Kačių veislės: Siamo katės
Viena garsi Siamo kačių veisėja iš Anglijos sakė: “Siamo katės šeimininkas visada skuba į namus. Jis žino, kad jį džiaugsmingai pasitiks ištikima draugė, su kuria jis niekada nebus vienišas”. Ir, manau, kad šie žodžiai nustebins daugumą mūsų skaitytojų, nes juk Siamo kates daugelis mūsų laiko piktomis agresyviomis ir kaprizingomis katėmis. Kaip gi šitaip?
Siamai – senovės Rytų veislė, kilusi iš Pietrytinės Himalajų dalies. Iš visų kilmingų kačių Siamo katės apgaubtos didžiausia pasakų ir baisių legendų aureole. O kiek yra įvairiausių pasakojimų apier jų agresiją, apie “sugraužtus” šeimininkus. Todėl iš karto pradėsime aiškintis kas tai – Siamo katė.
Labai mažai kas žino, kad visiems pažįstamą snukučio “kaukę” turi dar 15 veislių katės, kurios su Siamo katėmis neturi visiškai nieko bendro. Juk tai, ką paprastai siūlo turguje ir vadina Siamo kate, geriausiu atveju, pasirodys katė su “laužta” uodega ir, žinoma, labai agresyviu charakteriu. Kokia tikroviška atrodo pasaka apie “karališkus” su laužtu uodegos galiuku siamus! Iš tikrųjų – tai tik genetinis trūkumas ir tokios veislės, kaip “karališkasis” siamas paprasčiausiai nėra ir niekada nebuvo. Vienas pagrindinių tikros Siamo katės bruožų yra labai ilga, plona uodega ir be jokių “lūžių”.
Legenda byloja, kad Siamo kačių tėvynė – Tailandas. Iš čia šios katės paplito po visą pasaulį.
Iš Siamo sostinės – Krung Tchep (Angelų miestas), vėliau pavadintos Bankoku, į Angliją buvo atvežtos pirmosios Siamo katės. Jas atgabeno Suenas Gudas, kuris šią neįkainuojamą dovaną gavo 1884 metais nuo pačio Siamo karaliaus. Šie metai sutampa su karaliaus – reformatoriaus Ramos U Čulalonkorno (1868-1910) valdymo laikotarpiu. Siamo katės pirmiausia atsirado Anglijoje, o jau 1890-aisiais pateko į Ameriką, kur nuo 1902-ųjų metų buvo parodų lyderėmis, buvo nepaprastai populiarios ir jau iki 30-ųjų metų ši katė labai brangiai kainavo – 1000 dolerių. Ir tai visiškai nenuostabu.
Legendos apie šventą šių kačių kilmę sekiojo jas visur ir nuolatos. Labai dažnai sutrumpinta Siamo kačių uodega buvo laikoma “karališkosios” veislės pavyzdžiu. Deja, daugelį galima nuliūdinti, nes toks reiškinys yra niekas kitas, kaip tik išsigimimas (giminiškai artimų kačių kryžminimo rezultatas); tiesa, šis trūkumas jokios reikšmės neteikia katės savijautai ar proto sugebėjimams. O ir išorė atrodė labai įdomiai. Tačiau yra venas “bet”. Trumpa uodega gali suvaidinti lemiamą rolę, krentant iš didelio aukščio: juk krisdama katė savo kūną valdo tam tikrais uodegos judesiais, o nusileidžiant ant žemės uodega veikia kaip stabilizatorius. Siamo katės su nutrumpintomis uodegomis negali dalyvauti kačių parodų ekspertizėje.
Siamo katės sumaišyti su kokia nors kita neįmanoma dėl charakteringų jos atspalvių. Akromelanizmas – tamsi snukučio ir galūnių spalva – charakteringas šios veislės požymis.
Sugrįžkime trumpam į XVIII-ąjį amžių, į Angliją. 1887-aisiais metais buvo sukurtas pirmasis grynaveislių kačių veisimo klubas, kuris gyvuoja ir dabar. Tai Nacionalinis kačių mylėtojų klubas (National Cat Club). O 1901 metais buvo suorganizuotas ir “Siamo kačių klubas”, kuris ir užvedė visą selekcinę veiklą. Per praėjusius daugiau kaip 100 metų išoriniai aborigeniniai Siamo kačių požymiai – platus kūnas, apvali galva, sutrumpinta (arba “laužta”) uodega – visiškai panaikinti. Tuo pačiu metu selekcininkai dirbo ir su naujų atspalvių išvedimu. Šiandien FIFe užregistruota 18 atspalvių variacijų.
Pateikiame jums trumpą Siamo katės standarto aprašymą iš “Kačių veislių atlaso”.
“Šiuolaikinės Siamo katės labai elegantiškos. Kūnas vidutinio dydžio, ilgos, plonos galūnės su mažomis apvaliomis letenėlėmis. Užpakalinės kojos kiek ilgesnės už priekines. Ilgas ir plonas kaklas. Ilga, tiesi, su smailėjančiu galiuku uodega. Ilga nosis ir gerai išsivystęs smakras. Didelės ir prie pagrindo plačios ausys. Plačiai išsidėsčiusios migdolo formos akys, jų spalva – mėlyna. Kailis labai trumpas, švelnus, dailus ir blizgantis. Kailio ir tamsiųjų žymių spalvos turi žymiai skirtis. Na, o “kaukės”, uodegos ir galūnių spalva turi būti intensyvi ir vienoda. Baltos dėmelės, skirtingos akių spalvos arba “laužta” uodega – tai jau trūkumai.
Labiau paplitę atspalvių variantai: sil-point (šiltas tamsiai–kreminis); blue–point (švelniai pilkai–mėlynas); chocolat–point (pieniško šokolado) ir kiti.
Vardan teisybės reikėtų priminti, kad kai kurios kačių veislės yra išvestos, Siamo kates kryžminant su kitų veislių katėmis.
Persų katės color–point – su siamės “kauke” ir tokios pat spalvos galūnėmis bei uodega. Šventosios Birmos – ilgaplaukės, su Siamo katėms charakteringomis žymėmis, tačiau su baltais “batukais”.
Dar viena Birmos katė, tačiau trumpaplaukė. Dar 1930-ais metais iš Birmos atvežtai katei Jungtinėse Amerikos Valstijose atvedė “jaunikį” – Siamo katiną.
Rytų trumpaplaukės atsirado Siamo kates kryžminant su naminėmis katėmis. Šioje veislėje priskaičiuojama daugiau nei 40 atspalvių.
Anglijoje reksus kryžminant su Siamo katėmis, buvo išvesta nauja veislė si-rex.
JAV buvo išvesta balta Siamo katė. Ji buvo pripažinta kaip savarankiška grynakraujė veislė. Šios katės – albinosai.
Ir taip, jūs nutarėte įsigyti Siamo kačiuką ir, žinoma, laukiate iš mūsų kažkokių ypatingų rekomendacijų.
Siamo kačiukai nuo kitų nesiskiria ypatingu racionu ar auklėjimo metodais. Norime tik atkreiti jūsų dėmesį, kad katės (tačiau toli gražu, ne visos), pirmaisiais savo gyvenimo metais dėl vitaminų trūkumo bando kramtyti trikotažą ar kokį kitą audinį. Todėl reikia jas nuo dviejų mėnesių pratinti ėsti specialiai pasėtų avižų ar kviečių žalius daigelius. Beje, tai naudinga visų veislių katėms.
Veterinarijos gydytojų teigimu Siamo katės daug dažniau nei kitų veislių, serga ausų liga – hematoma. Todėl reikia patikrinti, ar kačiukas neužsikrėtęs ausų erkute, o jei tai jau įvyko – kuo skubiau reikia gydyti.
Maudyti kačiuko nereikia. Pilnai pakanka drėgna ranka perbraukti per nugarą ir uodegą (“nuvalyti dulkes”), o visas likusias “vandens procedūras” jis labai puikiai atliks ir pats.
Reikia pastebėti, kad Siamo katės (o ypatingai katinai) labai pavydžiai gina mėgstamiausias savo vietas bute. Jie labai nemėgsta, kai juos numeta nuo mylimo fotelio, lovos ar kai labai dažnai pro jį miegantį vaikšto. Aplamai, nerekomenduojama Siamo katiną laikyti mažame kambaryje.
Jeigu jūsų Siamo katė laukiasi palikuonių, tai mažylių skaičius priklauso nuo daugybės faktorių: partnerio parinkimas (žinokite, kad nuo “nesiamiško” tėtušio vaikučiai bus įvairiausių atspalvių), metų laikas, katės mityba ir amžius. O faktas, kad Siamo katė pagimdė net 13 kačiukų, užregistruotas 1969-aisiais metais balandžio 13 dieną Australijoje.
Na, o dabar pakalbėkime apie sklandančią nuomonę, kad Siamo katės kaprizingos, piktos, agresyvios ir labai kerštingos. Su didžiausia tikimybe visus šiuos neteisingus kaltinimus, pateiktus mėlynakėms gražuolėms, galima paneigti.
Remiantis Lietuvoje Siamo kačių veisimu užsiimančių žmonių nuomone, galima drąsiai pasakyti, kad “tai patys švelniausi, patys meiliausi, nekaprizingi, dėmesingi ir ramūs su savigarbos jausmu, padarai”.
Siamo katės be jokio egoizmo ar pavydo puikiai sugyvena su kitomis katėmis ar net šunimis. Jos nuolat ieško “šiltos vietelės”: saulės spindulio dėmės ant grindų, žiemą – krosnies, radiatoriaus ar laisvesnės lentynos drabužių spintoje… Bet mėgstamiausia jos miego ir poilsio vieta – stalo dalis, apšviesta staline lempa.
Apie Siamo kačių charakterį būtų galima kalbėti be galo. Geriau suteikime žodį šios veislės žinovui ,knygos apie šiuos gyvūnus autoriui iš Vokietijos A.Donau-Weber:
Jos labai žaismingas charakteris, kuris su laiku po truputį keičiasi, tačiau ji be galo prisirišusi prie žmogaus, kurį myli. Jos draugystė su žmogumi tokia artima, kad ji net savo gyvenimo ritmą stengiasi derinti prie šeimininko. Ji žino jo režimą ir labai nemėgsta, kai jis keičiasi. Savo dieną ji baigia kartu su šeimininku. Ji nemėgsta nuolat miegoti būtent jai paskirtoje vietoje, nes čia lemiamą rolę vaidina oro temperatūra: Siamo katė labai mėgsta šilumą ir nuolat ieško, kur šilčiau.
Ji nenoriai namuose lieka viena. Jos prisirišimas prie žmogaus verčia pasyviai laukti, kol šis sugrįš namo, tada jau prasideda ir jos gyvenimas. Vien dėl tos priežasties, jeigu tik yra galimybė, reikėtų auginti dvi kates – sesytes ar broliukus. Jie labai gerai sutaria ir daug lengviau perneša vienatvę.
“Siamė” nepaprastai jausminga ir greitai pagauna šeimininko nuotaiką. Tai reiškia, kad su ja galima dalytis ir vargais, ir džiaugsmais. Katės, kuri taip prisirišusi prie žmogaus, tyko nusivylimo pavojus. Ir tada, jeigu jūs neapgaubsite jos dėmesiu ir rūpestingumu, jai gali pasireikšti nenuspėjamas pyktis, kurį jai nuolat prikiša, kaip pagrindinę charakterio savybę.
Šiai katei nuolat reikalingas patvirtinimas, kad ją myli, kaip ir anksčiau. Jeigu ji bus tuo įsitikinusi, tai niekada jumis nenusivils ir visada liks tokia, kokia yra iš tikrųjų: nuostabus ir švelnus padaras.