El. laiškų srautas laikas nuo laiko atneša mums pasiūlymus per trumpą laiką tapti turtingais arba patirti nepakartojamą erotinį pasitenkinimą. Vieni tokias žinutes vadina “šiukšlėmis” (spam), o kiti jomis patiki (kaip laiku prisiminti iš TV sklindančias frazes : “tik neužkibkite ant mūsų meškerės” ir “viename gale kablys”).

Ar sudrausmina tokius naivuolius pasakojimai apie tai, kad Voratinklyje nesunku sumedžioti visą informaciją apie bendradarbius, kaimynus, draugus, priešus ir dar velniai žino ką? Atrodo, kad gyvename stiklo narve – pavyzdžiui, kad sužinoti kokio nors amerikiečio draudimo kortelės kodą, dabartinį ir ankstesnius gyvenamosios vietos adresus, gimimo datą ir ligos istoriją ur t.t. – tereikia vienos priemonės – paprasčiausios naršyklės (ir gal dar kartais – kelių skatikų). Ir Internetas čia niekuo dėtas – jis tik palengvino tos informacijos, kuri jau buvo kaupiama ir anksčiau, panaudojimą. Aišku, apie amerikoną informacijos nepakartojamai daugiau nei apie tūlą lietuvį – tačiau beveik akimirksniu gali sužinoti jo telefoną ir namų adresą “Lintel” telefonų knygoje.

Kartu Voratinklis yra Dievo dovana tingiam detektyvui. Jam nereikia raustis šiukšlių konteineriuose, vartyti senas knygas teismuose, raustis archyvuose – pakanka mesti akį į kompiuterio ekraną.

Nuolat domėkitės, kas jums gresia naršant Voratinklio gijomis. Niekas taip jūsų neapsaugos, kaip žinios. O svarbiausia – neaušinkite be reikalo burnos. Tai, ką pasakėte, jau neištrinsite; žvirblis-žodis išskrido, atgal nesugrąžinsi.

Pasilaikyk sau. Gyvenime nesidalijate paslaptimis su kiekvienu prašaliečiu. Kodėl turite elgtis kitaip tinkle?

Pasidomėkite lankomomis WWW svetainėmis. Ar žinote, ką jos veikia su surinkta informacija? Gal jos perleidžia ją (pvz., el.pašto adresus) kitiems. Paskaitykite (jei jos pateikia) informacijos panaudojimo politiką. Palikite informaciją tik tiems, kuriais tikite (tikėkite “Vartikliu” ir su juo susijusiomis WWW svetainėmis – jose gauta informacija užrakinama po 9 spynomis).

Tinkle egzistuoja ir speciali paslauga – “pasitikėjimo antspaudai”, kuriuos norint gauti reikia pateikti informaciją, kokie duomenys yra renkami, kaip jie yra naudojami ir kas gali pasiekti tą informaciją (pvz., apie save).

Išnykite iš akiračio. Nėra tai labai lengva, tačiau galite reikalauti, kad informacija apie jus būtų ištrinta – net ir iš tokių vietų, kaip asmenų paieška tinkle (http://people.yahoo.com/, www.bigfoot.com/ ar www.switchboard.com/).

Būkite atsargūs. Susirūpinkite tuo, ką rašote el.laiškuose. Neaptarkite juose problemų su bendradarbiais, nesiuntinėkite kredito kortelių numerių. Ir jei be to negalite išsiversti – bent jau šifruokite jas (pvz., naudodami PGP). Kita galimybė – naudoti automatinius (ir anoniminius) el.pašto peradresuotojus. Jų sąrašą rasite adresu: www.cs.berkeley.edu/~raph/remailer-list.html

Naudokite mįslingus slaptažodžius. Venkite paprastų lengvai įsimenamų vardų. Lietuvoje žinoma nemažai atvejų, kai atspėjus slaptažodį buvo pasiekti asmeniniai duomenys (pvz., laiškai HotMail serveryje) arba slapti firmų duomenys (pvz., Vilniaus savivaldybėje).

Pasirinkite parduotuves. Interneto parduotuvės labai patogios – bent jau tuo, kad veikia visą parą. Bet ar saugu jose naudoti savo piniginę – kredito kortelę? Gal vilkas ir nėra toks baisus, jei laikysitės tam tikrų taisyklių:

1. Pirmiausia neužmirškite apie jus saugančią “s” raidę. Ji žymi saugias WWW svetaines, kurių adresai prasideda “https://”

Toliau, pasidomėkite, ar pardavėjas naudoja apsauginius ekranus (firewall) ir ar jūsų duomenys yra saugūs “anapus sienos”. Jei apie tai nerandate informacijos, pasiųskite pardavėjui laiškelį su klausimu. 3. ar pasitikite tuo asmeniu, kuris priima ir tvarko Jūsų duomenis (pas pardavėją). Vienas sprendimų, pašalinančių nesąžiningų pardavėjų “rizikos faktorių” yra SET standartas. Ar pardavėjas jį naudoja? 4. Nepirkite iš bet ko – rinkitės tik žinomas ir patikimas Voratinklio prekyvietes (pvz., Amazon), Ar yra bent viena, kuria pasitikėtumėte Lietuvoje?

O blogiausiu atveju galėsite banke užprotestuoti nemažai neteisėtų operacijų pareikalaudami grąžinti pinigus..

“Viską iškenčia popierius”.. Visą gautą informaciją atsispausdinkite. Kas žino, kada jos prireiks.

Patikrinkite, ar jūsų kompiuteryje nelaksto “juodi Trojos arkliukai” (apie juos pasiskaitykite atskirai). Nedalinkite (share) savo kompiuterio – o ypač be slaptažodžio. Ar visada reikalingas “Full access” režimas?

Kelios svetainės, kur galima pasiknisti po informacijos lobynus:

www.1800ussearch.com

Už 80 dolerių suranda asmens gyvenamąją vietą.

www.ameri.com

Už 20-35 dolerių kainą gali surasti socialinio draudimo kortelės numerį, darbuotojo ompensacijos duomenis, informaciją apie bankrotus, mokesčių nemokėjimą, bylinėjimąsi.

http://a1trace.com

Už 80 dolerių pateikia socialinio draudimo verifikaciją, gyvenamosios vietos adresą, nekilnojimą turtą, nusikaltimus, firmas ir partnerius, vengimą mokesčių, bylinėjimusis ir teismus).

www.discreetdata.com

Už 300 dolerių viskas apie asmenį, kuris “slepiasi” nuo visuomenės

www.discreetdatasystems.com

Už 65 dolerius – neskelbiamą telefono numerį; UŽ 650 dolerių – išsamų turto ištyrimą (sąskaitas bankuose, akcijas, depozitus, nuosavybę ir įsidarbinimą).

www.public-records.net

Už 15 ar 35 dolerius – socialinio draudimo kortelės numeris, dabartinės ir ankstesnės gyvenųjų vietų adresai, vairavimo licencija ar transporto priemonės įrašai.

Views All Time
Views All Time
1745
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!