Kartu su Vyriausybe nacionalinį investuotoją kurianti „NDX Energija” neatsikrato prekybininkų įpročių – vos kažką įsigijusi, skuba parduoti. „Leo LT”, regis, taip pat netaps išimtimi.

„NDX Energija” pasitraukia

Savaitgalį tiesioginėje TV3 laidoje „NDX Energijos” valdybos narys ir „VP grupės” (buvusios „Vilniaus prekybos”) viceprezidentas Žilvinas Marcinkevičius viešai pareiškė, kad, vos tik baigus bendrovės „Leo LT” steigimo procedūras, „NDX Energija” parduos apie 5 procentus nacionalinio investuotojo akcijų. Maždaug po septynerių metų vadinamojo VP dešimtuko valdoma bendrovė žada visiškai pasitraukti iš projekto „Leo LT”.

Pats Ž.Marcinkevičius taip pat pasiryžęs trauktis iš „NDX Energijos” valdybos.

„Rytoj yra paskutinė mano ir mano kolegų darbo diena „NDX Energijoje”. Mes užbaigiame šitą projektą, prasideda jo įgyvendinimas, ateina naujų žmonių, kompetentingi ir labai stiprūs”, – sekmadienio laidoje kalbėjo Ž.Marcinkevičius.

Tačiau vakar plačiau komentuoti savo ateities planų verslininkas nepanoro. Jis dienraščiui pasakė tik tai, kad apie pokyčius „NDX Energijos” valdyboje viešai bus pranešta „artimiausiomis dienomis”.

Akcijos – visiems piliečiams

Ž.Marcinkevičius aiškino, kad nacionalinio investuotojo akcijų netrukus galės įsigyti visi šalies gyventojai. Jos bus išplatintos per Vilniaus biržą.

„Esame įsitikinę, kad 100 procentų „Leo LT” akcijų turi priklausyti Lietuvos valstybei ir jos piliečiams. Kadangi mums leista parduoti 5 proc. akcijų per pirmuosius dvejus metus, mes tą padarysime nedelsdami, kai tik „Leo LT” bus įkurtas”, – pareiškė Ž.Marcinkevičius.

Jis nedrįso spėlioti, kiek galėtų kainuoti „Leo LT” akcijos, tačiau pabrėžė, kad jos bus parduodamos „teisinga” kaina, kurią nustatys ekspertai. Bendra pasiūlymo vertė, anot jo, turėtų siekti apie 350 milijonų litų.

Ž.Marcinkevičius taip pat neprognozavo, kiek tiksliai užtrūks visos pasiūlymo procedūros, bet patikino, kad akcijos bus platinamos dar šiemet.

Jis taip pat neslėpė, kad po dvejų metų, kai bus pradėti naujos
atominės elektrinės ir elektros tiltų projektavimo ir statybos darbai, „NDX Energija” po truputį mažins savo dalį, o 2015-aisiais jos iš viso nebeliks bendrovėje „Leo LT”.

„Manęs asmeniškai ten tikrai nebus, NDX tikrai ne trumpiau kaip 7 metus dalyvaus šios bendrovės kapitale – kaip numatyta sutartyse. Kiek procentų turėsime, priklausys nuo įmonės veiklos ir nuo Lietuvos investuotojų poreikio įsigyti tas akcijas. Idėja tokia, kad palengva iš tos bendrovės mes iš tiesų išeisime, perduodami tiek valstybei, tiek Lietuvos piliečiams dalį akcijų”, – kalbėjo vienas „NDX Energijos” vadovų.

Sąžiningumu neabejoja

Ką „NDX Energija” duos nacionaliniam investuotojui, jei, kaip teigia kritikai, ši bendrovė neprisidės prie atominės elektrinės statybos. Maža to, dar net nesukūrus „Leo LT”, privatininkai jau kratosi „Liūto” akcijų?

Politikai nieko blogo nemato. Premjeras Gediminas Kirkilas tikina, kad „NDX Energija” yra įsipareigojusi statyti atominę elektrinę: „Visi statys tą elektrinę, tam yra pilna saugiklių.”

Tiesa, kokių, jis nenurodė. Ministras pirmininkas net neabejoja gerais VP dešimtuko ketinimais ir tikina, kad tai jų, o ne žmonių pinigai padės privesti projektą iki galo.

„Privatus kapitalas užtikrina finansinius srautus. Negi manote, kad valstybė naštą turi nešti ant savo pečių?” – svarstė premjeras.

Gudrus verslo planas

Tačiau sekmadienio diskusijoje dalyvavusi savaitraščio „Atgimimas” vyriausioji redaktorė ir publicistė Indrė Makaraitytė yra kitos nuomonės. „Tai gudrus pasitraukimo iš energetikos verslo planas. Jie (VP dešimtukas – red. past.) VST iš valstybės pirko už 700 mln. litų, o dabar bendrovė verta apie 4 mlrd. litų. Parduodama savo dalį nacionalinio investuotojo projekte „NDX Energija” kartu parduoda VST akcijas”, – dienraščiui sakė I.Makaraitytė.

Ji taip pat įsitikinusi, kad „NDX Energija” elektrinei statyti neduos nė cento. „Marcinkevičius ir kiti jau traukiasi iš valdybos, akcijas jie irgi žada parduoti. Premjero minėtas saugiklis yra toks, kad jie per dvejus metus nuo sutarčių pasirašymo negali parduoti daugiau kaip 5 proc. „Leo LT” akcijų, bet per tą laiką niekas elektrinės nepastatys”, – aiškino publicistė.

Apie pasitraukimą jau žino

Ūkio ministrui Vytui Navickui toks verslininkų planuojamas įvykių scenarijus nėra naujiena. Minėtas „NDX Energijos” žingsnis buvo aptartas privatininkų ir Vyriausybės derybų metu.

„Sutarčių projektuose numatyta, kad 24 mėnesius po bendrovės įsteigimo „NDX Energija” turi išlaikyti vadinamąjį mažąjį kontrolinį akcijų paketą – 33,4 procento, o jų išsiderėta dalis yra 38,3 procento, tad ir susidaro ta dalis, maždaug 5 proc., kurią jie gali bet kada parduoti”, – aiškino ministras.

Anot V.Navicko, valstybė kol kas neturi ketinimų prisidėti prie verslininkų ir per biržą pasiūlyti dalį akcijų.

Views All Time
Views All Time
1147
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!