Lynų žūklė
| | |

Lynų žūklė

Mano pamiltą lynų vietą galutinai nualino tinklininkai. Visą pavasarį ir visą vasarą net ir per nerštą pačiame epicentre lupo ir lupo po 10 vnt. ar daugiau. Birželį – motininius, trykštančius ikrais. Skambinau gamtosaugai. Bet kur ten visus suganysi, kai sužino, kad tik iš vakaro išmeti 30 Lt vertą daiktą ir jau išryt turi lynų už 50 Lt. Tad teko ieškotis naujos, nenualintos vietos. Ne taip toli radau lyg ir panašią, bet daugiau kaip 10 metrų nuo kranto lelijomis užžėlusią. Savaitė prieš tai meškere prazondavau dugną. Ištraukiau teisingų lyninių žolių. Apsičiupinėjau gylius, skardžius ir šlaitus. Ketvirtadienį pro naktį, prikėlęs visą ežerą savo „milijoniniais perkūnais“, mat tik atvykęs mašiną ant dugno pasodinau, prasiskyniau pjautuvu siaurutę properšėlę lelijose. Mesti visai netoli tereikia. Bet dar gerai nenusitaikiau krypties. Tad pirmą rytą tik vieną kibimą ir tepamačiau. Vakare – dar keletą. „Atbulais dantimis“ ir nei vieno nepakirtau. Pastebėjau, jog kimba tik ant dešiniosios. Pradėjau mesti dešiniau. Vakare dar pastačiau penkis kabliukus su naktiniu unguriams. Šitie kabliukai davė man atrakcijos visą žūklę. Kitą ryt tik prabudęs pamačiau pritemptą sargelį. Visad miegu prie kotų. Turiu spec. lovą ir miegmaišį, su kuriuo net ir liūtis nebaisi. Ištraukiau apie 300 g. Vėl ant dešiniosios. Pradėjau mesti dar dešiniau. Pradėjo kibti ant abiejų. Ir kaip sustartavau apie 4:00 nakties, taip ir variau net šlapias iki pusės aštuonių. Viso ištraukiau 12 vnt. nuo 250 iki 600 g.

Lynas
| | |

Lynas

Konas storas, trumpas, labai gleivėtas. Nugara tamsiai žalia, šonai žalsvai auksinės spalvos, papilvė pilkšva arba gelsva. Uodegos stiebelis trumpas. Akys mažos, raudonos. Žiotys mažos, galinės, jų kampuos yra po trumpą ūselį. Žvynai pailgi, ploni, giliai įaugę į odą. Pelekai apvaliais pakraščiais, tamsūs. Lynai užauga iki 60 cm ir 5-6 kg., dažniausiai sugaunami 30-40 cm ilgio ir 0,5-1,5 kg. svorio. Auga lėtai. Neršia birželio – liepos mėn., kai vanduo sušyla iki + 19-20°C. Minta zoobentosu, vabzdžių lervomis, moliuskais, augalais, detritu. Nereiklūs deguonies kiekiui, gyvena priedugnyje, sėslūs, toli nemigruoja, dažniausiai laikosi pamėgtose vietose.

Birželis – lynų kibimo metas
| | |

Birželis – lynų kibimo metas

Nedaug kas gali pasigirti gaudęs lynus. Ne, ne pagavęs, kas kartais nutinka gaudant karpius ar karosus, bet gaudęs BŪTENT lynus. Viena, Klaipėdos krašte mažai vandens telkinių, kur lynai sudarytų daugumą, antra, yra pakankamai daug kitų žuvų, kurios kimba dažniau ir jų pagaunama daugiau. Klaipėdiečiams galėtume patarti išbandyti Eketės tvenkinį. Sako, anksčiau jame pasitaikydavo visai gerų egzempliorių. Lyno pavadinimas tikriausiai kilęs iš slaviškos šaknies „liniatj“ (blukti) dėl savybės ore keisti spalvą: ištrauktas lynas nedelsiant pasidengia didelėmis juodomis dėmėmis. Taip nutinka, nes lyno oda padengta storu permatomu gličiu sluoksniu, kuris ore kietėja, tamsėja, o po to atkrenta dideliais lopais, palikdamas tose vietose geltonas dėmes. Lyno spalva priklauso nuo vandens, kuriame jis gyvena. Iš tikrųjų jo nugara tamsiai žalia, šonai žalsvi su aukso atspalviu, pilvas pilkšvas. Upėse ir švariuose ežeruose gyvenantys lynai visada geltonesni, nei užaugę tarp augalų ir dumblo. Ten pagaunama visiškai juodų lynų. Tikrų auksinių lynų Lietuvoje nepasitaiko ir ši graži lynų rūšis sutinkama tik Bohemijoje bei Silezijoje. Lynas nuo kitų karpinių žuvų skiriasi storu nepaslankiu kūnu, labai stora uodega, labai smulkiais žvynais ir mažytėmis raudonomis akimis. Jo burna maža, mėsinga, atrodo kaip patinusi, o kampuose styro po nedidelį ūselį. Lynai auga gana lėtai, bet gyvena ilgai, todėl dideliuose tvenkiniuose, kur tarp žolių jam gana saugu, pasiekia milžiniškų dydžių.

Atsigręžkime į mažuosius tvenkinius
| | |

Atsigręžkime į mažuosius tvenkinius

Būna dienų, kai nėra laiko ar galimybių nuvažiuoti prie „rimto“ vandens telkinio, o pažvejoti norisi. Tuomet žvejai traukia prie nedidelių tvenkinių ir karjerų – švarių, drumstų, žuvingų ir nelabai. Šiandien neliesime didelių pramoninių tvenkinių, bet apžvelgsime žūklę mažesniuose, tokiuose kaip Trinyčių ar Kurmaičių tvenkiniai. Šios kategorijos vandenys dažniausiai atsirado dirbtiniu būdu, užtvenkus upelį (Eketė, Akmena). Juose yra silpna tėkmė, krantai švarūs, apaugę krūmais, medžiais, pasižymi didoku gyliu ties senuoju upės farvateriu ir būtinai – damba. Tokiuose tvenkiniuose aptiksite visą žuvų „komplektą“ – lydekų, ešerių, kuojų, stambių karosų, kartais lynų, karšių, karpių. Karpiai dažniausiai patenka į juos atsitiktinai, iš pramoninių tvenkinių. Vykstant į žvejybą prie tvenkinio, galimi trys meškeriojimo variantai: apsiginkluoti spiningu ir vaikytis plėšrūnų (variantas – gyva žuvele); lengva plūdine meškere žvejoti kuojas bei ešerius, tikintis karoso ar lyno; nusiteikti karpių, kurie paprastai būna dideli ir atsargūs, žūklei. Dažniausias spiningautojo trofėjus – vidutinio dydžio ešeriai ir lydekos iki kilogramo. Reikalingas lengvas spiningas: 2,1-2,4 metro kotas, apskaičiuotas 5-20 g masalui užmesti, ir lengva ritė su 0,2-0,24 mm valu. Jei tikimasi lydekos, būtinas plonas metalinis pavadėlis. Žvejojant tokia meškere, teks dažnai kaitalioti blizgutes, tad reikia patikimo ir lengvo segtuko.

Ant Trinyčių tvenkinio smagu žvejoti ir bendrauti
| | |

Ant Trinyčių tvenkinio smagu žvejoti ir bendrauti

Nors penktadienį oro temperatūra buvo vos žemiau nulio, ant Trinyčių tvenkinio galėjai sutikti keliolika užkietėjusių meškeriotojų. Šie jokios baimės nejautė, nes ledo storis buvo apie 25-35 cm. Pasak jų, nebijotų net tada, jei ledas būtų perpus plonesnis. 62 metų Zigmas Trinyčių tvenkinyje žvejoja jau trisdešimt metų, tačiau nė karto nėra atsitikusi nelaimė: “Rudenį nepabūgstu lipti net ant 6 cm ledo”. Trinyčių tvenkinys nepasižymi žuvų įvairove ar gausumu, tačiau kiekvieną žiemą čia susirenka nemažas būrys poledinės žvejybos mėgėjų. Žvejai nepabūgsta lipti ant ledo net tada, kai termometras rodo šilumą. Anot šio pomėgio aistruolių, ant Trinyčių ledo savaitę dar tikrai galės pažvejoti. Poledinės žūklės mėgėjai prisipažino, jog šaltis jiems visai nebaisus – ant ledo gali “tupėti” nuo ryto iki pat vakaro. Šiuo metu daugiausiai kimba raudės, taip pat galima pagauti ešerių, karosų, rečiau – lydekų. Dienos laimikis kartais būna net iki šimto raudžių, tačiau šiais metais kimba kiek prasčiau. Čia žuvys nėra labai didelės, todėl dažniausiai gaudomos masalui. Paskui su pagautu masalu žvejojama kitose vietose. Jei ir nieko nepagauna, žvejai per daug nesisieloja. “Mes čia susirenkame ne tik pažvejoti. Tai geras laisvalaikio praleidimas. Ką mes, pensininkai, daugiau galime veikti? Vis geriau, negu sėdėti tarp keturių sienų”, – šypsojosi Zigmas. Kalbinti žvejotojai prisipažino, jog jiems malonu ne tik gaudyti žuvis, bet ir pabendrauti su žmonėmis, o kartais ir alučiu pasivaišinti.

Įdomus lynas
| | |

Įdomus lynas

Prisiklausęs kalbų apie nepaprasto dydžio lynus, nutariau ir aš pamėginti jų pagauti, todėl su bičiulių, kuris sutiko pabūti gidu ir parodyti tas žuvingas vieteles, patraukėme į Kuršėnų karjerus lynų. Atvažiavome gana anksti ir pradėjome ieškoti tinkamos vietelės, neiškarto radome, tačiau po ne ilgų paieškų pavyko rasti padorią ir atrodo lynams patinkančia vietelę. Kaip visada ruošiam pašarus, drėkinam, maišom… Aš nutariau žvejoti 8 metrų sportine meškere, o bičiuliai žvejojo paprastomis meškerėmis su ritėmis. Bandom įvairius masalus, tačiau žūklės pradžia neatrodo sėkminga, užkimba keletas kuojų, ešeriukas ir viskas. Kolegos taip pat neturi kuo pasigirti. Tuomet nusprendžiu keisti kabliuką į mažesni, ir šiek tiek ploninti pavadėlį, nes tokia taktika kada žuvis sunkiai kimba, man pasiteisindavo. Ir iš tiesu, pakeitus pavadėli į 0,10 mm su mažesniu kabliuku, žuvis pradėjo kibti šiek tiek aktyviau, tačiau tai buvo tik kuojos, taip laukiamų lynų nė kvapo… Taip žvejojau gan ilgokai, viena kita kuoja, ir viskas. Žvejoju taip atsipalaidavęs, stebiu plūdę, jau nebesitikiu didesnės žuvies, murkt, murkt, kertu, o ten vidutinio dydžio kuoja, vėl maunu ant kabliuko kukurūzą ir vėl lauku kibimo. Taip po eilinės ištrauktos kuojos, vėl uždėjau marinuotą kukurūzą ir užmečiau, plūdė keletą kartų niurktelėjo ir lėtai nuskendo, eilinė kuoja, pamaniau, kirtimas…., o, meškerė perlinko, smūgis kaip į kelmą, tačiau jaučiasi kitam gale galinga žuvis.

Ko nėra vadovėliuose (Lynas)
| | |

Ko nėra vadovėliuose (Lynas)

Pirmąjį lyną sužvejojau prieš penkioliką metų. Per tą laiką buvo visko. Tačiau ši žuvis mane ypač sudomino ir jau penkerius metus gaudau tik lynus. Lynai patraukė dėl gana paprastų priežasčių. Man lynas – neįprasta, nestandartinė žuvis. Jau vien tik jo išvaizda ko verta. Nėra nė vienos kitos tokio grožio žuvies. Be to, lynai labai stiprūs, todėl žvejyba būna emocinga ir gyva. Ne kartą girdėjau draugų, kuriems pirmą kartą gyvenime užkibo pusės kilogramo lynas, džiūgavimus, jog jiems užkibęs keturių kilogramų karpis. O kai ištraukia – nustemba. Esu gana konservatyvus ir žūklės vietų dažnai nekaitalioju. Dažniausiai lynus žvejoju šalia Kėdainių tyvuliuojančioje Bublių užtvankoje, prie Aristavos miestelio, čia šios žuvys kimba neblogai. Retai kada grįžtu iš žūklės nepagavęs lyno (apie septyniasdešimt procentų žūklių yra sėkmingos). Per lynų žūklės sezoną, trunkantį nepilnus tris mėnesius, daugiausiai esu sužvejojęs septyniasdešimt lynų (žūklaudamas tik savaitgaliais). Žvejodamas šioje užtvankoje ar kitur, visada mintyse turiu tam tikras lynų vietų ieškojimo taisykles. Žinoma, jos negalioja absoliučiai visur, tačiau vis dėlto naudingos. Paprastai stengiuosi išsirinkti žūklės vietą vakariniame krante. Tokioje vietoje gaudant lyną, saulė spigina tiesiai į akis. Užtvankoje meškerioja labai daug karpininkų. Kai tik pradėjau ten gaudyti lynus, jie iš manęs juokdavosi. Karpininkai meta plūdes toli – 10-15 metrų nuo kranto, o aš pusmetrį ar metrą nuo žolių. Tačiau juokėsi neilgai.

Pirmoji starkių žūklė
| | |

Pirmoji starkių žūklė

Vakar išsiruošiau į pirmąją šiemet starkių žvejybą Nemune. Paklausite kodėl tokiu metų laiku ir tik pirmoji žvejyba? Ar ne per vėlu juos gaudyti? Žinau, kad Kauno Mariose pagrindiniai starkių gaudymo mėnesiai yra gegužės pabaiga – birželis. Tačiau mano maršrutas padiktuotas prėjusių metų patirtimi ir atradimais. Pernai liepos mėnesį su kolega radom neblogų vietų aukščiau Kauno Marių, kur gerai kibo … starkiai. Ne tai, kad kibo, bet kibo labai gerai. Per kokia 8 – 10 žvejybų iš eilės nė karto negryžome tušti. Pagaudavome bent po kelis starkėkus. Dydžiai neįspūdingi – didžiausias buvo 2,7 kg (foto 2008 metų laimikiuose), bet smagu. Tai gi išsiruošiu žvejybon. Planavau pradėti nuo 5 val, bet kaip tyčia pavedė sveikata (temperatūra, karščiavimas). Tai gi vietoje tik 13 val. Aikštelėje, kur nuleidinėjam valtis randu 5 mašinas (kaip šiai vietai tai daug). Kol ruošiu valtį, gryžta vieni kolegos. Pasiruošę matau rimtai. Pvc valtis, motoras 15AG, downringeriai, priekaba tvarkinga su valties užtraukėju. Klausiu, kaip starkiai, lydekos kimba. Tie žiūri ir aiškiai matau, kad nesupranta, ko klausiu. Sako: kokie starkiai – mes šamus gaudom. Įdomu pasidarė. Klausiu kaip gaudot: ar su kvaklėm ar kokiom ,,dročkėm” (yra toks būdas, kai ant sunkaus, išlieto švino gabalo viršuje ir apačioje deda po trišakį plius speciali žvejojimo technika). Sako: normaliai gaudom – vobleriais.

Sėkminga stintų žvejyba, patarimai
| | |

Sėkminga stintų žvejyba, patarimai

Šis žiemos sezonas nėra dosnus stintų žvejams. Kiek teko skaityti interneto forumus tik vienas kitas gali pasigirti gerais žūklės rezultatais. Dauguma pagauna apie 10-30 stintų per dieną, be to stintos šiemet labai smulkios viena kita didesnė. Grįžęs iš vienos stintų žūklės nusprendžiau pasverti laimikį ir suskaičiuoki kiek stintų sudaro vieną kilogramą, nustebau kai suskaičiavęs pamačiau, jog į 1 kilogramą telpa ~40 stintų, kai standartiškai skaičiuojama 20-30 stintų kilogramas. Kadangi daugumos žvejų rezultatai šį sezoną neįspūdingi, pateiksiu kelias sėkmingos stintų žūklės paslaptis. Neminėsiu konkrečių sistemėlių ar kabliukų kadangi kiekvienas žvejys turi savo paslapčių. Tiesiog nukreipsiu jus tinkama linkme ir paliksiu truputi laisvės eksperimentuoti. Dažniausiai žvejoju šviesiu paros metu, todėl patarsiu tai kas tinka stintų žūklėj dienos metu ir tada kai stintos kimba labai neaktyviai. Žuvims maitinantis aktyviai tinka praktiškai bet kokios sistemėlės ir ant jų vienodai sėkmingai žvejojama. Sėkmingos stintų žūklės pagrindinės taisyklės. Naudokite plonus valus max. 0.12mm diametro. Tokių sistemėlių minusas tas ,jog jas labai nesunku supainioti ar nutraukti kabliukui užsikabinus už eketės krašto. Tačiau patikėkit tai duoda savo rezultatus. Vienoje žūklėje visom meškerėm buvau surišęs vienodas sistemėles tik vienų valas buvo 0.12mm kitų 0.17mm.. Sistemėlėmis plonu valu sėkmingai gaudžiau visą dieną kai tuo tarpu su storesniu valu per visa dieną ištraukiau tik keletą žuvų.

Stintų žvejyba – atrakcija Kuršių mariose
| | |

Stintų žvejyba – atrakcija Kuršių mariose

Stintų žvejyba ir jos teikiamas malonumas pažįstamas daugeliui žvejų, kurie žino ne iš nuogirdų, kas tai yra poledinė žūklė ant Kuršmarių ledo. Azartas, kai kimbančios po kelias, agurkais kvepiančios žuvelės spurda žvilgėdamos sidabru, stintų žūklė tampa nepakartojama. Stintos būna praeivės ir sėslios. Praeivės stintos gyvena Baltijos jūroje, nerštui plaukia į Nemuno žemupį. Sėslios stintos gyvena gėluose vandenyse: giliuose ežeruose bei Kuršių mariose) ir vadinamos stintelėmis. Lietuvoje stintos gaudomos Baltijos jūroje, Kuršių mariose ir Nemuno žemupyje bei jo atšakose: Atmatoje, Skirvytėje, Pakalnėje. Žvejojant Kuršių mariose vertėtų žinoti, kad stintų žūklė ties Nida ir ties Juodkrante skiriasi. Kuršių mariose ties Nida nėra srovės, todėl valo gale kabinamos 15-20 g sveriančios blizgutės, o virš jų rišama mažų blizgučių stintoms žvejoti girlianda. Juodkrantėje, kur srovė juntama, valo gale rišamas gerokai sunkesnis (30-40 g) svarelis. Juodkrantėje žvejai stengiasi gaudyti kuo plonesnėmis ir lengvesnėmis blizgutėmis, kad jos plazdentų srovėje. Šios lengvos blizgutės puikiai tinka žvejoti ir ties Nida. Ant blizgučių jau nuo seno įprasta kabinti 5x5x5 ar 7x7x7 kubelio formos stintos gabaliuką. Stintas žvejojant naktį pastaruoju metu naudojamos fosforinės blizgutės. Žvejai, gaudantys naktį, paskutiniu metu stintų sužvejoja daugiau nei tie, kurie mažas lašišines žuveles gaudo dieną.