Jaunieji “Interneto” gangsteriai
Jungtinėse Amerikos Valstijose bei Vakarų Europoje keletą metų iš eilės žiniasklaida informuoja visuomenę apie įžūlius kompiuterinio tinklo chuliganus – “hakerius”. Šiandien nemažai tokių nenaudėlių yra ir Lietuvoje, bet atrodo, kad talentingiausi “hakeriai” gyvena Kaune. Šie vaikinai, kaip ir Vakaruose, sėdėdami namuose prie savo kompiuterio gali iš banko pavogti milijonus, įsibrauti į labiausiai įslaptintų organizacijų duomenų archyvus ir netgi išbraukti (tiesiogine prasme) kokį nors jiems nepatikusį asmenį iš gyvųjų sąrašų. “Hakeriai” – tai būsimieji mūsų visiškai kompiuterizuoto pasaulio valdovai…
Dosnusis “Internetas”
Nors JAV pagautas “hakeris” tampa daugelio kompiuterinių nusikaltimų atpirkimo ožiu, tačiau šalies valdžia išlieja visą susikaupusį pyktį, skirdama tik griežtas bausmes kalėjime. Tuo tarpu Kinijoje “hakeriai” baudžiami net mirtimi. O kaip Lietuvoje? Daugelis mūsų teisėtvarkos pareigūnų į šią problemą žiūri atsainiai ir sako, kad kompiuterinių nusikaltimų Lietuvoje nėra… Turbūt pamirštama, kad Amerika jau čia pat – “Internete”.
Įdomus faktas: pirmasis kompiuterinis nusikaltimas Sovietų Sąjungoje buvo padarytas Lietuvoje – manipuliuojant kompiuteriniais duomenimis, 1979 m. Vilniuje pirmą kartą buvo pagrobti pinigai.
Lietuvoje šiandien yra nemažai vaikinų, kurie leidžia bemieges naktis prie savo kompiuterių ir, sužinoję daugybę apsaugos kodų, įsibrauna į įvairius “Interneto” tinklus bei vagia bankų kreditų korteles, mobiliojo telefonų ryšių paslaugas, nušluoja įvairių parduotuvių lentynas, taip pat naudoja ir platina nelegalias programines įrangas.
Patys įžūliausi “hakeriai” įsikūrę laikinojoje sostinėje. Šie vaikinai gyvena kartu su tėvais, kremta mokslus universitetuose, dažniausiai darbo valandas leidžia kurioje nors kompiuterine įranga prekiaujančioje kompanijoje, o naktimis “traukia” įvairias gėrybes iš “Interneto”.
“Šiandien “Internetas” yra labai dosnus ir pelningas, jeigu gerai jį perpranti”, – teigė kaunietis “hakeris” Vaidas (vardas pakeistas). Apsilankę jo namuose pamatėme tikrą “hakerio buveinę”. Nuosavo namo palėpėje įrengta “kompiuterinė dirbtuvė” – naujausio modelio kompiuteris su visais priedais. Žurnalistas varvino seilę, ant jo rašomojo stalo pamatęs kompiuterio “pelę” be laido, veikiančią nuotoliniu būdu. Lentynose pilna pačių įvairiausių knygų anglų kalba, kompaktinių plokštelių su naujausia muzika, populiariausių videofilmų originaliose vaizdajuostėse. “Visas šias šviežienas nutvėriau iš “Interneto”, – abejingai pasakojo 20-metis KTU informatikos studentas. – Galėčiau pasigirti, kad daugelį šių daiktų dar ne tuoj pamatysime Lietuvos parduotuvėse, mat jie atėjo iš Amerikos, Anglijos, Kinijos…”
Kaip tapti “hakeriu”? “Nuo vaikystės žavėjausi kompiuterine technika, prieš kelerius metus dienas ir naktis leisdavau tik prie savo kompiuterio monitoriaus. Kai ištisas valandas sėdi prie kompiuterio, viską išbandai, išanalizuoji, paskui pamatai ką nors naujo, lig tol nepastebėto”, – nenorėdamas išduoti savo “hakerio” veiklos pradžios, sakė Vaidas.
Pasak vaikino, šiuo metu laikinojoje sostinėje gyvena gal kokie 6 “hakeriai”. “Šie vaikinai visiškai nekrinta į akis, – teigė pašnekovas. – Daugelis jų dirba kompiuterinės įrangos firmose – prekiauja naujais bei naudotais kompiuteriais. Jie visi kompiuteriniame tinkle “krečia pokštus” nenorėdami pikto, o tiesiog iš smalsumo. Beje, šiais laikais studentų stipendijos sumažėjo, kompiuterių prekyba – taip pat, o pragyvenimui pinigų reikia…”
Neseniai viename klube per vakarėlį skandalingosios sostinės grupės ŽAS lyderis “Ezopas” garsių Kauno muzikantų kompanijai vaizdžiai pasakojo, kaip jis ne sykį per “Internetą” vogė mobiliojo ryšio telefonų kortelių sąskaitas, o paskui pusmetį šnekėdavo nemokėdamas nė cento!
Kodėl slepiami “Interneto” gangsteriai?
Vaidas prisipažino, jog siuntinius su daiktais, kuriuos gaudavo įsilaužęs į slaptus “Interneto” kodus, paimdavo iš įvairių firmų pašto skyrių. “Grynų pinigų gauti neįmanoma, viskas ateina tik prekėmis, – sakė Vaidas. – Aš atsisiųsdavau “Adidas” firmos sportinius drabužius, “Hugo Boss” kvepalus, retus šokių muzikos albumus kompaktinėse plokštelėse. Esu aprūpinęs ir ne vieną savo draugą”.
Pašnekovas tvirtino, jog būdavo smagu gauti garsios firmos naują produkciją. “Gerai jausdavausi, kai gaudavau naujausio modelio “Adidas” rankinį laikrodį ar naujausios muzikos įrašus. Visos Europos vasaros šlagerį “EIFFEL 65”, singlą “Blue (Daba dee)” nudžioviau dar tuomet, kai šį gabalą tik pradėjo transliuoti Lietuvos radijo stotys”, – juokdamasis sakė Vaidas.
Pasak jaunuolio, šalies bankai nenori suteikti informacijos apie kredito kortelių vagystes, įvairias machinacijas. Mobiliojo ryšio operatoriai, “Lietuvos telekomas” griežtai neigia, kad ryšio paslaugos vagiamos, universitetai linkę patys spręsti problemas, kai studentai įsilaužia į jų tinklus bei perskaito egzaminų užduotis ir jų atsakymus. “Mūsų krašte apie nusikaltimus kompiuteriniame tinkle garsiai kalbėti nepriima, nes teisėtvarkos atstovams sunku sugaudyti “hakerius”, – sakė Vaidas.
“Hakeriai” – normalūs žmonės?
Vaidas tvirtino, kad jis ir jo kolegos paprasti ir normalūs žmonės. “Kol kas mes dar nevažinėjame naujausiais mersedesais, tačiau galime sau leisti įvairias brangias pramogas”, – tvirtino pašnekovas.
“Retkarčiais susimąstau, ką pagalvotų mano tėvai ar universiteto draugai, jei sužinotų, kuo aš užsiimu? – samprotavo jaunuolis. – Nemanau, kad tai didelė nuodėmė. Mes nesiverčiame prostitucija, narkotikų ar ginklų prekyba. “Hakeriavimas” nėra žiaurus nusikaltimas”.
Beje, Vaidas prasitarė, kad pastaruoju metu itin atsargiai elgiasi naršydamas po “Internetą”, mat Lietuvos teisėtvarkos organai, pasitelkę “Interpolo” pajėgas, mėgina užkirsti kelią kompiuterių piratams.
“Neseniai girdėjau kuriozą, jog viename Amerikos mieste “hakeris” įsilaužė į banką ir pavogė 9 milijonus dolerių. Vėliau vaikinas buvo sulaikytas, jam buvo viso labo 10 metų. Mes nesame tokie įžūlūs. Tik retkarčiais mėgaujamės dosniojo “Interneto” teikiamomis gėrybėmis”, – sakė Vaidas. Jo manymu, artimiausiu metu vietiniams teisėtvarkos pareigūnams bus nelengva prisikasti iki “hakerių”.
Jis teigia iki šiol nė sykio nemėginęs įsibrauti į labiausiai įslaptintų šalies valdžios organų duomenų archyvus, platinti vaikų pornografijos nuotraukas ar verstis kontrabanda.
“Nemėgstu vaikščioti skustuvo ašmenimis, – samprotavo Vaidas. – Prisipažinsiu, kad, pasinaudojęs “Interneto” tinklu, “nuskriaudžiau” tik užsienio valstybių pramonės gigantus, kurie dažniausiai nepastebi, jog iš jų sąskaitų dingo 2 ar 5 tūkstančių dolerių vertės produkcija. Galbūt jiems ši suma nieko nereiškia?”
Laikinojoje sostinėje gyvenantys “hakeriai” prieš pusmetį turėjo “superbylą”, kurioje buvo surašyti daugelio Vakarų šalių įmonių, firmų bei “Interneto” parduotuvių iššifruoti apsaugos kodai. Jais pasinaudojus buvo galima atsisiųsti įvairiausių daiktų. Tačiau “superbylos” šiandien jau nebeveikia.
“Vienas nemažos Kauno įmonės verslininkas už šiuos kodus mano bičiuliui žadėjo sumokėti milijoną “žalių” ir padovanoti visą savo prabangų nekilnojamąjį turtą. Bet aš nesutikau atiduoti šių brangių kodų, mat jis buvo nepatikimas”, – pasakojo Vaidas. Beje, jis neneigia fakto, kad kai kurie šalies verslininkai naudojasi “hakerių” paslaugomis.
Anot pašnekovo, kompiuterinių nusikaltimų tyrimą dažnai apsunkina ir tai, kad labai sudėtinga nusakyti nusikaltėlio tipą: “hakeriais” šiandien gali būti ir maištaujantys paaugliai, buhalteriai, valdžios atstovai, ir net… namų šeimininkės.
Galbūt šie kompiuterinio tinklo chuliganai – tai naujoji grėsminga XXI amžiaus mafija?
Dailius DARGIS