Patekus į situaciją, kai įsiskolinama keletui ar keliolikai kreditorių, galima patekti į savotišką užburtą ratą. Grąžinus visą skolą vienam kreditoriui, kitiems kreditoriams pinigų nebelieka. Negrąžintos skolos auga, ir kreditorių nemažėja. Tam, kad galima būtų šią problemą išspręsti, reikia laikytis tam tikros sistemos.

 1. Suskaičiuokite, kiek ir kam esate skolingi. Tai labai svarbu, norint planuoti tolimesnius savo veiksmus.

 2. Sudėliokite prioritetus, t. y. įvertinkite, kuri skola yra svarbiausia Jums ir kreditoriui. Savaime suprantama, kad kreditoriams svarbi kiekviena skola, tačiau kreditorių veiksmai gali skirtis priklausomai nuo keleto aplinkybių:

  • skolos suma – paprastai kuo didesnė skolos suma, tuo labiau ja rūpinasi Jūsų kreditorius; tačiau, kai kreditorius pradėjo rūpintis, tikisi, kad mažesnę skolą sugrąžinsite greičiau;

  • uždelsimo terminas – kuo ilgiau pradelsta skola, tuo mažesnė bus kreditoriaus kantrybė;

  • jūsų kaip pirkėjo svarba – kiek esate svarbus savo kreditoriui kaip pirkėjas: jei esate itin svarbus klientas, kreditorius kurį laiką nesiryš imtis drastiškų priemonių ir bus linkęs labiau nusileisti; tačiau jei nesate svarbus klientas, kreditorius jus “sudraskys” bet kurią minutę;

  • jūsų geranoriškumas – kreditoriai daug palankiau žiūri, jei pats rūpinatės savo skola ir paskambinat jam pirmiau, nei gaunate kreditoriaus priminimą;

  • jūsų atvirumas ir pažadų laikymasis – kreditorius jus įvertins geriau, jei atvirai pasakysite, kad neturite pinigų ir galėsite sumokėti tik po mėnesio, nei kiekvieną dieną kartosite “rytoj, rytoj”.

 3. Suplanuokite savo pajamas. Pažiūrėkite, kiek pajamų uždirbote praėjusį mėnesį, ketvirtį, praėjusiais metais. Kaip kinta pajamos? Kokios yra perspektyvos? Įvertinkite sezoniškumą.

 4. Peržiūrėkite savo išlaidas. Gal kažkurių išlaidų galima atsisakyti ar sumažinti jas?

 5. Įvertinkite, ar situacija nėra beviltiška. Kartais įmonės planuoja grąžinti skolas, kurių dydis kelis kartus viršija metų biudžetą. Kartais, atvirkščiai, nuleidžia rankas, nors situacija tikrai nėra beviltiška.

 6. Paskaičiuokite, kokią pajamų dalį privalote skirti tolimesnei veiklai, o kokią galite grąžinti skoloms. Būtų neprotinga visas pajamas skirti skolų grąžinimui. Antra vertus, kreditoriai nelauks, jei viską investuosite tik į tolimesnę veiklą.

 7. Neatiduokite paskutinių pinigų. Jei visus savo pinigus sumokėsite tik vienam kreditoriui, kuris griežčiausiai reikalauja, nuskriausti liks kiti. Neapsikentę kreditoriai gali pareikalauti sumokėti bent mažą dalį, kitaip paduos jus į teismą. Jei neturėsite jokio rezervo, visos jūsų pastangos gali nueiti perniek.

 8. Pasidarykite skolų grąžinimo grafiką. Kai žinosite, kiek planuojate uždirbti pinigų ir kiek jų galite skirti skoloms, kai susidėliosite savo kreditorius pagal prioritetus, galėsite suplanuoti, kiek, kam ir kada galite mokėti. Šiuo atveju svarbu, kad matytumėte bendrą vaizdą: jei kiekvienam pažadate mokėti po 1000 Lt per savaitę, iš viso susidarys keliolika ar keliasdešimt tūkstančių. Jei kažkuriam kreditoriui sumokėsite daugiau, kažkam pinigų neliks. Visada įvertinkite, kieno sąskaita didinsite mokėjimus.

 9. Įvertinkite, kam ir kokias skolas galite sumažinti. Gal pateiktos prekės ar suteiktos paslaugos buvo nekokybiškos? Gal galite padaryti užskaitą ar grąžinti prekes? Jei taip, nelaukite, kol į jus kreipsis kreditorius, parodykite iniciatyvą patys. Tokiu būdu laimėsite laiko ir kreditoriaus palankumą.

 10. Paskaičiuokite, kiek jums kainuoja kiekviena skola. Kartais geriau mokėti palūkanas ir delspinigius, nei skolintis iš kitų ar išimti lėšas iš apyvartos. Tokiu atveju pasakykit kreditoriui atvirai, kad dabar negalite sumokėti, o skolą grąžinsite su delspinigiais ir palūkanomis.

 11. Užkirskite kelią skolos augimui, papildomoms išlaidoms ir kitoms neigiamoms pasekmėms. Jūsų tikslas – kad skola neaugtų ir nebūtų trukdoma tolimesnei veiklai. Skola gali išaugti, jei:

  • kreditorius skaičiuos baudas, delspinigius, palūkanas;

  • kreditorius dėl skolos išieškojimo kreipsis į teismą ir antstolius; šiuo atveju Jums teks sumokėti žyminį mokestį, atlyginimą advokatams, kitas teismines išlaidas, atlyginimą antstoliams; bendra suma gali būti nuo kelių šimtų iki kelių – keliasdešimt tūkstančių litų;

  • kreditorius dėl skolos išieškojimo kreipsis į skolų išieškojimo kompanijas; šios gali paviešinti Jus kaip netinkamai atsiskaitančius, įtraukti į skolininkų duomenų bazes; dėl to kiti Jūsų kreditoriai gali nutraukti kreditavimą, pabloginti bendradarbiavimo sąlygas ar sugriežtinti skolos išieškojimo veiksmus.

 12. Susitarkite su kreditoriais dėl skolų išdėstymo. Pokalbį turėtumėte inicijuoti Jūs. Pokalbis turėtų būti motyvuotas, pagrįstas Jūsų realia finansine situacija ir planais. Statistika rodo, kad su 8 iš 10 kreditorių pavyksta susitarti be didelio vargo, su kitais 2 reikia “paplušėti”. Būkite atkaklūs, bet geranoriški. Nepraraskite iniciatyvos, nepamirškite, kad kreditorius yra nuolankesnis, jei jūs patys aktyviai rūpinatės savo skola.

 13. Laikykitės sudaryto grafiko. Nėra nieko blogiau, kaip antrąkart prarasti pasitikėjimą. Trečiąkart įgyti jį bus labai sunku.

 14. Informuokite kreditorių, jei pasikeitė jūsų situacija. Jei dėl kažkokių priežasčių negalite laiku sumokėti pagal sudarytą grafiką, informuokite apie tai kreditorių iš anksto. Padarykit tai patys, asmeniškai. Paaiškinkite, kodėl taip atsitiko. Pasakykite, kada galėsite sumokėti.

 15. Jei galite, sumokėkite anksčiau ir greičiau, nei žadėjote. Informuokite kreditorių apie tai. Kreditorius į tai žiūri itin palankiai.

Views All Time
Views All Time
1896
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!