Didieji saugumo debatai: Linux vs. Windows
Ne naujiena, kad įvairios “Microsoft” operacinės sistemos dažnai kritikuojamos dėl jų “skylėto” saugumo. Tačiau vis dažniau kritikos susilaukia ir saugesnėmis laikomos “Unix” bei jos populiariausias klonas “Linux” OS – jos irgi tolokai nuo tobulumo.
Ričardas Mažrimas
Technikos direktorius,
UAB Pro Futuro
Ekspertų teigimu, tiek uždaro kodo (closed source) “Microsoft” OS, tiek atviro kodo (open source) “Unix” ir “Linux” vartotojai yra palyginti saugūs, tačiau ginčai dėl pastarųjų sistemų atsparumo įsilaužėliams toliau netyla. Šiandien visų OS šalininkai atsidūrė gana keblioje būklėje, nes “hakeriai” vis tiek randa skylių ir pirmiausiai tose programose, kurios pasižymi lengvesniu ir patogesniu vartojimu.
Sistemos neturi imuniteto
Nėra absoliučiai saugios sistemos, priklausomai nuo piktadarių gabumų, “Windows” ir “Linux” yra vienodai prieinamos, nes nei vienoje OS dar nėra išspręstos esminės duomenų apsaugos problemos. Vartotojai pirmiausiai yra nesaugūs dėl netinkamos sistemų konfigūracijos.
Antras itin svarbus faktorius – OS patogumas vartotojui. Žinoma, kuo ji patogesnė ir lengviau valdoma, tuo ji turi didesnę paklausą rinkoje, tačiau kartu yra lengviau prieinama pašaliniams.
Su “Microsoft” platforma gali veikti įvairios daugiafunkcinės programos – štai “Microsoft Word”, kurioje galima naudoti makro programėles. Iš vienos pusės jos įgalina vartotoją automatizuoti ir smarkiai supaprastinti savo darbą su “Word”, tačiau kartu, elgiantis neapdairiai, gali atidaryti jūsų kompiuterio “duris” pašaliniams.
Daugelis kompiuterių specialistų akcentuoja, kad patogumas turi savo minusų. Verslo vartotojui patinka, kad jis turi galimybę naudoti daug ir įvairių programų “Windows” terpėje, bet tai ir yra pagrindinis nesaugumo faktorius. Šiuo atžvilgiu “Microsoft” OS yra lengviausiai prieinamos.
Taip, “Unix” ir “Linux” vartotojai turi daugiau laisvės konfigūruodami sistemas ir tokiu būdu gali efektyviau suderinti savo OS saugumą. Be to, “Linux” platforma neprisiriša taip smarkiai prie kitų programų, kaip tai daro įvairios “Windows” versijos. Tai irgi sumažina sistemos pažeidžiamumą. Tiesa, atviro kodo OS, kurias laisvai vysto įvairūs nepriklausomi programuotojai, irgi nukenčia nuo taip vadinamųjų “garažo profesionalų”, kurie dažnai ne itin apdairiai programuoja ir palieka įvairių “netikėtumų”.
Nenuostabu, kad “Linux” turi daug saugumo spragų. “Linux” galima naudoti ir kaip asmeninio kompiuterio OS, ir kaip serverį vienu metu. “Linux” gali daug ką pasiūlyti, tačiau vėlgi – kartu netenka dalies patikimumo.
Microsoft vis dar atsilieka
Šiandien vis dėlto “Microsoft” OS (“Windows 98”, 2000 ar XP) saugumu nusileidžia “Linux” analogams. Statistika rodo, kad į “Microsoft” OS pašaliečiai įsiskverbia 70% dažniau, nei į “Linux”.
Aišku viena, kad sistemos saugumas nėra vien specialistų problema. Dažnai problemų kelia ir tokie paprasti vartotojiški dalykai, kaip bylų ir spausdintuvų dalinimasis tinkle ir pan. Dažniausiai patartina blokuoti taip vadinamąjį “sharing”, jei abejojama tinklo saugumu.
Per paskutinius 5 metus daug kompanijų pradėjo rimtai rūpintis savo tinklo saugumu, verslo pasaulyje saugumas tampa klausimu nr. 1 – jei laiku juo nesusirūpinsi, gali ne tik apdegti pirštus, bet ir bankrutuoti…