad eksdiktatorius buvo sučiuptas šeštadienio vakarą netoli jo gimtojo Tikrito miesto, Ad Davaro miestelyje, vieno namo rūsyje.

Daugiau detalių apie suėmimą žurnalistams pranešė vienos partijų – Irako nacionalinio kongreso – vadovas Achmedas Čalabis. Pasak jo, gavę patikimos informacijos, kad rūsyje gali slėptis eksdiktatorius, JAV kariai išsikasė į tą rūsį tunelį, nes kitaip ten patekti esą buvo neįmanoma.

Amerikos kariai po šešių valandų darbo buvo didžiai nustebę, požemyję radę žmogų, panašų į Sadamą Huseiną, teigė A.Čalabis.”Buvęs diktatorius buvo tiesiog iškastas iš to rūsio”, – A.Čalabio žodžius citavo agentūra Reuters, pažymėjusi, kad per operaciją nebuvo iššautas nė vienas šūvis. Pasak A.Čalabio, Sadamas Huseinas buvo visas dulkinas ir atrodė nesiprausęs mažiausiai keletą dienų.

Toje pačioje spaudos konferencijoje JAV kariškiai parodė vaizdo juostą, kurioje buvo matyti, kaip suimtąjį apžiūri medikai. Nors suimtasis buvo su barzda, žurnalistai nesunkiai atpažino, kad tai tikrai Sadamas Huseinas.

JAV kariškiai, dalyvavę operacijoje, pavadintoje “Raudonoji aušra”, žurnalistams sakė, kad buvęs diktatorius nė kiek nesipriešino, elgėsi ramiai ir atrodė išvargęs.

Po to žiniasklaidos atstovams buvo parodytos dvi nuotraukos: jau nuprausto ir nuskusto eksdiktatoriaus ir palyginimui – nuotrauka iš to meto, kai jis buvo valdžioje.

JAV pajėgų Irake vadas generolas Rikardas Sančesas žurnalistams sakė, kad Sadamas Huseinas su savimi turėjo 750 tūkstančių dolerių. Generolas taip pat teigė, kad suimtasis yra “šnekus ir daug mums pasakoja”. Bet R.Sančesas nesakė, kur Sadamas Huseinas yra dabar, tik pažymėjo, kad “saugomas patikimai”.

Žinia apie Sadamo Huseino suėmimą su dideliu džiaugsmu buvo sutikta Vašingtone. JAV gynybos ministras Donaldas Ramsfeldas vakar 5 val. ryto (12 val. Lietuvos laiku) paskambino prezidentui Džordžui V.Bušui į jo užmiesčio rezidenciją, esančią Kemp Devide, ir pranešė “gerą ir patikimą žinią”.

Baltųjų rūmų atstovas teigė, kad šią žinią JAV prezidentas pavadino “dideliu laimėjimu”.

Vos ne vaiduokliu nuo pavasario pavirtęs Sadamas Huseinas Baltųjų rūmų šeimininkui buvo tapęs bene didžiausiu galvos skausmu. Nesiliaujantys išpuoliai prieš JAV karius Irake Jungtinėse Valstijose vis labiau skatino pacifistines nuotaikas.

Anot “Amerikos balso”, Irako valdančioji taryba vakar išplatino specialų pranešimą, kuriame “tautai ir pasauliui” paskelbė, kad Sadamas Huseinas pagaliau suimtas.

Dokumente sakoma, kad nuverstasis diktatorius bus teisiamas, bet nenurodoma, kada tai bus.

Žinia apie tirono sučiupimą daugelyje Irako miestų nuvo sutikta su džiūgavimu. Žmonės, išgirdę sensacingą naujieną, pasipylė į gatves ir iš džiaugsmo ėmė šaudyti į orą.

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Tonis Bleras, komentuodamas sensacingą žinią, sakė, kad “eksdiktatoriaus suėmimas pašalino ilgai virš Irako kabojusią grėsmę, nes Sadamas Huseinas vis dar nebuvo praradęs teorinės galimybės sugrįžti į valdžią”.

Sadamas Huseinas Iraką valdė 23 metus. Šių metų balandžio 9-ąją jį nuvertė koalicija, kurioje pirmu smuiku grojo JAV ir Didžioji Britanija.

Analitikai neabejoja, kad JAV administracija pasiekė didelę psichologinę pergalę, bet Baltųjų rūmų atstovai nesiėmė spėlioti, ar po Sadamo Huseino suėmimo išpuoliai prieš koalicijos pajėgas liausis arba bent taps ne tokie intensyvūs, kokie buvo pastaraisiais mėnesiais.

Tačiau kai kurie kariniai ekspertai abejoja, ar eksdiktatoriaus suėmimas kaip nors paveiks teroristų išpuolius.

Leonas Žalys

Views All Time
Views All Time
2728
Views Today
Views Today
1
0 0