V. Nabokovo romanas „Tikrasis Sebastiano Naito gyvenimas“

Vladimiras Nabokovas. Tikrasis Sebastiano Naito gyvenimas: romanas. Iš anglų kalbos vertė Laimantas Jonušys. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2007. – 194 p.

Vladimiras Nabokovas, garsus rusų ir amerikiečių rašytojas, vertėjas, mokslininkas, literatūrologas. Gimė 1899 m. Sankt Peterburge, turtingoje šeimoje. Po bolševikų perversmo 1918 m. šeima emigravo. 1919-1922 m. mokėsi Kembridžo universitete. Vėliau gyveno Berlyne, Paryžiuje, o 1940-1960 m. -JAV 1961 m. rašytojas su žmona persikėlė gyventi į Šveicariją, Montrė miestelį. Mirė 1977 m.

V Nabokovo talento specifika – aukšto intelekto ir puikaus humoro jausmo derinys. Jo kūryba pasaulyje žavisi jau ne viena skaitytojų karta. Lietuvoje rašytojas taip pat neblogai žinomas: išleisti keli jo romanai, tarp jų garsioji „Lolita“, apsakymų knyga, poezijos rinktinė. „Tikrasis Sebastiano Naito gyvenimas” (1940) -pirmas V. Nabokovo angliškai parašytas romanas. Juo autorius aiškiai parodė, kad naujuoju instrumentu (anglų kalba) jis griežia taip pat virtuoziškai, kaip ir rusiškuoju. Kaip ir kiti rašytojo kūriniai, šis romanas pasižymi itin subtilia kalba ir meniškai perteikiamais išgyvenimų niuansais, nestokoja žaismingumo, paradoksų, ironijos.

Kūrinio pasakotojas bando atskleisti mįslingo personažo, mirusio rašytojo, tikrąjį gyvenimą. Įvairiose situacijose pasirodo, kad jis eina klaidingais pėdsakais, esama panašumų į detektyvinę istoriją, tačiau šioje knygoje vyrauja intelektinės bei literatūrinės mįslės. Rašytojo Sebastiano Naito biografijoje mįslingai susipina jo kūrinių bei gyvenimo plotmės, ryškėja du paslaptingi meilės romanai. Šio personažo, fiktyvaus rašytojo, emigravusio iš Rusijos, gimimo metai ir kai kurios gyvenimo bei kūrybos aplinkybės panašios į paties V Nabokovo, bet autorius kūrybingai pina kitokias, intriguojančias, gyvenimo bei kūrybos peripetijas. Tai – daugiasluoksnis romanas, įdomus tikrovės ir fantazijos pasaulių sąlytis. Viena svarbiausių temų – asmens tapatybės problema ir sunkumai, kylantys siekiant mintims bei patirčiai suteikti adekvačią žodinę formą.

Views All Time
Views All Time
2328
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

90 − 85 =