Moters dienai – šimtas metų

Moters dienai - šimtas metų

Lietuvoje neturime gėlių švenčių, nebent kovo 8-ąją laikytume tulpių diena. Keičiasi šios šventės statusas visuomenėje, tradicijos, bet lieka jos simbolis – tulpės žiedas.

Moters dienai – šimtas metų

Kažkada Lietuvoje Tarptautinė moters diena buvo švenčiama panašiai kaip dabar Motinos diena. Vaikai dovanodavo mamytėms gėlių, rankdarbių, deklamuodavo eilėraščius, vyrai įteikdavo gėlių. Tradicijos keičiasi: mamas dabar sveikiname Motinos dienos proga, mylimąsias – Šv. Valentino dieną, o kovo 8-oji liko pasirinkimo reikalas. Kas nori – tam šventė, kam nepatinka – eilinė diena.

Straipsniai 1 reklama

Kaip byloja istorija, Tarptautinė moters diena atsirado dėl politinių priežasčių: 1899 metais vokietė socialdemokratė Klara Cetkin pradėjo kovoti dėl lygių moterų ir vyrų teisių, dar po metų kovo 8 dieną Kopenhagoje vyko moterų konferencija, kurioje dalyvavo apie 100 įvairių šalių atstovių. Joje pasiūlyta kasmet vieną dieną skirti dėmesio moters kovai už laisvę ir lygias teises.

Ideologija liko antrame plane

Nikitos Chruščiovo laikais kovo 8-oji Tarybų Sąjungoje paskelbta ne darbo diena ir tai gerokai pakėlė šventės prestižą. 1977-aisiais iš šios šventės pavadinimo išnyko žodis „kova” (iki tol ji vadinosi Kovos už lygias moterų teises diena) – Suvienytųjų Nacijų Organizacija (SNO) kovo 8-ąją paskelbė Tarptautine moters diena. Ideologija liko antrame plane, pradėta akcentuoti graži pavasario šventė.

Dabartinei Moters dienai šiemet – jau 100 metų, jos tradicijos Lietuvoje keitėsi ne kartą, tačiau pati šventė vis dėlto liko. Nors Lietuvai atkūrus nepriklausomybę daugelis pašaipiai pažvelgė į Tarptautinę moters dieną, kurią lydėjo tarybinis šleifas, nereikėtų pamiršti, kad šios dienos tradicijų ištakos siekia net antiką, senovės Graikiją ir Romą.

Jei moterų nepasveikina, šventę susikuria pačios

Glėbiu gėliu nešinus vyrus (akiai savaime mielas vaizdelis), skubančius sveikinti kolegių, tądien galima sutikti Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės koridoriuose, kasmet kovo 8-osios proga moterys gėlyte pradžiuginamos ir Alytaus rajono savivaldybėje.

Kebliau tose įstaigose, kur kolektyvas beveik išimtinai moteriškas, pavyzdžiui, Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje. Joje dirba vos du vyrai, kurių pečius ir užgula gausaus kolegių būrio sveikinimo rūpesčiai, – reikia nupirkti ir įteikti po tulpę, pasakyti keletą sveikinimo žodžių.

Moters dienos proga sveikinimų sulaukia ir Lietuvos pašto Alytaus skyriaus darbuotojos, o jei nesulauktų – sako, kad šventę susikurtų pačios.

„Alytaus naujienų” redakcijoje kovo 8-oji išskirtinė tuo, kad moteriškosios kolektyvo pusės darbo vietos pražysta tulpėmis. Regis tai tipiškas šios šventės scenarijus įstaigose, kur ji dar švenčiama.

Kur kas mažiau kovo 8-oji aktuali jaunimui – štai Jotvingių gimnazijoje šią šventę visiškai užgožė Šv. Valentino diena, nors mokytojos iš kolegų gėlių ir gauna. Šiuolaikinis jaunimas neįsivaizduoja, kad sovietmečiu ši šventė buvo populiari netgi darželiuose, – berniukai sveikindavo mergaites. Ką jau kalbėti apie tokias įmones kaip medvilnės kombinatas, kurio didelis ir darnus kolektyvas švęsdavo tikrai linksmai. Kaip prisimena viena darbuotoja, „dovanėlės (vieniša tulpė ar gvazdikas) būdavo kuklios, o vaišės vyrams – gausios” – sveikinimo prievolę atlikę bendradarbiai išgerdavo ne tik į moterų sveikatą.

Sveikinimai trumposiomis žinutėmis

„Man atrodo, kovo 8-osios žmonės nepamiršta ir dabar, ypač vyresnės kartos, tai jaučiame ir mes, paštininkai, – kiekvieną pavasarį atsiranda norinčiųjų įsigyti ir išsiųsti proginių atvirukų su Tarptautinės moters dienos sveikinimu, deja, tokius pirkėjus tenka nuvilti. Panašūs atvirukai jau seniai nebespausdinami, tačiau visada galima įsigyti gražų sveikinimą su gėlėmis ir panašiai”, – sako Lietuvos spaudos „Alytaus filialo” viršininkė Onutė Sadauskienė.

Tiesa, didesnis laiškų srautas pirmą kovo savaitę seniai išseko – galbūt ir todėl, kad įprastus popierinius pašto atvirukus vis dažniau pakeičia elektroniniai? Jų galima rasti internete ir nusiųsti elektroniniu paštu. Vis populiaresni ir sveikinimai trumposiomis žinutėmis telefonu. Jų taip pat gausu interneto svetainėse: ir tradicinių („Su pirmaisiais pavasario varpeliais, su pirmąja vyturėlių giesme. Laimės, džiaugsmo, sveikatos, energijos linkiu kovo 8-osios proga”), ir su humoru („Kiekviename ginče moteris pasako paskutinį žodį! Viskas, ką po to pasako vyras, yra naujo ginčo pradžia…”), ir su konkrečiais patarimais („Uždekim pačios sau žvakes ir prisipilkim taurę vyno, ir nuo pat ryto imkim švęst, kad vakare mus atsimintų vyrai!”).

Kraštotyros muziejuje – kovo 8-osios atvirukų kolekcija

Panašus interneto platybėse klajojantis šiuolaikinis folkloras – anoniminis, o štai senieji atvirukai, skirti sveikinti Tarptautinės moters dienos proga, kadaise būdavo paženklinami kur kas aukštesnės meninės vertės poezija ar kokiu aforizmu. Dabar tokių galima įsigyti antikvarinėse bukinistinėse parduotuvėse internete, pavyzdžiui, už litą siūlomas 1982 m. TSRS ryšių ministerijos išleistas panaudotas geros būklės atvirukas, įrašas – kolūkio valdybos sveikinimas sulaukus kovo 8-osios su Eduardo Mieželaičio eilėmis.

Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininkė-restauratorė Virginija Buškevičiūtė sako, kad įstaigoje sukauptame filokartijos (atvirukų) rinkinyje, kurį sudaro per 4 tūkst. eksponatų, lietuviškų atvirukų, skirtų kovo 8- ajai, išleistų iki 1985 metų, yra palyginti nedaug – tik kelios dešimtys, tiesa, rinkinys nuolat papildomas. Kur kas daugiau atvirukų, datuojamų po 1985 metų arba išleistų ne Lietuvos leidėjų, su užrašais rusų kalba. Visuose Moters dienos atvirukuose dominuoja gėlės.

Šiais metais Kraštotyros muziejuje bus surengta proginių velykinių atvirukų paroda, prieš keletą metų didelio susidomėjimo sulaukė sveikinimų Kalėdų proga kolekcija. Galbūt šitokia paroda kada nors bus surengta ir laukiant kovo 8-osios? Muziejininkai tokio sumanymo neatmeta.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *