1983-iųjų metų rudenį Andrius Mamontovas (vokalas, mušamieji), Arnoldas Lukošius (klavišiniai) ir Darius Tarasevičius (boso gitara) Vilniaus 18-oje vidurinėje mokykloje (dabar Antakalnio vidurinė) įkuria grupę “Sunki muzika”. Po kelių mėnesių prie grupės prisijungia Algis Kriščiūnas (mušamieji), todėl Andrius palieka būgnus ir į rankas paima gitarą.

1984-aisiais “Sunki muzika”, pervadinta į FOJE, dažniausiai koncertuoja kitose Vilniaus mokyklose bei studentų šventėse. Grupės repertuare atsiranda vėliau išgarsėjusios dainos: “Kitoks pasaulis”, “Liūdesys”, “Krantas” ir “Vaikystės stogas”.

1985-aisiais FOJE įrašo savo dainas Vilniaus plokštelių studijoje. Tais pačiais metais grupę palieka A.Kriščiūnas ir D.Tarasevičius. Andrius su Arnoldu suranda naujus muzikantus: Romą Rainį (boso gitara) ir Eugenijų Pugačiuką “Genį” (mušamieji). FOJE repetuoja Vilniaus inžinierinio statybos instituto patalpose ir koncertuoja studentų šventėse.

1986-ųjų pradžioje prie grupės prisijungia Darius Burokas (boso gitara) ir Romas Rainys tampa solo gitaristu. Grupė įrašo tris labai svarbias savo biografijos dainas: “Distancija”, “Saugok vaikystę” ir “Laužo šviesa”. Įrašų metu prie FOJE prisijungia saksofonistas Saulius Valikonis.Vilniuje įvykęs festivalis “Lituanica-86” atveria grupei duris į populiarumą. Po sėkmingo ir visų pastebėto pasirodymo FOJE sulaukia kvietimo nusifilmuoti muzikiniame Lietuvos kino studijos (LKS) filme “Kažkas atsitiko”. Andrius su Arnoldu išeina į kariuomenę, tačiau tai nesutrukdo grupės lyderiui kelioms dienoms ištrūkti į Vilnių ir kartu su kitais FOJE nariais pasirodyti Vilniaus Kalnų parke specialiai filmavimui surengtame koncerte, į kurį susirenka iki tol Lietuvos roko koncertuose nematytas žiūrovų skaičius (apie 20 000).

1987-aisiais įvyksta filmo “Kažkas atsitiko” premjera, kuri sutraukia minias žmonių į visus Lietuvoje tuo metu veikiančius kinoteatrus. Daina “Laužo šviesa” tampa jaunimo himnu, o grupės muzika akimirksniu tampa superpopuliari visuose vakarėliuose ir diskotekose. Tais pačiais metais Andrius Mamontovas dar kartą trumpam sugrįžęs iš armijos, nusifilmuoja kitame LKS meniniame filme “Parodų rūmai”. Gerbėjai laukia grupės narių, sugrįžtančių iš tarnybos kariuomenėje ir platina FOJE įrašus “iš rankų į rankas”.

1988-aisiais Andrius Mamontovas, Arnoldas Lukošius ir Eugenijus Pugačiukas “Genys” vėl ieško naujų grupės narių, nes Darius Burokas vis dar nėra grįžęs iš tarnybos armijoje, Romas Rainys groja grupėje “Katedra”, o Saulius Valikonis – grupėje “Ad Libitum”. FOJE pirmą kartą po ilgokos pertraukos pasirodo festivalyje “Lituanica-88”. Prie aukščiau paminėtų Andriaus, Arnoldo ir “Genio” prisijungia: Gediminas Simniškis (boso gitara), Jaunius Beinortas (solo gitara) ir Robertas Meržvinskas (saksofonas). Metų pabaigoje FOJE įrašo dainą “Geltoni Krantai”, kuri ne iš karto tampa populiari. Neblėstanti šlovė šią dainą aplanko po kelerių metų. Taip pat grupė įrašo kelias dainas Varšuvoje (Lenkija), po truputį kaupdama medžiagą savo pirmajam oficialiai išleisti planuojamam albumui. Tuo pat metu FOJE koncertuoja Taline (Estija) kartu su anglų nepriklausomo roko grupe W.D.E.

1989-aisiais FOJE išvyksta į pirmąjį turą ir groja po tris koncertus į vakarą sausakimšai perpildytose salėse visuose Lietuvos miestuose ir rajonų centruose. Taip pat grupė dalyvauja dvejuose tarptautiniuose roko festivaliuose Lenkijoje: “Nova scena” ir “Rock pokoju”. O Vilniuje įvykstančiame festivalyje “Vilnius rock”, groja kartu su Bjork ir jos grupe “The Sugar Cubes”. Dėl nesutarimų, FOJE priversti palikti Arnoldas Lukošius ir Robertas Meržvinskas. Vietą prie klavišinių instrumentų užima ,ko gero, visose garsiausiose to meto Lietuvos grupėse grojęs Robertas Griškevičius, o saksofonu – vėl grižęs Saulius Valikonis. Tų pačių metų vasarą įvyksta “Roko maršas” per Lietuvą, kuriame FOJE koncertuoja kartu su lietuvių išeivių grupėmis iš JAV. Net didžiausi skeptikai nebeabejoja FOJE populiarumu, neoficialiai pavadindami “Roko maršą” “FOJE triumfo maršu per Lietuvą”. Maršo metu platinamas pirmasis išleistas FOJE albumas “Geltoni Krantai”. Rudenį grupę taip pat palieka Gediminas Simniškis ir Jaunius Beinortas. FOJE išvyksta į Varšuvą, kur vienoje geriausių to meto Lenkijos įrašų studijų įrašo albumą “Žodžiai į tylą”.

1990-aisiais albumas “Žodžiai į tylą” pripažintas geriausiu metu albumu. Grupė išvažiuoja į penkių koncertų turą po Vokietiją, o Robertui Griškevičiui išvykus organizuoti FOJE koncertų į JAV, prie klavišinių instrumentų sugrįžta Darius Burokas, baigęs tarnybą kariuomenėje. FOJE taip pat dalyvauja didžiuliame keltų muzikos festivalyje “Interceltic” Prancūzijos mieste Loriente, kur groja pagrindinėje renginio scenoje. Tų pačių metų rudenį FOJE pirmą kartą išvažiuoja į JAV, kur sugroja 14-a koncertų Detroite, Čikagoje, Klyvlende, Bostone, Niujorke ir dar keliuose mažesniuose Amerikos miestuose.

1991-aisiais. Grupė koncertuoja Krokuvoje (Lenkija) ir vėl išvyksta į turą po Vokietiją, po kurio grupę palieka visi muzikantai išskyrus Darių Buroką. Dviese su Andriumi jie vėl išvyksta į Varšuvą, kur įrašo vieną geriausių FOJE albumų “Gali skambėti keistai”. Įrašus organizuoja Amerikos lietuvis Jonas Dainius Beržanskis. Jis savo studijoje JAV paruošia išleidimui Lenkijoje įrašytą FOJE albumą. “Gali skambėti keistai” įrašuose svečio teisėmis dalyvauja buvęs grupės narys Saulius Valikonis ir Vokietijos lietuvė dainininkė Loreta Petereit. Albumas “Gali skambėti keistai” tampa pirmuoju kompaktiniame diske išleistu albumu Lietuvos popmuzikos istorijoje. Pirmieji 1000 egzempliorių gaminami Amerikoje. Albumo leidybą parėmė Kanados lietuvių jaunimo sąjunga. Andrius su Dariumi išvyksta į Ameriką, kur pusę metų koncertuoja įvairiuose JAV ir Kanados miestuose, nukeliauja iki pat Kalifornijos…

1992-uosius galima pavadinti FOJE grįžimo prie savo ištakų metais. Į grupę grįžta porą metų Amerikoje pragyvenęs Arnoldas Lukošius ir po mokslų Kauno technikos universitete į Vilnių grįžęs Algis Kriščiūnas. Nuo šios akimirkos grupės sudėtis nebesikeičia iki pat jos gyvavimo pabaigos. Grupė surengia sėkmingą turą po Lietuvą ir išleidžia albumą “Kitoks pasaulis”, kuriame kai kurias senas, prarastas ar neskelbtas dainas įrašo iš naujo.

1993-ųjų pradžioje FOJE išvyksta į trijų savaičių koncertinį turą po Čekiją. Grįžus, prie grupės prisijungia vadybininkas Artūras Butkevičius. FOJE įrašo vieną iš populiariausių savo albumų “Vandenyje”. Senojoje Palangos “Šachmatinėje” nufilmuoja videoklipą “Mėlyni plaukai”, surengdami nemokamą koncertą visiems į filmavimą atvykusiems fanams. Albumas išleidžiamas spalio pradžioje ir pristatomas grupės 10-ies metų jubiliejaus koncerte Vilniaus Sporto rūmuose. Beveik visos šio albumo dainos pabūna pirmoje Lietuvos Top20 vietoje: “Atsimenu tai”, “Vandenyje”, “Arbata”, “Pasiimk mane”, “Pėdos ant drėgno akmens”, “Nieko panašaus”. Išleidžiama analogo neturinti knyga apie FOJE “Aš atsisuksiu atgal”.

1994-ųjų pradžioje išleidžiami 10-mečio koncerto metu įrašyti albumai “Aš čia esu” ir “Aš čia esu (“Pica-Disc”)”. Pastarasis tampa paskutiniuoju FOJE “vinilu”. Grupė, kaip ir visais būsimais savo gyvavimo metais, “susišluoja” visus įmanomus “Bravo” ir kitus popmuzikos apdovanojimuos. FOJE įrašo savo remixų albumą “M-1” ir Prahoje (Čekija) nufilmuoja videoklipą dainai “Vieną kartą Paryžiuj (remix)”. Taip pat iš šio albumo superhitais tampa dvi naujai atliktos grupės “Hiperbolė” dainos “Sugrįžk” ir “Laužai”. Norėdami pristatyti albumą “M-1”, FOJE drauge su vadybininku Artūru Butkevičiumi sugalvoja “Didžiasias lenktynes” senoviniais automobiliais nuo Vilniaus iki Palangos, į kurias pakviečia visus lietuviško šou verslo atstovus. Tais pačiais metais FOJE išleidžia akustinį “Tikro garso” albumą, įrašytą pasirodymo LNK televizijos studijoje metu. Metų pabaigoje FOJE įrašo patį garsiausią albumą “Kai perplauksi upę”, kuris išleidžiamas jau kitų metų pradžioje.

1995-aisiais albumas “Kai perplauksi upę” ir turas po Lietuvą susilaukia didžiulio gerbėjų ir spaudos dėmesio. Daina “Meilės nebus per daug” tampa antraja milžiniška FOJE sėkme po “Laužo šviesos”. Andrius Mamontovas, pasibaigus turui, įrašo savo pirmąjį solinį albumą “Pabėgimas” ir rudenį vienas surengia nedidelį turą po Lietuvą. FOJE taip pat sudalyvauja festivalyje “Liepajas Dzintars” (Latvija). Tais pačiais metais grupė išvyksta į Londoną, kur koncertuoja klubuose. Specialiai šiai kelionei įrašytas pirmasis angliškų dainų albumas “Live On The Air”. Grižę iš Londono, jie iš karto išvyksta į turą po Vengriją, kur (be kelių koncertų Budapešte) aplanko dar keturis tos šalies miestus.

1996-aisiais FOJE pradeda paskutiniojo lietuviško studijinio albumo “1982” įrašus. Dainos “Tušti delnai”, “Balsas”, “Dar ilgai”, “Paskutinis traukinys” ir “Žvaigždės kartais krenta” vėl pasiekia aukščiausias Lietuvos Top20 pozicijas. Grupė triumfuoja, pasirodydama festivalyje “Parama”, o vėliau koncertuoja Švedijoje. 1996-ais (kaip ir prieš metus) FOJE keliauja per Vengriją, Lenkiją, o taip pat vėl groja keliuose Londono klubuose, kur viename iš koncertų juos apšildo latvių grupė “Brainstorm”. Įrašomas dar vienas angliškų FOJE dainų albumas “The Flowing River EP”. Metų pabaigoje FOJE išsiruošia į savo paskutinį koncertinį turą po Lietuvą.

1997-aisiais turo po Lietuvą metu išleidžiami iki tol neskelbti, seni FOJE įrašai albume “Mokykla”. Šis albumas labiau skirtas kolekcininkams ir prisiekusiems fanams, nei didžiajai klausytojų auditorijai. Taip pat pakartotinai perleidžiami seni FOJE albumai “Geltoni krantai” ir “Žodžiai į tylą”. Spauda paskelbia apie grupės iširimą. 1997-ųjų metų gegužės mėnesį FOJE sugroja paskutinius tris atsisveikinimo koncertus Klaipėdoje, Kaune ir Vilniuje. Paskutiniajame, kuris įvyksta gegužės 17-tą dieną Vilniaus Vingio parke, susirenka 60 000 tūkstančių žmonių.

1999-aisiais paskutiniojo FOJE koncerto garso įrašas išleidžiamas albume “Vilnius Kaunas Klaipėda”, kuriame surinkti visi grupės koncertuose daugiausiai gerbėjų pritarimo sulaukę kūriniai.

2000-aisiais režisierius Donatas Ulvydas sukuria istorinį videofilmą apie FOJE. Filmas pavadintas “14”. Jo pristatymo metu keturi FOJE nariai pirmą kartą po grupės iširimo vėl pasirodo kartu.

2002-aisiais išleidžiamas visų laikų geriausiųjų FOJE dainų dvigubas albumas “Paveikslas”, kuriame surinktos 32 pačios geriausios ir populiariausios grupės dainos bei niekur neišleista daina “Paveikslas”. Albumas “Paveikslas” – paskutinis taškas grupės albumų leidyboje. Ta proga visi keturi grupės nariai: Andrius Mamontovas, Arnoldas Lukošius, Algis Kriščiūnas ir Darius Burokas antrą kartą po grupės iširimo viešai pasirodys drauge. Birželio 7-ą dieną internete atidaromas FOJE garbės puslapis www.foje.lt

Views All Time
Views All Time
3368
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!