Winamp’ui – pabaiga…
Pastarosiomis dienomis nuo pat pradžių populiarų Winamp grotuvą kūrę Nullsoft kompanijos darbuotojai paliko AOL kompaniją, – praneša Winamp.com
Tai reiškia, kad tolimesni skaitmeninio Winamp grotuvo, palaikančio ne tik audio, bet ir skatmeninio video failus, kūrimo darbai nutraukiami. AOL’e liko tik tie, kas dar kurį laiką užsiims nereikšmingų grotuvo pataisų leidimu.
Nullsoft firmą AOL kompanija nusipirko dar 1999 metais, iki savo susiliejimo su AOL Time Warner. Sandėris sudarė maždaug 100 mln. dolerių, tačiau visa Nullsoft istorija AOL kompanijoje – konfliktų virtinė. Paskutiniu lašu tapo praėjusių metų gruodį Winamp kūrėjo ir Nullsoft steigėjo Džastino Frankelo sprendimas išeiti iš kompanijos, todėl ši naujiena niekam nebuvo netikėta.
AOL, iš esmės, dėkinga dėl to, ką jai pavyko pasiekti su Winamp, tačiau… kitą mėnesį kompanija ruošiasi atleisti dar 700 žmonių, be to, iš AOL “bėga” klientai, todėl dabar kompanija nebeužsiima šalutiniais projektais.
Griuvimas prasidėjo sausį, išėjus Frenkelui. Dabar istorijoje padėtas paskutinis taškas.
Džastino Frenkelo, MP3 krikštatėvio, istorija
Džastinas Frenkelas išaugo Arizonoje, namelyje-priekaboje. Technika jis domėjosi nuo mažens ir konstruodamas lėktuvų modelius bei knisdamasis senų radijo imtuvų viduriuose, gavo savo pirmąjį techninį išsilavinimą. Su kompiuteriu Frenkelas pirmąsyk susidūrė mokykloje. Jis greitai įvaldė savo brolio 8 bitų “Atari” ir greitai tapo vietiniu kompiuterių guru, o mokykloje jam buvo pavesta lokalaus tinklo priežiūra.
Mokydamasis vyresniosiose klasėse, Frenkelas parašė savo el. pašto programą, o dar – nedidelę programėlę smagiu Happy Bug (“Laimingas Vabalas”) pavadinimu. Iš esmės, “Vabalas” buvo tipiškas hakeriškas sniferis ir įrašydavo viską, kas vyksta aukos kompiuteryje. Vabaliuko aukomis dažniausiai tapdavo mokytojai (kurie, aišku, tada apie tai nieko nežinojo).
1996 metais, kai jam suėjo 17 metų, Frenkelas iš Interneto atsisiuntė savo pirmąjį MP3 failą. Tai buvo Butthole Surfers grupės daina “Pepper”. Šis įvykis laikomas Winamp gimimo pradžia.
Verslininkai – anarchistai
Programa, vėliau išgarsėjusi Winamp vardu, buvo parašyta 1997 metais. Iš pradžių Frenkelas sukūrė tik grafinę sąsają, o AMP garso “varikliuką”, kuris ir atliko MP3 dekodavimą ir atkūrimą, neatsiklausęs paėmė iš PlayMedia kompanijos.
1998 metai skaitmeninė muzika ir galimų pinigų žavesys (tuo metu jau pasirodė pirmieji internetiniai milijonieriai) taip sudomino Frenkelą, kad jis metė mokslus, ir visas atsilaisvinusias jėgas atidavė savo kūriniui. Kartu su keliais prijaučiančiais draugais jis įkūrė Nullsoft kompaniją. Tai jų nepadarė garsiais verslininkais – kaip ir anksčiau, komanda save laikė hakeriais ir multimedia anarchistais.
Beje, Frenkelas visada suprato, kur anarchizmas – tiesiog būtinas, o kur jį geriau primiršti. Kai PlayMedia susigriebė ir pareiškė savo teisines pretenzijas į AMP, Frenkelas su draugais pakluso įstatymui ir paklusniai perrašė Winamp’ą, o dar po kelių mėnesių visą jų kompaniją nusipirko America Online (AOL), labai stambi korporacija, turinti savas, labai stambioms korporacijoms būdingas žaidimo taisykles.
Tačiau Frenkelas nepasikeitė ir tada. “Laimingojo vabalo” dvasia jį nusekė į AOL.
Priešo stovykloje
2000 metais dėl Napster, pirmosios populiarios failų mainų tarnybos kilęs triukšmas peraugo į garsias teismines batalijas. Garso įrašų kompanijos greitai aptiko silpnąją Napster vietą – centrinį serverį. Išjunk jį – ir failų mainai… baigsis.
Ką gi tada veikė Frenkelas, AOL Time Warner, vienos iš stambiausių pasaulio garso įrašų kompanijų darbuotojas? Jis kūrė Gnutella, failų mainų tinklą, kurio nebeįmanoma išjungti. Tinklas failais leido keistis ne blogiau už Napster’į, bet nebeturėjo savo pirmtako “Achilo kulno”. Gnutella sistemoje nebebuvo centrinio serverio – tinklas veikia kol yra, kas juo naudojasi.
Kai Frenkelas savo naująjį kūrinį atsisiuntimui įdėjo į korporacinę Nullsoft svetainę, AOL vadovai susigriebė už galvų. Kur tai matyta, juk tai – tas pats, kaip sau ant krūtinės gyvačioką šildyti! Programa nedelsiant buvo išimta iš Tinklo, o Frenkelui buvo uždrausta ją tobulinti. Viskas veltui… Gnutella jau buvo spėjusi paplisti tinkle, o po kurio laiko jame pasirode ir išeitiniai jos kodai.
2003 metais ši istorija pasikartojo. Pavasarį Frenkelas į Internetą paleido sau ir savo pažįstamiems skirtą Waste pavadintą programą. Waste paskirtis buvo kelių prie Interneto prijungtų kompiuterių sujungimas į nedidelį kriptuotą tinklą – buvo numatyta, kad tokie tinklai bus kuriami tarp draugų arba darbo kolegų. Tarp vertų dėmesio Waste funkcijų buvo internetinis peidžingas ir pokalbiai, o taip pat P2P principu veikiantys failų mainai, jų paieškos funkcija ir gautų duomenų peržiūros galimybė.
Bet kur tau! Vos išgirdusi apie Waste, AOL vėl sujudo ir dar dorai neišsiaiškinusi, kas ir kur, pašalino ir ją. Tada supyko pats Frenkelas. Iš pradžių jis norėjo trenkti durimis ir net parašė atsisveikinimo laišką: “Man programavimas – saviraiškos forma. Kompanija kontroliuoja pačią efektyviausią man prieinamą saviraiškos būdą. Tai man nepriimtina kap asmenybei, todėl aš turiu išeiti”.
Tačiau tą kartą jis taip ir nepaliko AOL. Jo rankose liko dar vienas iki galo neišbaigtas projektas, ir Frenkelas nusprendė jo nemesti.
Winamp 5
Gali pasirodyti, kad Frenkelas daugiau nieko nedarė, kaip tik kenkė savo kompanijai. Tai – visai ne taip. Jis turėjo ir pagrindinį darbą: tęsė populiaraus multimedia grotuvo tobulinimo darbus ir atitinkamą programinę įrangą, daugiausia Ultravox – srautinio audio ir video transliavimo serverį, kurio pagrindu AOL transliuoja internetines radijo stotis saviems plačiajuostį Internetą turintiems vartotojams.
Frenką nuo išėjimo pristabdė būtent Winamp. Po iki šiol vis dar labiausiai paplitusios antrosios Winamp versijos išėjo nepernelyg sėkmingas, trečiasis grotuvo leidimas. Nors 3-ioji grotuvo versija buvo funkcionalesnė, vartotojų ir spaudos atsiliepimai buvo nekokie. Gerą Nullsoft vardą turėjo atkurti eilinė – penktoji (2+3) Winamp versija, sujungusi visas antrosios ir trečiosios versijos gerąsias puses.
Pagaliau, 2003 metų gruodį, buvo išleistas 5-asis Winamp.
Netrukus po to Frenkelas paliko kompaniją, o dabar, praėjus pusmečiui, mes žinome ir visus šios istorijos niuansus. Kas laukia Winamp… ?