Veislė iš arti: Airių seteris
Trumpa veislės istorija
Seteriai – XIX a. pradžioje Anglijoje susiformavusių ilgaplaukių skalikų grupė. Jie atsirado, vietinius sunkiasvorius ilgaplaukius skalikus kryžminant su pointeriais, springerio spanieliais, airių vandens spanieliais, o pagal kai kuriuos šaltinius buvo įlietas netgi škotų aviganių ir kurtų kraujas. Iki XIX a. vidurio seteriai buvo vadinami spanieliais. Pavadinimas “Setter” kilo iš žodžio “set” – taip angliškai vadinama tilktis*. Škotijoje buvo paplitę juodi su įrūdžiu, Anglijoje – balti juodadėmiai, o Airijoje – balti raudadėmiai šunys. Iš pastarųjų artimo kryžminimo ir atrankos būdu buvo išveisti raudonieji airių seteriai (irish red setter). 1860 metais Birmingeme įvyko II Anglijos medžioklinių šunų paroda. Joje iš seterių grupės buvo išskirti raudonieji airių seteriai. Lygiai po metų seteriai galutinai suskirstyti į anglų, airių ir škotų seterius. XX a. pradžioje buvo atkurta beveik išnykusi senovinė baltų raudadėmių airių seterių (irish red and white setter) veislė.
Airių seteriai pasaulyje ir Lietuvoje
Airių seteriai pasaulyje yra viena populiariausių šunų veislių. Šių metų pasaulinėje parodoje buvo įregistruoti 94, kaimyninėje Estijoje į parodas susirenka 30- 40, Latvijoje 10 – 20 šios veislės šunų.
JAV, Kanadoje ir Australijoje veisiami airių seteriai skiriasi nuo Europoje veisiamų. Europietiško (angliško, senojo) tipo seteriai ramesnio būdo, neaukšti, masyvūs, jų galvos stambios. Amerikietiško (naujojo) tipo šunys subtilūs, elegantiški. Jų kailis ilgas ir vešlus, o judesiai lengvi ir išdidūs. Pažangūs pasaulio veisėjai stengiasi suderinti abu tipus ir gauti tobulą airių seterį.
Lietuvos šunų veislių knygoje (LŠVK) įregistruota 130 airių seterių, tačiau į parodas atvedamas vos vienas kitas. Per pastaruosius dvejus metus LŠVK įregistruoti….šunys. Nedalyvaujantys parodose negauna teisėjų įvertinimų, nėra atrankos, jie neveisiami. Nemažai šios veislės šunų įregistruoti Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijoje (LMŽD). Ši draugija rengia medžioklinių šunų parodas ir išduoda kilmės dokumentus, deja, šie dokumentai negalioja.
Galime pasidžiaugti, kad pastaraisiais metais padėtis gerėja. Iš vieno garsiausių JAV veislynų atkeliavo patinukas Meadowlark’s Midas Touch (sav. D. ir K. Olšauskai). Šešiolikos mėnesių jis jau Lietuvos jaunimo čempionas, Latvijos jaunimo nugalėtojas, kandidatas į Estijos čempionus. Iš Estijos atvežtas Morning Mist Red Emas (sav. M. Griciutė) Lietuvos Jaunimo nugalėtojas. Neblogai sekasi Bagirai (sav. D. Olšauskas) – ji kandidatė į Lietuvos čempionus ir nugalėtoja. Prieš keletą mėnesių iš garsaus Suomijos veislyno įsigyta jauna kalytė Chick Choix East of Eden (sav. D. ir K. Olšauskai). Visi šie šunys dar labai jauni (airių seteriai fiziškai subręsta tik 3 – 4 metų), tačiau labai perspektyvūs, tad galime tikėtis veislės atgimimo ir suklestėjimo.
Šiek tiek apie charakterį
Jei esate bambeklis namisėda ir nesiruošiate keistis, tikrai nepatariame įsigyti airių seterio. Šis šuo guvus ir energingas, dievinantis ilgus pasivaikščiojimus gamtoje. Daugelis, pamatę laukuose šėlstantį seterį, įsivaizduoja jo išdaigas namuose. Neskubėkite baimintis – jei jūsų numylėtinis išlies savo energiją pasivaikščiojimų metu, namuose turėsite santūrų, dėmesingą ir paklusnų šunį. Airių seteriui lakstyti niekada nepabosta, tačiau bent valandą per dieną jis turi pabėgioti laisvai, be pavadėlio. Svarbiausia sėkmingo šuns auklėjimo sąlyga – principingumas. Elgesio namuose ir lauke taisyklės turi būti paprastos ir aiškios, pageidautina, nesikeičiančios visą gyvenimą. Airių seteriams negalima daryti išimčių net ypatingų švenčių proga, nes jie greitai perpranta šeimininko silpnybes ir nuolatos bando jomis pasinaudoti.
Kailio priežiūra. Paruošimas parodoms
Namuose laikomi airių seteriai pavilnės neturi. Kailis minkštas, tiesus, kartais banguotas, intensyvios raudos spalvos – nuo vaiskios raudonmedžio iki tamsios kaštono. Šeriasi airių seteriai ilgai, tačiau negausiai, plaukai lengvai nusivalo nuo drabužių ir kilimų. Šunį reikia nuolat šukuoti, o po pasivaikščiojimų drėgnu oru, sausu skuduru nušluostyti papilvę ir letenas. Taip prižiūrimas ilgas ir puošnus airių seterio kailis nesudarys jums sunkumų laikyti šunį bute.
Jei ruošiatės dalyvauti parodose, nudžiugsite sužinoję, kad sezoninis šėrimasis kailio išvaizdai reikšmės beveik neturi. Svarbiausia – maksimaliai subalansuotas pašaras ir pakankamas fizinis krūvis.
Airių seterių kailį paruošti parodai gana nesudėtinga. Tai daroma likus 2 – 3 savaitėm iki pasirodymo. Šuo išmaudomas su neutraliu šampūnu, nepamirštant panaudoti kondicionieriaus. Kailiui išdžiūvus, sutvarkomos letenos – iš tarpupirščių iškarpomi styrantys kuokštai, kad letena atrodytų apvali, nuo viršutinės jos dalies filiravimo žirklėmis pašalinamas plaukų perteklius. Kaklas pradedamas kirpti filiravimo žirklėmis prieš plauką nuo taško, esančio maždaug 5cm aukščiau krūtinkaulio, iki linijos, jungiančios lūpų kampučius (kailis turi būti prigludęs ir dengti odą). Amerikietiško tipo šunims nupešami plaukai nuo viršutinio ausų trečdalio, o angliško tipo šunims ilgi plaukai pašalinami nuo visos ausies – tada stambi galva atrodo subtiliau. Plaukai nuo ausų pešami likus ne mažiau kaip 5 savaitėms iki parodos. Likus 1 – 2 dienoms iki pasirodymo, galima šunį pakartotinai išmaudyti.
Tilktis* – šuo sustingsta, uodžia orą, visu kūnu palinksta į priekį.
SUTRUMPINTAS STANDARTAS
FCI VIII grupė, Nr. 120.
Aristokratiškas, elegantiškas, bet tvirtai sudėtas šuo. Žaismingas, mėgstantis bendrauti. Nebailus ir neagresyvus.
Kailis tiesus, tankus ir blizgantis, ilgesnis ant ausų, krūtinės, uodegos ir galunių užpakalinės dalies.
Spalva: nuo raudonmedžio iki kaštoninės. Leidžiamos baltos dėnelės ant krūtinės, kaklo, pirštų, taip pat mažas baltas ruoželis ant kaktos. Juodi plaukai ar dėmės – diskvalifikuojanti yda.
Akys: Vidutiniško dydžio, migdolo formos, tamsiai rudos.
Ausys ilgos (beveik iki nosies galiuko). Ausų padėtis – ne aukščiau akių lygio.
Pakaušio gumburas gerai išsivystęs, pakaušio ir snukio linijos beveik paraleliškos.
Nosis Juoda arba šokolado spalvos.
Dantų sankanda žirkliška.
Kaklas vidutiniškai ilgas, stiprus, elegantiškai išlenktas.
Nugara stipri, su gerai išreikšta ketera, šiek tiek nuleistas kryžius.
Uodega tiesi arba šiek tiek išlinkusi į viršų, laikoma nugaros lygyje, nuleista turi beveik siekti kulną.
Krūtinė gili, siekianti alkūnes.
Priekinės galūnės tiesios ir raumeningos, letenos apvalios, pirštai tvirtai suspausti.
Užpakalinės galūnės ilgos, tvirtos ir paralelios. Šlaunys plačios ir raumeningos.