Lietuvai tolydžio artėjant prie politinės krizės, valdančioji koalicija turėtų gelbėti padėtį atsisakydama ūkio ministro Viktoro Uspaskicho paslaugų. Taip Eltai pirmadienį tvirtino Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Vytautas Radžvilas.

“Priešlaikiniai Seimo rinkimai nieko neišspręstų, nes tiek pozicijos, tiek opozicijos politinis nuosmukis neleidžia joms tikėtis didelės sėkmės rinkimuose, kuriuose daugiausiai laimėtų liberaldemokratai arba kokia nors žaibiškai susiorganizavusi naujų “gelbėtojų” kompanija.

Esama padėtis taip pat negali tęstis neribotą laiką – tai turėtų sunkiai prognozuojamų padarinių visai partinei ir politinei sistemai. Todėl, matyt, vienintelė racionali, nors šiek tiek rizikinga išeitis – valdančiajai koalicijai stabilizuoti padėtį atsisakant ūkio ministro paslaugų”, – teigė politologas.

Nors, jo žodžiais, šis žingsnis gali atrodyti pavojingas koalicijos stabilumui, jis nėra per daug rizikingas turint galvoje, kad “darbiečių” lyderis jau nėra “numylėtas herojus”, kaip prieš keletą mėnesių, o Darbo partijos populiarumas taip pat sparčiai smunka.

“Darbo partijos vadovybė ir Seime esantys jos atstovai turėtų suprasti – arba galbūt jiems galima paaiškinti, – kas jų lauktų priešlaikinių rinkimų atveju. Iki šiol rodomą kone vergišką nuolankumą lyderiui ir, vertinant vakarietiškos politikos standartais, absurdišką pasiryžimą “dalytis jo likimu” turėtų pakeisti blaivesnis ir pragmatiškesnis požiūris, skatinantis rūpintis ne tik “vado”, bet ir visos partijos ateities perspektyvomis”, – tvirtino V. Radžvilas.

Pasak jo, net jei Darbo partija pasielgtų neprotingai ir sugriautų valdančiąją koaliciją, blogiau negu yra dabar nebūtų. Politologo teigimu, partijų apsivalymas svarbesnis už menamą stabilumą.

“Šiandien klausimas, kas veikia šalies politinio gyvenimo erdvėje – vis dar partijos ar pseudopartiniai kriminalizuoto verslo dariniai – jau toli gražu nėra tuščias arba retorinis. Ir į jį įmanoma atsakyti tik ryžtingais ir skubiais apsivalymo veiksmais, kurie būtini – net ir menamo stabilumo kaina”, – pažymėjo politologas.

Jo teigimu, politiniai skandalai, į juos įsivėlusių asmenų delsimas atsistatydinti, partijų lūkuriavimas, kai reikia priimti akivaizdžius sprendimus dėl jas ir visą politinę sistemą kompromituojančių asmenų, liudija politikų nenorą bei nesugebėjimą įveikti prasidedančios krizės. Anot V. Radžvilo, apsivalyti partijoms ilgainiui būsią dar sunkiau, nes, kol jos delsia tai padaryti, spartėja jų vidinė moralinė ir politinė dezintegracija, smunka visuomenės pasitikėjimas jomis.

Politologas taip pat skeptiškai įvertino “vaivorykštės” koalicijos galimybę. Pasak jo, ankstesnėse derybose dėl tokios koalicijos dalyvavusios partijos jau smarkiai susikompromitavo.

“Darbiečių” pasirinkimas valdančiosios koalicijos partneriais vis brangiau kainuoja Algirdo Brazausko ir Artūro Paulausko vadovaujamoms partijoms. Tuo tarpu konservatoriai turėto politinio kapitalo likučius baigia iššvaistyti demonstruodami racionalia politine logika nepaaiškinamą prieraišumą liberalcentristams bei pataikaudami jiems”, – teigė V. Radžvilas.

ELTA primena, kad pirmadienį opozicijos lyderis Andrius Kubilius pareiškė inicijuosiąs nepasitikėjimo ūkio ministru procedūrą, jeigu iki savaitės pabaigos jis pats neatsistatydins arba premjeras Algirdas Brazauskas nepateiks tokio siūlymo prezidentui Valdui Adamkui.

Anot A. Kubiliaus, nepasitikėjimo V. Uspaskichu iniciatyva yra aptarta su Seimo liberalcentristais ir šios savaitės pabaigoje ar kitos pradžioje bus pradėta realizuoti.

A. Kubilius nurodė vienintelį konstitucinį nepasitikėjimo ministru motyvą – “ministras, kuriam nepasitikėjimą pareiškė prezidentas, negali toliau eiti savo pareigų”.

Opozicijos lyderio nuomone, esant tokiam Prezidento nepasitikėjimui, papildomos nuorodos į Seimo komisijų darbo rezultatus – nereikalingos.

Views All Time
Views All Time
1469
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!