Kas yra piratavimas – Kopijavimas ir padirbinėjimas
Dvi dažniausiai pasitaikančios programinės įrangos piratavimo formos yra:
Galutinio vartotojo atliekamas kopijavimas: draugai skolina diskus vienas kitam arba organizacijos pateikia neteisingą informaciją apie įmonėje įdiegtų programinės įrangos produktų skaičių.
Padirbinėjimas: didelio masto programinės įrangos dauginimas ir nelegaliai nukopijuotos programinės įrangos platinimas.
Atrodytų, kad dalijimasis programine įranga draugų tarpe nėra blogas dalykas, ir kad jis nėra susijęs su stambiomis klastojimo operacijomis. Tačiau tai nėra teisinga nuomonė. Abu šie veiksmai pažeidžia autorių teises ir kelia nemažą grėsmę galutiniams programinės įrangos vartotojams, taigi ir jums patiems.
Galutinio vartotojo atliekamas kopijavimas
Paprasčiausias programinės įrangos kopijavimas, kurį atlieka licencijos neturintys asmenys ar įmonės, yra dažniausiai pasitaikanti programinės įrangos piratavimo forma. Galutinio vartotojo atliekamas kopijavimas taip pat apima:
Programinės įrangos įdiegimą didesniame skaičiuje įmonės kompiuterių nei turima licencijų
Diskų skolinimą draugams ir kolegoms
Visi šie veiksmai yra neteisėti ir kelia grėsmę vartotojams, kadangi jie neturi licencijų, suteikiančių teisę naudoti tą programinę įrangą.
Padirbinėjimas
Padirbinėjimas yra neteisėtas programinės įrangos dauginimas ir platinimas stambiu mastu. Daugelis padirbinėtojų grupuočių yra susiję su organizuotu nusikalstamumu – jos gamina ir pakuoja suklastotą programinę įrangą naudodamosi labai moderniais metodais. Supakuota programinė įranga parduodama kaip legali. Jeigu programinė įranga klastojama stambiu mastu, tai laikoma gerai organizuota nusikalstama veikla. Programinės įrangos piratavimas tapo parankia priemone pinigų plovimui, kuris savo ruožtu skatina nelegalią prekybą ginklais, azartinių žaidimų verslą, turto prievartavimą ir prostituciją.
Kadangi padirbinėjimui naudojama įranga vis tobulėja, netgi patyrusiems vartotojams ne visada pavyksta legalią programinę įrangą atskirti nuo padirbtos. Dėl populiarėjančių pardavimų internete didėja sukčiavimo galimybė, kadangi pirkėjas pirkinio nemato tol, kol šis jam nepristatomas į namus; deja, kartais pirkėjas savo pirkinio iš viso nesulaukia.
Neapsigaukite
Padirbinėtojai dažnai patraukia klientus siūlydami labai mažas kainas. Tačiau reklamuodami savo prekes jie nenurodo, kokią riziką jos kelia pirkėjui. Jeigu kaina jums atrodo neįtikėtinai maža, tikriausiai susidūrėte su padirbinėtojais. Suklastotą programinę įrangą įsigiję vartotojai:
įsigyja nepatikrintą programinę įrangą, kuri tikriausiai buvo perkopijuota tūkstančius kartų ir dėl to gali turėti kietajam diskui pavojingų virusų
negauna techninės paramos
negauna garantijų
neturi teisės naudoti produktą
—Ir visa tai už neįtikėtinai mažą kainą.
Suklastota programinė įranga gali būti tokia panaši į originalią programinę įrangą, kad net perpardavinėtojai gali apsigauti ir ją įsigiję pardavinėti savo klientams. Išmokę atpažinti integruotas Microsoft programinės įrangos apsaugos priemones galėsite saugiai investuoti į programinę įrangą… ir apsaugoti savo kompiuterio sistemą.
Faktai apie padirbinėjimą
Nuo 2000 m. birželio mėn. iki 2001 m. birželio mėn. visame pasaulyje buvo konfiskuota beveik 2,7 mln. vienetų padirbtos Microsoft programinės įrangos ir aparatūros, kurių mažmeninė vertė viršijo 781 mln. USD. Po to visame pasaulyje nusirito teismo procesų banga.
Iki šiol daugiausia suklastotos Microsoft programinės įrangos buvo konfiskuota 2001 m. lapkričio 9 d. Jos vertė siekė 60 mln. USD. JAV muitų tarnyba pusantrų metų vykdė slaptus tyrimus, o Microsoft tyrimų tarnyba kartu su Pietų Kalifornijos specialiuoju kovos su aukštųjų technologijų nusikaltimais padaliniu ėmėsi veiksmų nutraukti šią stambią suklastotos programinės įrangos platinimo grandį, kuria suklastotos programinės įrangos ir kitų nelegalių komponentų konteineriai buvo laivais transportuojami iš Taivanio į Los Andželą.