Tyrinėjantys neapykantos nusikaltimus mokslininkai susidomėjo, kas gi vyksta tokių asmenų smegenyse. Britų mokslininkų grupei pavyko tai išsiaiškinti.

Pasak Londono University College Neurobiologijos mokslininkų, neapykanta – sudėtingas biologinis reiškinys, kai kuriuos pastūmėjęs tapti herojais, kitus – nusikaltėliais. Taip pat kaip ir meilė. Mokslininkų tyrimai parodė, kad neapykanta ir meilė dalijasi tais pačiais smegenų centrais. Todėl patarlė „nuo meilės iki apykantos tik vienas žingsnis“ gali būti teisinga.

Naudodami magnetinį rezonansą mokslininkai stebėjo 17 asmenų smegenų reakciją į nuotraukose rodomus neutralius ir nekenčiamų asmenų veidus. Tokiu būdu pavyko nustatyti smegenų sritis, suaktyvėjančias dėl neapykantos. Tai – kiauto (putamen) ir salos (insula) sritys, suaktyvėjančios taip pat tada, kai mylime.

Įvairūs tyrimai parodė, kad salos sritis stimuliuoja nemalonius pasišlykštėjimo potyrius, o kiautas yra atsakingas už aktyvų atsaką – pulti nekenčiamą asmenį ar laikytis gynybos taktikos. „Faktas, kad meilė ir neapykanta suaktyvina tas pačias smegenų sritis nestebina, nes abu jausmai gali išprovokuoti neracionalius ir agresyvius veiksmus“, – sako tyrimo koordinatorius Semiras Zekis.

Tačiau „neapykantos grandinė“ smegenyse naudojasi „savais“ kanalais nei kiti jausmai. Su neapykanta susijusi ir frontalinė smegenų žievė, be kita ko padedanti nuspėti ir „nukenksminti“ kito asmens veiksmus.

Tačiau pagrindinis skirtumas tarp meilės ir neapykantos yra tai, kad meilės atveju „išjungiamos“ už kritiką ir vertinimą („sveiką protą“) atsakingos smegenų žievės sritys. Tuo tarpu neapykanta išjungia tik nedidelį frontalinės žievės plotą. Dėl to jaučiantis neapykantą „asmuo nepraranda „sveiko proto“ ir suvokia savo veiksmus kito asmens atžvilgiu“, – sako mokslininkai.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad kuo didesnė yra neapykanta, tuo aktyviau veikia minėtos smegenų sritys.
Mokslininkų manymu, šis tyrimas ne tik padėjo geriau suprasti smegenų veiklą, bet taip pat turės įtakos ir kitose srityse, pavyzdžiui, tiriant kriminalinius nusikaltimus.

Pagal El mundo ir PLoS ONE

Views All Time
Views All Time
964
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!