Forsai (gezai)
Forsai (gezai)- sportinio stiliaus juonuoliai, paplitę didžioje dalyje lietuvos miestų. Pagrindiniai miestai Kaunas ir Panevėžys. Forsas(gezas) žodis atkeliavęs iš anglų kalbos ( force – jėga.). Amžius labai įvairus, svyruoja nuo 12-30 metų. Tai galima paminėti kaip sovietinio rėžimo padarinys. Kuomet Lietuva nebuvo nepriklausoma tada forsai, tuomet “marozai” būdavo pagrindinė vyraujanti subkultūra. Forsai (gezai) turi du pagrindinius porūšius: tai marozai ir grynieji forsai. Jų išskyrimas aprašytas atskiruose straipsniuose.
Išorinė išvaizda – Forsai ir marozai rengiasi labai panašiai – tai dažniausiai būna sportinis stilius. Treningai – mujms visiems žinomų firmų. Ir sportiniai bateliai taipogi šių firmų ir pan. Šukuosenų nebūna, nes nėra iš ko jiems jas daryti. Plaukai trumpai kirpti, arba skusti. Forsą labai nesunku atskirti iš kitų subkultūrų. Išskirtinis bruožas – ėjimas per dvi gatvės plyteles išskėtus rankas, kad visi matytų koks jo “rėmas”, ir koks jis stiprus.
Vidinė kultūra – Štai šiame kriterijuje forsai nusileidžia visoms subkultūroms, jų vidinė kultūra yra menka. Išsilavinimas labai retai kada yra didesnis negu profesinės mokyklos lygio. Universitete forsų būna bet retokai. Gėrio jie mažai “spinduliuoja”, labai slopina savo vidinę kultūra įvairiais keiksmais ir seilių spjaudymu aplink save. Viena iš pagrindinių forsų vidinės kultūros vertybių yra treniravimasis “kačelkėse”. Kačelkė – tai kulturizmo ar šiaip sveikatingumo centras skirtas treniruoti savo raumenis ar mažinti svorį. Forsų dažnai lankoma vieta. Nors tai buvo galima priskirti ir prie laisvalaikio praleidimo. Taipogi vienas iš esminių forso bruožų būtų, kuo didesnis alkoholio vartojimas, ir esmė, kad kuo daugiau jo “pakelti”. Taip pat forsai nevengia narkotikų, tokių kaip žolė, amfa ir pan.
Bendravimas – Forsų bendravimas tarpusavį dažniausiai būna vienas kito pažeminimais apipinta serija. Jau nekalbant apie kitų subkultūrų žeminimus. Bendravimas dažniausiai užbaigiamas kumščiais į galvą, arba “įkaltu nalogu”. Nalogas – tai tam tikra turto (pinigų ar daiktų) suma, kurią auka turi atiduoti iki tam tikro nustatyto laikotarpio. Jeigu suma nebus atiduota laiku, viskas baigiama sumušimu arba nalogo padidinimu. Bendrauja forsai dažniausiai spjaudydami saulėgrąžas blokinių rajonų kiemuose, darželų pavėsinėse, laiptinėse. Rimtesnių forsų susiburimo vietos automobilių aikštelės.
Laisvalaikis – Laisvalaikį ši subkultūra praleidžia labai įvairiai. Dažniausias laisvalaikio praleidimas būna rajonų kiemuose, bespjaudant saulėgrąžas ir apkalbant kitus praeinančius žmones. Taip pat vienas iš pagrindinių forsų susiburimo vietų būna automobilių aikštelės, dragų vietos, nors ten susirenka ir netik forsai. Taip pat forsų laisvalaikis praleidžiamas tuninguojant automobilius. Automobilis ( dažniausiai golf II, golf III ir visi Bmw klasės automobiliai) yra labai didelė atributika. Jų tuningo esmė yra stipri muzikos aparatūra, stileingo elementai ir variklio tuningas. Kadangi technologijos žengia į priekį, golf 2 tapo jau menkas atributas, dabar tarp forsų būtinas golf 3, o jei dar ir golf 4 papuola tai tada jau turtingas ir “šustras forsas”. Nors taip pat šiuos automobilius turi ir netik forsai. Kuomet pravažiuoja forso pilotuojamas golfas tu išgirsti tikrą žemų dažnių vibraciją savo kūne. Taip pat kita forsų laisvalaikio praleidimo zona yra kultūrizmo centrai, kaip ir minėjau. Dažniausiai tarp forsų paplitęs klausimas: kiek stumi? tai reiškias kokio svorio štangą gali pakelti iš vienokios ar kitokios padėties. Taip pat forsai didelę dalį laisvalaikio ( nes laisvalaikis ir yra jų beveik visas gyvenimas ), praleidžia užsiiminėdami kitomis sporto šakomis. Reikia nepamiršti paminėti ir apie forsų pagrindinę klausomą muziką – popsą.Dažniausiai būna rusiškos kilmės popsas.
Lyčių įvairovė subkultūroje – Forsai kaip subkultūra tinkama tiek moteriškos tiek vyriškos lyties žmonėms. Merginos vadinamos fyfos, vaikinai forsai. Beveik visa išvaizda ir kultūra sieja tiek moterišką, tiek vyrišką lytį. Jų stilių pavadinimai taipogi priklauso nuo pakraipų. Fyfos dažniausiai didelę laiko dalį praleidžia su forsais. Joms patinka jų praleidžiamas laisvalaikis, todėl dažniausiai derinasi prie vaikinų. Domisi automobiliais ir tuo kuo domisi ir užsiiminėja forsai vaikinai. Fyfa atskirti lengva. Dažniausiai sportinio stiliaus, į viešesnes vietas rengiasi kiek kitaip: aukštakulniai bateliai, trumpas sijonėlis, koks nors viršutinis gražus rūbelis. Plaukai dažniausiai peroksidiškai blondiniški arba supinta kasa, taip pat būna ir palaidų plaukų. na ir prie viso šito trūksta tik auskarų. Auskarai dažniausiai būna dideli ir apskriti.
Autoriaus nuomone teigiami ir neigiami bruožai – Teigiami forsų bruožai yra tie, kad tai “turbūt” vienintelė subkultūra, kuri atspindi tikrą skirtumą tarp vyro ir moters. Vyras nuo senų laikų susietas su jėga, moteris su grožiu (aišku ne perdėtu). Neigiami bruožai: net nevardinsiu.(jei kam labai įdomu parašykit e-maila į komentarus, pavardinsiu 🙂 ) (aišku nesakau, kad visi tokie, čia “reply” į kažkieno komentarą). Tirai yra normalių forsiukų.