Šį įrašą pradedu rašyti iš vakaro, dar tiksliai nežinodamas apie kokias naujoves trečiadienį paskelbs Facebook. Tikimasi, kad Facebook be kitų sistemos atnaujinimų pristatys ir vietos nustatymo paslaugą. Dauguma IT specialistų ir netgi paprastų internautų su entuziazmu laukė šios naujovės jau nuo pavasario. Net jeigu tai bus atidėta vėlesniam laikui, jau šiandien galime pasvarstyti kuo tai kvepia.

Išmaniųjų telefonų šeimininkai jau senokai mėgaujasi Foursquare ar Lietuvoje mažiau populiarios Gowalla paslaugomis (jeigu Jūs niekada negirdėjote apie šių svetainių paslaugas, tai siūlau perskaityti “Aš – savo tupyklos meras”). Man asmeniškai šios paslaugos nelabai aktualios. Ir netgi sunkiai suprantamos, nes mano bendravimo ratas nėra toks didelis, kad reikėtų Foursquare pagalbos norint su kuo nors išgerti kavos ar alaus. Nors žadant aplankyti kokį nors didesnį renginį, gal ir man visai įdomu būtų sužinoti, kas iš pažįstamų galėtu man palaikyti kompaniją. Bet kuriuo atveju tikrai nekalta paslauga, nors ir į ją kai kurie žiūrėjo kreivai. Bet mano durna galva, tai Foursquare tik buvo leista paruošti rinką ir vartotojus prieš pasirodant gigantams. Nes jeigu Foursquare tik rinko informacija apie Jūsų mėgiamas lankytis vietas, tai Facebook, turi ir visą likusią informaciją apie Jus. Čia jau nebe taip linksma.

Kodėl nebelinksma? Ogi todėl, kad Jūs mėgstate spaudinėti Like mygtuką. Ir Facebook be to, kad žino jog Jums patinka kačiukų ar apsinuoginusių vaikinų nuotraukos, taip pat žino ir kokie prekių ženklai ar prekės Jums imponuoja. Reiškia galima nesukti galvos apie nuolaidas jeigu Jūs lankotės savo mėgstamų drabužių parduotuvėje. Arba priešingai – būtina pasiūlyti maksimalią nuolaidą, kadangi niekada nesidomėjote prekėmis parduotuvėje kurioje lankotės šiuo metu. Kaip Google kažkada pagimdė SEO paslaugas, taip greitai gali gimti kompanijos užsiimančios Jūsų Facebook profilio profiliavimu. Skamba juokingai? Pakentėkim dar metus ir pamatysim kaip bus iš tikrųjų.

Bet dėl tų nuolaidų negaiščiau laiko rašydamas šį įrašą. Kur kas didesnė blogybė, kurią aš įžvelgiu tai mūsų visų privatumo galutinis sunaikinimas. Prieš keletą valandų viena panelė gyrėsi, kad anei viena jos Facebook paskyra nežino jos gyvenamos vietos. Pilnai įtikėtina, kad žmogus besirūpinantis savo saugumu iki šiol galėjo miegoti ramiai. Nors vėlgi priklauso nuo Jūsų bendravimo rato. Užtenka, kad kas nors su išmaniuoju telefonu Jus nufotografuotu ir sekančia dieną patalpintu visas nuotraukas kokioje nors svetainėje bei parašytu: “panelė Išmintingoji padauginusi alaus sudegino savo kavinuką” su nuoroda į Jūsų Facebook paskyrą. O kaip sužinoti kur padaryta nuotrauka jau esu rašęs anksčiau. Gal ir reta, bet labai reali situacija.

O kai Facebook pradės naudoti vietos nustatymą viskas bus dar paprasčiau. Nebereikės nė forografuoti – užteks, kad koks nors modernių technologijų entuziastas su išmaniuoju telefonu kišenėje užsuks pas Jus į namus atsigerti kavos. O kol vanduo užvirs sugalvos pasigirti Facebook: “Geriu kavą su panele Išmintingąja”. Informacija apie tai kur jis geria kavą bus išsaugota automatiškai. Ir Facebook privatumo nustatymai Jūsų neišgelbės – Jūs priklausomi nuo išmaniojo telefono šeimininko sumanumo.

Na ir kaip? Vis dar jaučiatės saugūs? Nebeleisite niekam Jūsų fotografuoti? O gal netgi nebeleisite naudotis išmaniaisiais telefonais savo namuose? Nebijot pagarsėti kaip paranoikai? Vienintelė išeitis tai neturėti Facebook paskyros išvis. Arba turėti labai jau anonimišką. Bet tokių anonimų Facebook nemėgsta – jiems tai neparanku.

Ir nereikia šypsotis į ūsą ir galvoti, kad vienintelis paranoikas čia tai aš. Aš tik rašau apie tai, apie ką Jūs greičiausiai net nesusimastote. Jeigu bent būsite girdėję kuo tai gresia, gal mažiau bus ir nukentėjusių

Views All Time
Views All Time
1333
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!