Saugus internetas
Internetas teikia vaikams daugybę galimybių mokytis, konstruktyvių pramogų ir saviugdos būdų. Tačiau savo ruožtu tėvai turėtų susidomėti pavojais, su kuriais jų vaikai susiduria naršydami tinkle. Tėvai turėtų patys mokytis ir mokyti savo vaikus, kaip saugiai naudotis internetu. Pagalbos jūs galite rasti šiame tinklapyje http://www.getnetwise.org/.
Kokie pavojai vaikų tyko internete?
Nors internetas yra puiki vieta vaikams, kibernetinėje erdvėje yra nemaža vietų, kurios yra netinkamos vaikams. Yra daugybė tinklapių, kurie yra tinkami tik suaugusiems. Būtent tam, kad tėvams lengviau būtų nuspręsti, kas jų vaikams internete yra lankytina, o kas ne, skirtas šis tinklapis.
Sprendžiant, kas internete yra lankytina, nereikėtų pamiršti, kad internetas gali būti vertinamas labai įvairiai. Kiekvienos šeimos požiūris į internetą gali labai skirtis nuo vienos ar kitos bendruomenės požiūrio ar net nuo viso pasaulio požiūrio. Tačiau internete yra dalykų, nepriimtinų nė vienoje šalyje. Tai, pavyzdžiui, vaikų pornografija arba tekstai, kuriuose apstu nešvankių žodžių. Plačiau apie tai galite paskaityti puslapyje http://www.getnetwise.org/safetyguide/danger/.
Informacija pagal amžiaus grupes
Sprendžiant, kokiose interneto svetainėse gali lankytis vaikai, reikia atsižvelgti į jų amžių. Tėvai turėtų pasikalbėti su vaikais apie netinkamus dalykus ir stengtis būti netoliese, kai jų vaikai naudojasi internetu. Pateikiame keletą patarimų kiekvienai amžiaus grupei:
Nuo 2 iki 4 metų:
Tai vadinamas “lapware” (lapware – specialiai mažiems vaikams parengta programinė įranga) amžius, kai vaikai susipažįsta su kompiuteriu padedami tėvų. Yra gana nedaug interneto tinklapių, kurie būtų tinkami tokio amžiaus vaikams, tačiau tėvai gali naršyti po internetą kartu su vaikais. Taip daryti reikėtų ne vien saugumo sumetimais, šitaip galima būtų stebėti, kaip vaikas reaguoja į internetą. Be to, stiprėtų ryšys tarp suaugusiojo ir vaiko.
Nuo trejų metų vaikai internetu galėtų pradėti naudotis savarankiškai. Patys klysdami ir taisydami savo klaidas, jie įgytų patirties. Tačiau tėvai vis dėlto neturėtų leisti vaikams įeiti į internetą visiškai laisvai. Geriausia būtų, kad tėvai patys išrinktų tinklapius, kuriais galėtų naudotis jų vaikai.Jeigu tėvai žinotų, kad vaikai naudojasi saugiais tinklapiais, nereikėtų visą laiką sėdėti ir žiūrėti, kokiose interneto vietose lankosi jūsų vaikas.
Nuo 4 iki 7 metų:
Tokio amžiaus vaikai jau patys pradeda naršyti po internetą, bet tėvai tuo metu vis dar turėtų būti netoliese. Jei jūsų vaikas yra tokio amžiaus, jūs turėtumėte stengtis apriboti įėjimą į tinklapius, kuriuose patys lankėtės ir manote esant juos netinkamais jūsų vaikams. Daugiau pagalbos šiuo klausimu galite rasti šiuose interneto puslapiuose: http://www.getnetwise.org/kidsites/ ir http://www.getnetwise.org/tools/index.php3.
Šiame amžiuje labai svarbu, kad vaikai iš interneto įgytų teigiamos patirties. Pagrindinis tėvų tikslas yra įsitikinti, kad vaikai lankosi tinklapiuose, neardančiuose jų psichikos.
Nuo 7 iki 10 metų:
Šiuo laikotarpiu vaikai pradeda domėtis gyvenimu už šeimos ribų. Tai toks amžius, kai vaikai pradeda norėti daugiau nepriklausomybės nuo tėvų. Anot psichologo Richardo Tofto, tokiu metu reiktų skatinti vaikus daugiau dalykų tyrinėti savarankiškai, tačiau tai nereiškia, kad tėvai turi nustoti domėtis vaikų interesais. Jeigu šeimoje yra tokio amžiaus vaikų, kompiuterį reikėtų pastatyti virtuvėje, salone arba kokioje kitoje vietoje, kur vaikas lengvai galėtų susisiekti su tėvais tuo metu, kai juo naudosis. Tada vaikas būtų “nepriklausomas”, bet ir nebūtų vienas. Plačiau apie interneto saugumą šiai amžiaus grupei galite pasiskaityti šiame puslapyje:
http://www.getnetwise.org/tools/index.php3?definition=filters.
Jei jūsų vaikas yra tokio amžiaus, jūs turėtumėte pasidomėti ne tik, kokiuose tinklapiuose lankosi vaikas ar ką jis apskritai veikia prie kompiuterio, bet ir kiek laiko jis prie jo praleidžia. Pasistenkite, kad kompiuteris neatimtų iš vaiko viso laiko. Vaikui reikia užsiimti įvairiais dalykais. Nėra gerai, jeigu sėdėjimas prie kompiuterio tampa vieninteliu vaiko užsiėmimu. Apskritai yra blogai, jeigu vaikas visą laiką praleidžia užsiimdamas viena ir ta pačia veikla, netgi jeigu tai yra knygų skaitymas. Kaip kontroliuoti, kiek laiko jūsų vaikas praleidžia prie kompiuterio, galite pasiskaityti tinklapyje http://www.getnetwise.org/tools/index.php3?definition=timelimits.
Be to, labai svarbu yra, kad internete vaikas lankytųsi įvairiuose tinklapiuose, o ne tik keliuose savo mėgstamiausiuose.
Nuo 10 iki 12 metų:
Tokio amžiaus vaikai nori būti dar labiau savarankiški. Šiuo metu pats laikas būtų naudoti internetą namų darbams daryti, ieškoti naujo pomėgio ar šiaip kokių užsiėmimų. Tėvams vis dar svarbu rūpintis, kad vaikai laiką leistų ne tik prie kompiuterio, bet ir sportuotų, muzikuotų, skaitytų knygas.
Maždaug 12 metų vaikai susiformuoja naujas vertybes. Iki tokio amžiaus jie dažniausia atspindi savo tėvų vertybes. Todėl tėvai turėtų stengtis, kad vaikai susiformuotų teisingas vertybes. Jie turėtų suprasti, kad ne viskas, ką jie mato internete, yra teisinga ir verta dėmesio.
Nuo 12 iki 14 metų:
Tokiu metu vaikai pasidaro labai visuomeniški. Dauguma jų pradeda domėtis tiesioginiais pokalbiais internetu (chat). Kartais tėvai turėtų netgi peržengti privatumo ribas ir žiūrėti, kad vaikai nesusitikinėtų be jų žinios. Tokio amžiaus paaugliai turėtų suprasti, kad žmonės internete gali būti visiškai ne tokie, kuo dedasi esą.
Tokiame amžiuje paprastai vaikams pradeda rūpėti ir seksualiniai dalykai. Jiems yra visai natūralu domėtis priešinga (arba net ir ta pačia lytimi) ir norėti pažiūrėti nuotraukų su seksualiais vaizdais. Labai svarbu, kad šiuo tyrinėjimų metu vaikai žinotų, jog tėvai yra netoliese ir žino, kuo užsiima jų vaikai. Tėvams nebūtina būti tame pačiame kambaryje, kuriame vaikas naršo po internetą, bet reikia, kad jis žinotų, kad bet kada kas nors iš šeimos narių gali įeitį į kambarį ir pasidomėti, ką vaikas veikia prie kompiuterio.
Neskelbkite didelio pavojaus, jeigu sužinosite, kad jūsų vaikai domisi seksualiniais klausimais. Kaip jūs spręsite šią problemą, priklauso ir nuo jūsų paties požiūrio į šiuos dalykus. Bet kokiu atveju labai svarbu žinoti, kad daugelis dalykų, esančių internete, gali labai skirtis nuo tų, kuriuos jūs patys galbūt matėte vaikystėje vartydami įvairius žurnalus. Jeigu vaikai pakankamai įtemptai ieškos, jie gali rasti tinklapių, kuriuose pateikiamos seksualinės fantazijos jiems ir netgi jums patiems gali atrodyti tiesiog gąsdinančios. Turbūt tai yra didžiausias argumentas, kad internetiniai filtrai vis dėlto reikalingi. Tai taip pat yra gana svarus argumentas tėvams įsitraukti į vaikų gyvenimą.
Tokio amžiaus vaikai, be ko kita, labai domisi žaidimais, kuriuos gali atsisiųsti iš interneto. Kai kurių šių žaidimų turinys gali būti netinkamas, taigi tėvai turėtų domėtis ir tuo, ką jų vaikai veikia prie kompiuterio net ir tada, kai nenaršo po internetą.
Dažnai tėvai šį laikotarpį pasirenka kalbėtis su savo vaikais apie seksualinius dalykus. Taigi reiktų pagalvoti, kaip jūs reaguotumėte, jeigu sužinotumėte, kad vaikas jau yra apsilankęs “nepadoriose” interneto vietose. Jeigu naudosite interneto filtrus (http://www.getnetwise.org/tools/index.php3?definition=filters), turite būtinai paaiškinti vaikams, ką darote ir kodėl darote. Pavyzdžiui, galite pasakyti jiems, kad stengiatės apsaugoti juos nuo dalykų, kuriuos manote esant žalingais.
Nuo 14 iki 17 metų:
Tai gali būti vienas įdomiausių vaiko (ir tėvų) gyvenimo etapų. Paaugliai pradeda bręsti fiziškai, emociškai, protiškai. Tokiu metu vaikai trokšta kuo didesnės nepriklausomybės nuo tėvų. Tačiau tėvai neturėtų “atleisti vadelių” ir atsisakyti tėvų vaidmens. Paauglystė yra sudėtingas amžius, jiems tuo pat metu reikia ir nepriklausomybės, ir vadovavimo.
Paaugliai taip pat labiau linkę įsitraukti į rizikingus dalykus. Tai jie daro tiek realiame gyvenime, tiek naudodamiesi internetu. Prasideda pažintys įvairiuose interneto pokalbių kambariuose (chat). Dažnai atsitinka taip, kad paaugliai, susitikę pokalbių kambariuose vienas su kitu, jaučiasi labai gerai ir nori pradėti artimesnę draugystę. Bet reikia nepamiršti, kad realybėje žmogus gali pasirodyti esąs visai kitoks nei internete.
Nors kartais būna sunku įdiegti paaugliams informaciją apie saugumą, jie dažniausia patys supranta, kad reikia saugotis tų, kurie juos išnaudoja. Paaugliai turėtų suprasti, kad kontroliuoti save – vadinasi, būti budriems saugantis žmonių, kurie gali įskaudinti juos.
Tęsiant pokalbių internete temą, svarbu žinoti, kad jaunuoliai, susitikdami su draugais “iš interneto”, į susitikimus neitų vieni ir, kad susitikinėtų viešose vietose.
Labai svarbu, kad tėvai prisimintų, kaip jiems viskas atrodė paauglystėje. Nereiktų per daug karštai reaguoti, jeigu pamatytumėt, kad vaikai užsiima dalykais, kuriems jūs nepritariate. Tai nereiškia, kad turėtumėte jiems viską leisti, tačiau į viską reiktų žiūrėti šiek tiek lanksčiau.
Jeigu vaikas papasakoja jums, kad internete pamatė ką nors netinkama, jūs neturėtumėte uždrausti jam naudotis internetu. Tiesiog pasistenkite, kad taip nebeatsitiktų ateityje. Ir nepamirškite, kad jūsų vaikas tuoj taps suaugusiu, ir kad jis pats turi išmokti pasirinkti, kas yra gerai, o kas blogai, ir ne tik internete, bet gyvenime apskritai.
Naršymo internete taisyklės: išmokykite vaikus saugoti savo privatumą
Tėvai turėtų išmokyti vaikus saugoti informaciją apie save. Ypač svarbu neatskleisti visos informacijos apie save interneto pokalbių kambariuose, anketose. Čia keletas patarimų:
Vaikai iki 13 metų įvairiose interneto anketose užrašo savo vardą, adresą, elektroninio pašto adresą. Internete vaikai iki 13 metų niekada neturėtų suteikti asmeninės informacijos be tėvų leidimo.
13 metų ir vyresni paaugliai labai daug laiko praleidžia internete – bendrauja pokalbių kambariuose, elektroniniu paštu. Tokio amžiaus paaugliams reiktų paaiškinti, kad saugoti savo privatumą yra labai svarbu.
Jei norite pasiskaityti apie tai daugiau, apsilankykite tinklapyje http://www.getnetwise.org/safetyguide/privacy/.
Dėl ko reiktų nerimauti?
Internetas – tai kaip didžiulė žaidimų aikštelė, kur daugybė pramogų ir kitų dalykų. Bet ne ką mažiau čia ir problemų. Reikia nepamiršti, kad kai kurios interneto problemos yra daug rimtesnės už kitas.
Kai vaiką, žaidžiantį žaidimų aikštelėje, erzina kitas vaikas, tai yra mažiau pavojinga, negu kai prie jo seksualiai priekabiauja nepažįstamasis. Taip ir internete: gauti kokį nors nereikalingą laiškelį elektroniniu paštu nėra taip pavojinga, kaip kokiame nors pokalbių kambaryje (chat room) būti suviliotam nepažįstamojo. Labai svarbu yra per jautriai nereaguoti. Bet kaip atskirti, kada problema yra tikrai rimta, o kada tai yra tik tiesiog buvimo tinkle dalis.
Problemos nustatymas
Nėra lengva pasakyti, koks skirtumas tarp to, kas yra nelegalu ar pavojinga ir kas yra tiesiog įkyru arba įžeidžiama. Reiktų peržiūrėti visa tai, kas nelegalu: vaikų pornografija arba pavojinga veikla, tokia kaip viliojimas (kai suaugusieji įkalbinėja vaikus susitikti “akis į akį”) ar kibernetiniai pokalbiai (priekabiavimas pokalbių kambariuose, elektroniniu paštu ir t.t).
Kiti dalykai, kurių užtinkame internete, pavyzdžiui, seksualinio turinio tinklapiai, yra netinkami vaikams, bet šiaip jie legalūs. Kai kas tiesiog erzina, pavyzdžiui, visiškai beprasmiškų žinučių siuntinėjimas elektroniniu paštu.
Kur reikėtų kreiptis pagalbos?
Atradus internete ką nors netinkama ar net pavojinga, reikėtų kreiptis į teisėsaugos institucijas.
Išmokykite vaikus, kaip išvengti nemalonumų ateityje
Kad ir ką darytumėte, nekaltinkite ir nebauskite savo vaiko už tai, kad jis pasako jums, jog internete susidūrė su kuo nors nemalonaus. Geriausia būtų, kad padėtumėte savo vaikui pasimokyti iš to, kas įvyko, ir pasistengti, kad taip nebeįvyktų ateityje.
Geriausias būdas užkirsti kelią nusikaltimams internete yra švietimas ir žinios. Vaikai turi patys išmokti atpažintini negeroves. Paaiškinkite savo vaikams, kad internete žmonės gali pateikti netikrų duomenų apie save ir kad jais nereikia pasitikėti taip, kaip pasitikime savo draugais realiame gyvenime. Vaikai turi žinoti, kad atskleidimas savo asmeninės informacijos, vardo, mokyklos, miesto, šeimos narių vardų gali būti pavojingas. Svarbiausia, pasistenkite kartais dalyvauti jiems naršant internete ir paverskite tai visos šeimos užsiėmimu.
Keletas adresų kur galėtų apsilankyti jūsų vaikai:
http://www.draugiskasinternetas.lt
http://www.getnetwise.org/kidsites/cpmore.shtml#homeworkhelp http://www.getnetwise.org/kidsites/cybermomsmore.shtml#2