Vaikas ir geros manieros

Vaikas ir geros manieros

Ar reikalingas Jums mandagus vaikas? Gerai pagalvokite, prieš atsakydami „taip”. Nes visų pirma teks pradėti nuo savęs. Visur, visose situacijose stengtis išlikti mandagiais ir kultūringais.Tam, kad vaikas turėtų tinkamą pavyzdį.

Kiekvienam amžiaus tarpsniui – savitos elgesio normos

Pirmasis etapas

Straipsniai 1 reklama

Jeigu Jūsų vaikui 2-3 metai, pats laikas pradėti mokyti jį mandagiai elgtis. Žinoma, nereikia apkrauti vaiko pamokslais ir nesibaigiančiais draudimais ar apribojimais.Tačiau labai lengvai įgyvendinama užduotis šiame amžiuje yra išmokyti vaiką pasakyti „ačiū”, „laba diena”, „viso gero”. Negailėkite pagyrų, jeigu vaikas ištarė vieną iš šių stebuklingų žodelių, bet nebarkite, jeigu vėl pamiršo padėkoti už saldainį, kurį padovanojo teta.

Mandagumo mokymų tyruose geriausia kelrodė žvaigždė bus Jūsų asmeninis pavyzdys, taip pat apie tai yra daugybė vaikiškų knygelių. Kai aiškinate savo atžalai, apie kito žmogaus jausmus, mokykite jį užuojautos ir supratimo.Taip jūs padėsite jam ateityje bendrauti su kitais žmonėmis, susirasti draugų.

Užjausti vaikas gali išmokti jau būdamas 2-3 metų amžiaus. Jeigu bendraudamas su bendraamžiais, vaikas susipyksta, pasiūlykite jam galimus problemos sprendimo būdus. Girkite vaiką už gerą elgesį, subarkite už egoizmą.

Antrasis etapas

5-6 metų vaikai pradeda plačiau suvokti gero elgesio ir socialinio etiketo normas. Šiame amžiuje jie jau gali savais žodžiais pasveikinti močiutę su gimtadieniu, gražiai elgtis prie stalo, užleisti vietą viešajame transporte vyresniam žmogui. Tokio amžiaus vaikai vis daugiau bendrauja su bendraamžiais ir įgauna naujų  mandagaus elgesio įgūdžių.

Žinoma, karts nuo karto vaikas gali ir pamiršti, kad turi  stengtis būti mandagus. Tuomet Jums vėl teks jam tai priminti, kaip tinkamai derėtų elgtis tam tikrais atvejais.

Jeigu Jūsų atžalai dar nėra šešerių metų ir jis mažai bendrauja su bendraamžiais, ko gero, jam bus sunkiau suprasti socialinio elgesio normas. Galbūt jam prireiks Jūsų pagalbos susidraugauti su kitais vaikais. Reikėtų pradėti mokytis prieiti prie bendraamžio ir užmegzti pokalbį. Dėl to geriau pirmajam išbandymui pasirinkti lengvai bendraujantį ir šnekų vaiką kiemo žaidimų aikštelėje ar vaikų darželio grupėje. Žinoma, lengviausia užmegzti pokalbį nuo šypsenos. Tuomet galima ir susipažinti: „labas, mano vardas Tomas, o tavo? Ar galime pažaisti drauge?”

Didelė klaida mokyti vaiką mandagiai elgtis tik viešose vietose, bendraujant su svetimais žmonėmis. Mandagus elgesys turi lydėti visur ir visada, ypač kalbantis su sava mama. Juk dažnai atsitinka, kad vaikas beatodairiškai reikalauja motinos dėmesio, nepaisydamas jokių aplinkybių.

Išmokykite atžalą kantrybės ir sugebėjimo palaukti. Jeigu Jūs tuo metu, kai vaikas reikalauja su juo bendrauti esate užimta, paprašykite jo palaukti penkias minutes. Palaipsniui, karts nuo karto didinkite laukimo terminą. Taip pat neleiskite atžalai Jūsų pertraukinėti, kai kalbate su kitais žmonėmis. Kantrybė – laikui bėgant išugdoma savybė. Kuo anksčiau pradėsite ją ugdyti, tuo lengviau vaikui bus ateityje.

Trečiasis etapas

7-8 metų vaikas jau turi žinoti, kaip kultūringai elgtis prie stalo, mokėti naudotis stalo įrankiais. Tačiau užuot apibėrę nuolatinėmis pastabomis – nedaryk to, nesielk taip, geriau papasakokite, švelniai pamokykite. Pavyzdžiui, nesakykite „kodėl ir vėl siurbi valgydamas sriubą?”, švelniai pamokykite: „Ar tau būtų malonu, jeigu kas  nors pavadintų tave paršeliu?”

Šiame amžiuje taip pat pats metas išmokti mandagiai kalbėtis telefonu, ypač su mažai pažįstamais žmonėmis.



Geros manieros reikalingos vaikui visai ne dėl to, kad žavėtų aplinkinius. Kiekviename mandagaus elgesio pavyzdyje slypi pagarba kitam žmogui. Tam, kad vaikas kuo natūraliau perimtų geras manieras, reikia pradėti kantriai jas skiepyti kuo anksčiau.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *