Rekomendacijos darbui su klaviatūra
Darbo pradžia
1. Svarbi saugos informacija
Prieš pradėdami naudotis klaviatūra, perskaitykite darbo nurodymus, gautus kartu su gaminiu.
2. Prijunkite klaviatūrą
Prijungimo būdai:
1. Prieš diegdami klaviatūrą į PS/2 prievadą, išjunkite kompiuterį. Prijunkite klaviatūros kabelį prie kompiuteryje esančio PS/2 prievado ir įjunkite sistemą.
2. Prieš diegdami į USB prievadą (reikalinga „Windows 98“ ar naujesnė arba „Macintosh OS 8.6“ ar naujesnė versijos), nuimkite USB suderintuvą (adapterį).
Prijunkite klaviatūros kabelį prie kompiuteryje esančio USB prievado. „Windows“ sistemoje jums gali prireikti įdėti „Windows“ programinės įrangos CD. Kai to bus paprašyta, įdėkite šį diską į kompiuterio CD-ROM įrenginį ir sekite ekrane pateikiamais nurodymais.
Problemų sprendimas
Po įdiegimo klaviatūra neveikia arba ji neaptinkama
- Įsitikinkite, kad klaviatūrą prijungėte teisingai. Klaviatūros kabelis jungiamas prie kompiuterio USB prievado arba PS/2 klaviatūros prievado.
- PC kompiuteriuose įsitikinkite, kas PS/2 prievado parametrai yra tinkamai nustatyti. Teisingus prievado parametrus rasite kompiuterio dokumentacijoje.
Sistemoje gali būti įrenginių, nesuderinamų su klaviatūra. Patikrinkite šių įrenginių IRQ/adresų nustatymus ir pakeiskite parametrus į reikiamus. - Pabandykite klaviatūros kabelį atjungti nuo kompiuterio, o po to jį vėl prijungti.
Tarptautiniai standartai ir saugumas
Klaviatūros viduje nėra vartotojui pataisomų detalių. Patikėkite aptarnavimą kvalifikuotam personalui
Viduje esanti lemputė prilituota. Norėdami išvengti elektros smūgio pavojaus, kreipkitės į kvalifikuotą aptarnaujantį personalą.
Įspėjimas
Nenaudokite klaviatūros drėgnose, dulkėtose patalpose, aukštesnėje nei 30 laipsnių temperatūroje.
Nepažeiskite jungiamojo kabelio.
Neardykite ir patys neremontuokite klaviatūros
Nemerkite klaviatūros į vandenį ir nejunkite kompiuterio klaviatūrai sušlapus
Reikalavimai darbui su klaviatūra
Norint patogiai dirbti ne mažiau svarbu tinkamai laikyti ir klaviatūrą. Jos optimalią poziciją galima rasti pasinaudojus šiomis rekomendacijomis:
- Klaviatūrą rekomenduojama statyti prieš kompiuterio monitorių arba dokumentų laikiklį. Pasirinkimas priklauso nuo to, kurį iš šių dalykų naudojate dažniausiai.
- Kadangi klaviatūrų modelių esama įvairių, gali skirtis ir jų išmatavimai. Todėl prieš įsigydami kurią nors iš jų įsitikinkite, ar ši tilps ant jūsų darbo stalo. Jei stale įrengtas papildomas paviršius klaviatūrai, ant jo turi būti pakankamai vietos ir pelei ar kito tipo manipuliatoriui.
- Jūsų klaviatūroje gali būti įrengtos ir specialios kojelės, skirtos patogiam klaviatūros kampo paviršiaus atžvilgiu nustatymui. Jei esamas klaviatūros kampas jums nepatinka, galite atlenkti šias kojeles ir pasirinkti tinkamą jų aukštį. Kita vertus, jei sėdint prie darbo stalo jūsų alkūnės yra tinkamame aukštyje, šių kojelių gali ir neprireikti.
- Jei jūsų krėslo ir stalo paviršiaus aukščiai nėra reguliuojami, galėtų praversti reguliuojamas klaviatūros skyriaus aukštis. Jei šis skyrius yra reguliuojamas, aukštis turėtų keistis nuo bent 64 iki 76 cm grindų atžvilgiu. Jis taip pat turėtų būti stumdomas pirmyn bei atgal – kad nustatyti kuo patogesnę poziciją.
Verta žinoti, jog, anot mokslininkų, rankos ir riešai pavargsta mažiau, jei klaviatūra yra kiek toliau nuo kompiuterio vartotojo.
- Naudodami klaviatūra nepamirškite, jog klavišų paspaudimui ir atitinkamos jų funkcijos aktyvavimui reikia labai mažai jėgos. Pernelyg stipriai spaudžiami klavišai gali bereikalingai apkrauti rankų raumenis ir sausgysles.
- Dirbdami klaviatūra rankas stenkitės laikyti neutralioje pozicijoje. Tai reiškia, kad dilbiai, plaštakos ir riešai turėtų būti laikomi tiesiai.
- Klaviatūra yra pakankamai žema. Taip ji suprojektuota norint išvengti nuolatinio riešų palinkimo. Mokslinėje literatūroje teigiama, kad nuolatiniame darbe nepatartina laikyti riešų pasuktų ar pakeltų daugiau kaip 10 laipsnių kampu. Todėl dirbdami klaviatūra riešus stenkitės laikyti tiesiai – geriau ant kitos klaviatūros dalies (pvz. ant skaitmeninės klaviatūros) perkelti visą ranką, nei sukinėti riešus.
- Riešų nuovargio nespausdinant galima išvengti naudojant specialų prie klaviatūros dedamą paviršių („palmrest“). Kai kuriose klaviatūrose šis paviršius būna įrengtas iš karto. Jei tokį paviršių naudojate, jis turėtų būti apvalus ir sudaryti nuolydį nuo klaviatūros krašto link stalo paviršiaus.
Atminkite, jog ant šio paviršiaus turi būti jūsų delnai, o ne riešai. Jei „palmrest“ paviršiaus nėra, stenkitės nelaikyti delnų ant stačių stalo ar pačios klaviatūros kampų.