Po septynių šimtmečių Vatikanas reabilitavo Tamplierių ordiną
Praėjus septyniems šimtmečiams po to, kai buvo sunaikintas erezija apkaltintas paslaptingas Tamplierių ordinas, Vatikano slaptasis archyvas ketvirtadienį pristatė knygą, patvirtinančią jo nekaltumą.
Knygoje pareikti dokumentai liudija svarbius 1308-1312 metų tyrimo, kurį dėl Karaliaus Pilypo IV Gražiojo kaltinimų erezija 1308 metais Puatjė Prancūzijoje atliko popiežiaus Klemenso V pasiuntiniai, momentus.
Į istorinio pobūdžio leidinį „Procesas prieš tamplierius” (Procesus contra Templarios) sudėtos visų to tyrimo dokumentų faksimilės, pateikiamas vertingas įvadas, bet nėra jokių sensacijų, sakė Slaptojo archyvo prefektas Sergio Pagano.
Vatikanas išleido 799 sunumeruotos šios knygos egzempliorius, kurie yra įrišti oda ir kainuoja po 5 900 eurų (20 390 litų).
Leidinys iškilmingai buvo pristatytas Vatikano Senojoje Sinodo salėje, kur paprastai vyksta tik vyskupų ir kardinolų susitikimai.
„Visi tekstai žinomi”, – sakė S.Pagano, kuris akcentavo šio leidinio „meninę vertę”. Knygą išleido Vatikano slaptais archyvas ir bendrovė „Scrinium”.
Tarp pateikiamų tekstų yra tik 2001 metais vėl atrastas dokumentas, kuriuo popiežiaus vardu tamplieriai buvo išteisinti dėl kaltinimų erezija.
Mokslininkė Barbara Frale sako, kad šio dokumento istorikai ilgai nepaisė.
Jis rodo, jog popiežius abejojo Pilypo IV kaltinimais tamplieriams ir norėjo ne išformuoti ordiną, o rasti kitų bylos sprendimo būdų. Galima daryti prielaidą, jog popiežius ketino reformuoti ordiną, suteikdamas jam kitą discipliną ir nustatydamas kitus tikslus.
Tamplierių ordinas buvo įsteigtas 12-ajame amžiuje tam, kad gintų į Šventąją Žemę keliaujančius krikščionių maldininkus.
Kai Jeruzalę 13-ajame amžiuje iš kryžininkų atkovojo musulmonai, ordino riteriai atsitraukė į Europą, ir didysis magistras rezidavo Prancūzijoje.
1307 metais Pilypas IV Gražusis juos areštavo ir surengė procesą dėl erezijos. 1314 metais, nepaisant popiežiaus nuogąstavimų, 39 ordino vadovai buvo sudeginti ant laužo.
Ordino išformavimas sudarė sąlygas karaliui konfiskuoti jų nemažą turtą.
Tamplierių istorija apaugo legendomis, tarp kurių yra ir pasakojimas, kad jie saugojo Šventąjį Gralį. Aistras dėl Šventojo Gralio kursto paslaptis, gaubianti jų iniciacijos apeigas ir kažkoks ordino paliktas „lobis”.
Šie Vatikano slaptojo archyvo dokumentai 17-19 amžiais buvo neprieinami pašaliniams žmonėms.
Šio veikalo parengimas truko šešerius metus. Daug dėmesio skirta leidinio formai bei kokybei. Jam naudoti labai aukštos kokybės popierius, natūralus ir sintetinis aplinkos poveikiui atsparus pergamentas, senos knygų įrišimo technologijos.
Vien pakankamam skaičiui lapų pagaminti reikėjo trijų mėnesių.
Manoma, kad šį leidinį įsigis prestižinės bibliotekos ir privatūs kolekcininkai.