Šiuo metu Lietuvoje tradicinėmis pripažintos devynios religijos, pagonybė, jei Seimas pritartų, būtų dešimtoji. Visos jos gauna dalį lėšų iš biudžeto. T“Dievas ir Laima išreiškė savo valią, lemdami mums gimti baltų tautoje, todėl krauju, kalba ir dvasia savo prigimties esame šaukiami eiti baltišku keliu (…). Šviesiausi mūsų tautos Žyniai Sovijus, Brutenis, Videvutis, Šventaragis, Lizdeika, Birutė pasitelkė amžinąsias šventosios ugnies, ąžuolo ir Perkūno galias, sutelkė išsisklaidžiusias mūsų tautos pajėgas apie šventosios Romuvos povaizdį”.

Tai ištrauka iš baltų Romuvos dvasinės vienybės deklaracijos. “Romuva” – tai pagonybę išpažystanti netradicinė religinė bendruomenė. Tačiau socialliberalai Gediminas Jakavonis ir Algimantas Indriūnas, taip pat priklausntys “Romuvai”, užregistravo įstatymo projektą, kad pagonybė būtų laikoma tradicine religija.

Tačiau socialliberalų frakcijos seniūno pavaduotojo Gedimino Jakavonio teigimu, ne dėl pinigų norima įteisinti pagonybę. “Jeigu pagal įstatymus priklauso, manau, pinigų jie turėtų gauti. Bet ne dėl finansinių dalykų mes įregistravome tą įstatymo projektą. Aš manau, kad tai – istorinio teisingumo atstatymas, mūsų tikslai buvo idealistiniai. Baltai, lietuviai su tuo tikėjimu gyveno tūkstančius metų. Ir aš manau, kad jis turi būti lygiateisis, kaip ir visos kitos religijos”.

Pasak Jakavonio, pagonybei pritaria ne vienas parlamentaras. Tačiau krikščionis demokratas Kazys Bobelis galvoja visisiškai priešingai. “Nesąmonė! Aš esu visiškai prieš”. Bobelio manymu, civilizuotose šalyse nebėra pagonybės ir pagonių, žinoma, taip pat. “Galbūt pagonybė ir buvo tradicinė religija prieš 900 metų. Man neteko sutikti nei vieno žmogaus Lietuvoje, kuris pasisakytų esąs pagonis. O Jakavonis, mano manymu, savotiškai nusišneka”, – teigia krikdemas.

Tuo tarpu katalikų bažnyčia nėra kategoriškai prieš senąją mūsų tautos religiją. Kauno arkivyskupijos atstovo spaudai Dariaus Chmieliausko teigimu, katalikai toleruoja visas religijas ir pasakytų garsiai ne nebent satanizmo įteisinimui, tačiau… “Nelabai aišku, kas yra ta pagonybė Lietuvoje, nes nėra jos doktrinos, mokymo, struktūros. Religijotyrininkai sako, kad atstatyti autentišką Lietuvoje buvusią religiją yra neįmanoma, tai daugiau vaizduotės vaisiai”, – sako Chmieliauskas.

Iš tiesų, pagonybe nelabai besidominčiam žmogui nelabai aišku, kaip turėtų vykti apeigos, kokiais maldos žodžiais reikėtų kreiptis į gamtos reiškinius, vadinamus dievais. Tačiau Gediminas Jakavonis teigia, jog pagonybėje, kaip ir daugelyje kitų religijų dievas yra tik vienas. “Ta didžioji kurianti jėga, kurią mes vadiname dievu, visose religijose yra ta pati, tik kelias į ją skirtingas. Be to, šiek tiek neteisingas yra manymas, kad senovės baltų tikėjime buvo daug dievų. Nemažai buvo vertinamų dievybių, miško ar upės globėjų, bet tas pats didysis, aukščiausias vis tik buvo vienas”, – sako pagonybę išpažystantis parlamentaras.

Manoma, kad Seimas dėl pagonybės pripažinimo tradicine religija turėtų apsispręsti dar šį rudenį. Tada ir paaiškės, ko vertas ne vieną šimtmetį mūsų tautai kalamas dešimtasis Dievo įsakymas – “neturėk kitų dievų…”

Parengė Jūratė Pilibaitienė.

Views All Time
Views All Time
7525
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!