Dalykiniai susitikimai, derybos, bendravimas su kolegomis ir pavaldiniais ne visada būna sklandūs. Dažnai susišnekėti trukdo skirtingi charakterio bruožai. Kaip bendrauti įvairių tipų žmonėms?

Iš tiesų, bendraujant su skirtingų tipų žmonėmis, svarbu pasirinkti tinkamą bendravimo būdą. Jei pašnekovas:

 • Kalbus, bendraujantis

  Šnekus žmogus labiau atskleidžia savo padėtį ir poreikius, tačiau yra rizika, kad pokalbis nukryps į šalį. Pirmiausia leiskime tokiam žmogui kalbėti, bet neįsivelkime į šalutines temas, raskime sau naudingų aspektų ir juos plėtokime. Jeigu pradedama šokinėti nuo temos prie temos, užduokime kryptingų klausimų. Pabaigoje apibendrinkime pokalbį, pabrėždami tai, dėl ko buvo susitarta.

 • Nekalbus

  Nekalbaus pašnekovo poziciją ir poreikius sunku suprasti. Svarbiausia – užmegzti asmeninį ryšį. Būkime kantrūs. Iš pradžių pateikime klausimų, į kuriuos galima būtų atsakyti taip arba ne. Paskui ieškokime pašnekovui patrauklių temų, būkime atviresni, nei įprasta per dalykinius susitikimus, kol pašnekovas “atsivers”.

 • Visažinis

  Toks pašnekovas stengiasi pasirodyti ekspertu. Norint užmegzti su juo ryšį, svarbu atidžiai klausyti ir pripažinti pašnekovo kompetenciją, rodyti pagarbą ir negailėti komplimentų (“Jūsų patirtis tokia didelė…”, “Jūs gerai išmanote…”).

 • Priešgyna

  Kartais tenka susidurti su priešiškais ar nemandagiais žmonėmis. Svarbiausia – nepasiduoti norui atsilyginti tuo pačiu, arba atvirkščiai – nusileisti. Išlikime ramūs, malonūs. Jei pašnekovas šiurkštus, geriausia jį ignoruoti – praleisti įžeidimus negirdomis. Kalbėkime tik apie dalyko esmę: pavyzdžiui, “kuriuos pasiūlymo punktus dar reikėtų aptarti”, “ką Jūs pasiūlytumėte?”

 • Ryžtingas, dalykiškas

  Toks pašnekovas pasitiki savimi ir žino, ko nori, jam patinka konkretumas. Susitikimui vertėtų gerai pasiruošti, kalbėti trumpai ir aiškiai. Rodykime pagarbą ir leiskime rinktis, bet ir pasitikėkime savimi, nes tokie žmonės mėgsta savęs vertus oponentus.

 • Apsukrus

  Kartais tenka susidurti su asmenimis, kurie, siekdami savo tikslų, manipuliuoja duomenimis ir žmonėmis. Parodykite, kad suprantate jo žaidimus, tačiau taip, kad pašnekovas nesutriktų. Galima pateikti apgavystę kaip klaidą arba užduoti patikslinamų klausimų (“Ne visai tiksliai supratau…”).

 • Konservatyvus skeptikas

  Šis pašnekovas linkęs nepasitikėti ir priešintis naujoms idėjoms. Spaudimas ar primygtinas įtikinėjimas nepadės. Svarbu elgtis santūriai, gerbti pašnekovo požiūrį. Pateikime logiškų argumentų bei patikrintų faktų, aptarkime tiek neigiamus, tiek teigiamus savo pasiūlymo aspektus. Jei kalbame apie naujas idėjas, leiskime apsiprasti, jei ką nors siūlome, leiskime pabandyti.

Sėkmės bendraujant!

Vadovo Pasaulis / 2000/11

Views All Time
Views All Time
1459
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!