Kabala ir naujosios technologijos
TARPTAUTINĖ INFORMACINĖS VISUOMENĖS TECHNOLOGIJŲ PARODA infobalt 2003
Metinis leidinys informacinės visuomenės temomis
Kabala ir naujosios technologijos
Valdas Rapševičius, Vladas Zalatoris
Atvirasis kodas atveria naujus pažinimo kelius
Visiems puikiai žinomas atvirojo kodo (Open Source) judėjimas. Su juo, t. y. jo veiklos rezultatais – programine įranga, susiduriame vos tik įsijungę savo kompiuterį. Varomoji judėjimo jėga – noras sukurti stabilią, komercinių saitų ir autorystės nevaržomą programinę įrangą. Savanoriška IT specialistų “armija” sudaro atvirojo judėjimo darbo išteklius, kurie savo apimtimi bei galimybėmis yra beveik neriboti ir visiškai neprieinami jokioms komercinėms monopolijoms. Nediskutuosime apie tai, koks motyvas, be aukščiau minėto, jungia šiuos žmones, tačiau tikrai galime pasakyti keletą akivaizdžiausių. Tarp jų – noras pasidalyti savo žiniomis, padaryti pataisas, gauti kitų specialistų pastabų, atsiliepimų ar net pagyrimų, noras prisidėti prie populiaraus bei gerai vertinamo produkto evoliucijos ir pan.
Tačiau nevalia užmiršti ir kito svarbaus atvirojo kodo judėjimo principo – liberalumo (savanoriai dirba tada, kada nori ir gali) bei akivaizdaus priešininko – didžiųjų IT bendrovių, kurioms dėl vienokių ar kitokių priežasčių norima mesti garbingos dvikovos pirštinę. Nors nemažai tokių projektų numiršta dar “vystykluose”, šių pastangų ir darbo tikslas bei geidžiamas ir neabejotinas rezultatas – vienoks ar kitoks programinis produktas. Ar gali šis mechanizmas jungti žmones, siekiančius kito, ne tokio apčiuopiamo tikslo – tarkim, pažinimo? Pasirodo, taip. Virtualios interneto erdvės pakanka visiems, kurie turi idėjų ir ieško bendraminčių joms įgyvendinti.
Pažinimą papildo dar vienas fenomenas, kuris intuityviai jau seniai žinomas daugeliui (ne tik mokslininkams, bet ir visiems blaiviai mąstantiems žmonėms) – kuo plačiau dalijate savo žinias, tuo labiau plečiasi akiratis, gilėja žinios. Pasirodo, šis fenomenas kartu su neaprėpiama ir laisvai prieinama terpe – internetu gali daryti stebuklus. Vienas jų – Virtualus kabalos universitetas, kurio tiesioginių paskaitų kiekvieną savaitę klauso dešimtys tūkstančių žmonių visame pasaulyje.
Virtualus kabalos universitetas
Į paieškos sistemą įvedę “Virtual University”, gauname nuorodas į kelias dešimtis internete esančių virtualių universitetų padalinių ir programų. Jie aprėpia įvairiausias mokslo ir studijų sritis – nuo plataus pobūdžio kursų, orientuotų į akademinį mokslą (ir dažniau- siai dubliuojančių esamas nevirtualias švietimo institucijas) iki specializuotų mokymo programų, kurių neįprastos kryptys ir siūlomos disciplinos mažų mažiausiai suintriguoja. Ką jau kalbėti apie sunkiai suskaičiuojamą daugybę virtualių mokomųjų turų, konferencijų, studentų miestelių, laboratorijų, bibliotekų, testų, kurie per atvirųjų studijų sistemą siūlo pačių įvairiausių distancinio mokymo galimybių. Svetainės – skirtingos apimties ir techninių galimybių, leidžiančios įeiti “for free” ar tik mokamai, ir dėl to daugiau ar mažiau patrauklios vartotojams. Dėl visų šių priežasčių jų reakcija būna akimirksniu kaip spragtelėjimas pelyte ir… Vienos svetainės per mėnesį sulaukia vos po kelias dešimtis lankytojų, o kitų statistika pateikia įspūdingus vizitų skaičius su keletu nulių.
Virtualus kabalos universitetas portale www.kabbalah.info užima ypatingą vietą visame pasauliniame tinkle. Kas skatina įvairių šalių vartotojus kasdien tūkstančius kartų atsidaryti šią svetainę?
Pirma, pats dėstomas dalykas. Juk universalius pasaulėdaros principus nagrinėjantis kabalos mokslas per ilgus savo gyvavimo amžius ir tūkstantmečius buvo prieinamas tik ypač nedideliam studijuojančiųjų būreliui – tiems išrinktiesiems, kam tekdavo laimė tiesiogiai gauti šio mokslo išmintį iš mokytojo, iš lūpų į lūpas. Tai tęsėsi iki pat 1996 metų, kai buvo sukurta Pasaulinio kabalos studijų centro “Bnei Baruch” svetainė, kuri per keletą metų išaugo į Virtualų kabalos universitetą ir tūkstančiams studijuojančiųjų atvėrė kelią į kabalą. Galimybę iš pirmųjų rankų gauti kabalos žinias jiems suteikė universiteto vadovas Michaelis Laitmanas – mokslininkas, daugiau nei 20 knygų autorius, tęsiantis ilgaamžę kabalos tradiciją.
Antra, portale medžiaga laikoma ir kaupiama dvidešimčia kalbų, tarp kurių – ne tik labiausiai paplitusios: anglų, rusų, ispanų, vokiečių ar prancūzų, bet ir tokios kaip ivritas, turkų, arabų, japonų, estų. Beje, yra ir lietuvių kalba.
Trečia, imponuoja tai, kad milžiniškos apimties informacinė portalo bazė yra aiški ir lengvai suvokiama. Tai – tiesioginės paskaitos ir jų archyvas, didžiulė virtuali biblioteka su rašytine, garso bei vaizdo medžiaga (pastarosios yra apie 3 000 failų (15 GB), kurie kas savaitę pasipildo dar 20-čia), forumas, kurio erdvė dažnai tiesiog kaista nuo aštriausių diskusijų įvairiais kabalos klausimais, virtualus knygynas, atskiri tinklalapiai, skirti kabalos mokslo metodologijai, mokymo procesui organizuoti, techniniam portalo palaikymui ir t. t. Vietos čia yra net ir universiteto studentų meninei kūrybai ir pažintims.
Įėjimas į visus www.kabbalah.info tinklalapius, kaip ir pačios studijos universitete, yra nemokamas. Šis svarbus veiksnys irgi nuolat pritraukia lankytojų. Už kilnią misiją, didžiulę, kone enciklopedijai prilygstančią apimtį ir vartotojams patogią prieigą portalas 2002 m. gavo Britannica Internet Guide apdovanojimą.
Kabalos paskaitos internetu
Virtualios kabalos universiteto paskaitos internetu reguliariai transliuojamos kasdien, išskyrus šeštadienį. Apklausus skirtingų žemynų studentus, buvo pasirinktas geriausias transliacijų laikas. Paskaitos suskirstytos į kelias pakopas: nuo gana lengvų, įvadinio pobūdžio kursų pradedantiesiems iki ypač sudėtingos medžiagos (fundamentalių veikalų “Zohar” arba “Dešimties sfirų mokymas”), kuriai reikia sistemingų ir ilgamečių studijų. Paskaitos, dėstomos ivrito kalba, sinchroniškai verčiamos į anglų ir rusų kalbas.
Įspūdingas Virtualaus kabalos universiteto paskaitų klausytojų skaičius ir geografija – per 170 studijų grupių (rečiau – atskirų asmenų) iš Europos šalių (Prancūzija, Anglija, Vokietija, Olandija, Norvegija, Čekija, Lenkija, Baltijos šalys), Rusijos, Ukrainos, JAV, Kanados, Izraelio, Australijos. Įdomu, kad studijuojančiųjų kabalą internetu yra net egzotiškuose kraštuose, tolimiausiuose pasaulio kampeliuose – Taimyro pusiasalyje prie Arkties, Dramblio Kaulo Kranto Respublikoje.
Grupės vidurkis – 10-20 žmonių, tačiau yra ir itin didelių grupių. Kaip pavyzdį galima paminėti Maskvos grupę, jungiančią apie 200 studijuojančiųjų, kurie į paskaitas renkasi kino salėje.
Pagrindinio kurso paskaitų vienu metu visame pasaulyje klausosi apie 2 000 studentų.