Hakeriai bandė „nulaužti” internetą
Pastebėta ženklų, kad antradienį programišiai užpuolė svarbiausias interneto stuburo dalis, tačiau žalos padaryti nesugebėjo, sako IT ekspertai.
Regis, pasaulinio tinklo chuliganų puolimas buvo nukreiptas į domenų sistemą (DNS), pažyminčią tekstinius domenų vardus, tokius kaip „Lrt.lt“. Keli DNS serverių srautai antradienio rytą buvo padidėję, o tai yra atakos požymis, praneša zdnet.com naujienų portalas.
„Tai neįprastai didelis duomenų srautas, smūgiavęs DNS serveriams“, – sako Johnas Crainas, Asignuotų vardų ir numerių interneto korporacijos (ICANN) technikos direktorius. ICANN valdo vieną iš pagrindinių pasaulio DNS serverių.
Tačiau IT technikai šį puolimą atlaikė, tad interneto vartotojai to net nepastebėję.
„Incidentas suerzino ir sujaukė visą mano nakties miegą, – portalui zdnet.com sakė J. Crainas. – Tai buvo taip neįprasta, mat sistemos sutriko daugeriopai.“
Vadinamieji DNS veikia kaip interneto adresų knygelė. Pasaulyje yra 13 pagrindinių šių serverių, jie sudaro visų serverių hierarchijos viršūnę.
Jeigu dalis DNS sistemos sutrinka ar žlunga, tam tikri tinklalapiai gali būti nebepasiekiami, o el. pašto pranešimai – nebenusiunčiami. Tačiau ši sistema yra gana atspari ir galinti lanksčiai atsikurti, todėl tokios programišių (angl. – hackers) atakos žlunga.
„Internetas suprojektuotas taip, kad galėtų atlaikyti ir branduolinį puolimą“, – tikina Zully Ramzanas programinės įrangos įmonės „Symantec Security Response“ tyrėjas.
Jo teigimu, praėjusios dienos puolimą perėmė minėtas ICANN serveris, vadinamasis L, bei JAV Gynybos departamento serveris G.
2002 metais buvo surengtas dar platesnio masto interneto puolimas – iš 13 serverių programišiai bandė „nulaužti“ devynis. Tačiau mėginimas perkrauti pasaulinį tinklą jiems neišdegė. Tąkart nusikaltimo tyrimo ėmėsi ir JAV Federalinis tyrimų biuras (FBI).