Žaidimai kauliukais – vieni seniausių žmonijos laisvalaikio užsiėmimų. Pirmaisiais kauliukais žmonijos istorijoje buvo žaidžiama senovės Indijoje, Kinijoje, Lydijoje, Egipte, Graikijoje, Romos imperijoje.

Daugelis senovės tautų – Šiaurės Amerikos indėnai, majai, actekai, eskimai, afrikiečiai – žaidė kauliukais, padarytais iš persikų, slyvų kauliukų, augalų sėklų, riešutų, bizonų, avių kaulų, elnio ragų, bebrų dantų, keramikos, bronzos, agato, onikso, juodojo gintaro, kalnų krištolo, marmuro ir kitų medžiagų.

Kai kuriuose išlikusiuose antikos kūriniuose pasakojama apie azartinius žaidimus kauliukais. Senovės Graikijoje, kaip manoma, kauliukų žaidimų iniciatorius buvo Trojos karo dalyvis Palamedas. Pagal kitus šaltinius, kauliukus išrado Lydijos gyventojai.

Kinijoje atliekant archeologinius tyrimus, aptikti 600 m.pr.Kr., o Egipte – net prieš 4000 metų pagaminti kauliukai.

Senovės graikų naudotų kauliukų forma, kaip ir dauguma jais žaidžiamų žaidimų taisyklių, nepasikeitė iki šių dienų: šešiabriauniai kauliukai buvo metami iš specialaus puodelio. Laimėdavo žaidėjas, surinkęs daugiausiai taškų. Kai kurioms taškų kombinacijoms buvo suteikti dievų, didvyrių, garsių žmonių vardai. Mažiausia (4) taškų kombinacija buvo vadinama „šunimi”, o didžiausia – Afroditės vardu. Vėliau buvo steigiami specialūs lošimo kauliukais namai.

Antikos laikais kauliukais buvo ne tik žaidžiama, bet ir spėjama ateitis. Šiam tikslui kauliukai būdavo metami į vandenį arba ant lentos, kurioje surašyti įvairūs patarimai.

Senovės Romoje žaidimai kauliukais, nors ir oficialiai draudžiami, buvo ypač populiarus rašytojų bei žymių žmonių užsiėmimas. Romos imperatorius Klaudijus net buvo parašęs veikalą, kaip žaisti kauliukais. Deja, šis veikalas nėra išlikęs.

Apie kauliukų populiarumą germanų tautose liudija ir Tacitas savo veikale „Apie germanų kilmę ir Vokietijos teritoriją”.

Pirmasis istorikams žinomas įstatymas, draudžiantis kauliukų azartinius žaidimus, buvo išleistas III a.pr.Kr. Viduramžiais beveik visose šalyse lošimai kauliukais buvo draudžiami, tačiau šie žaidimai išliko labai populiarūs iki pat naujosios istorijos laikų.

Viduramžių dvaruose dažniausiai buvo lošiama trimis kauliukais, kurie buvo metami ant medinės arba marmurinės lentos.

Kartu su kauliukų žaidimais daugelyje Europos kalbų atsirado ir naujas žodis azartas, kuris kildinamas iš arabų kalbos žodžių „az zahr” – „žaidimas kauliukais”.

Kauliukų žaidimai vis dar populiarūs, teigiama, jog jais kasmet žaidžia per 30 milijonų amerikiečių.

Views All Time
Views All Time
4863
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!