Lieknėjimas ir dieta
Lieknėjimas – tai procesas, su kuriuom vienaip ar kitaip susidūrė kiekvienas. Tik ne kiekvienam pasisekė šiame procese pasiekti rezultatų.
Šioje svetainėje pateiksime informaciją apie lieknėjimą, dėl kurios panaudojimo praktikoje kiekvienas turi prisiimti atsakomybę pats. Mes nesame gydytojai, mes esame sportininkai, kurie turi daug žinių apie sportą ir sveiką mitybą. Taigi – tai tik mūsų nuomonė.
Šioje svetainėje mes kalbėsime ne apie kulturistų ar kitų profesionalių sportininkų lieknėjimo metodus, bet apie metodus, kurie turėtų būti įdomūs paprastiems žmonėms. Kas svarbiausia, tai informacija, kuri tikrai veikia.
Pirmiausia, norime pasakyti, kad laikantis dietos nebūtina pirkti brangių maisto papildų – todėl jie ir yra maisto papildai, kad tik papildo sveiką gyvenimo būdą, jei to negalima padaryti dėl objektyvių priežasčių – labai sunku laiku pavalgyti dėl įtemto darbo laiko, dėl kelionių ir pan.
Yra labai daug populiarių dietų, kurios yra populiarios vienu ar kitu metu. Keletas tokių dietų pavyzdžių – Atkinso dieta, Kremliaus dieta, Pietų paplūdimio dieta, Glikeminio indekso dieta, Paleo dieta, Daržovių sriubos dieta daug kitų…
Problema ta, kad tokios dietos labai suvaržo žmogaus laisvę, apriboja pasirinkimą ir žmogus naturaliai pasamonėje tam priešinasi. Jam sunku jos laikytis ilgesnio laiko ir dažniausiai uždraustos pagundos nugali.
Svarbiausias principas, nulemiantis lieknėjimą yra – tam, kad mažėtų kūno svoris, reikia sunaudoti mažiau kalorijų nei jų išeikvojama (kalorijų deficitas).
Kiti principai tarnaus pagrindiniam principui teisingai pasiekti:
- Kalorijų deficitą galima sukelti mažiau suvartojant kalorijų. Jį taip pat galima sukelti valgant tiek pat, bet užsiimant intensyvesne fizine veikla. Pats efektyviausias būdas yra kalorijų deficitą sukelti pasinaudojant abiem taktikomis.
- Kalorijų kiekio mažinimas neišvengiamai mažina metabolizmą (organizmo atsinaujinimo procesus), kuris mažina maisto virtimą riebalais. Dėl to labai svarbu išlaikyti/pakelti metabolizmą atitinkama fizine veikla.
- Metabolizmą taip pat ženkliai įtakoja poilsio režimas – ypatingai miego trukmė ir kokybė. Būtina sureguliuoti poilsio režimą.
- Metabolizmą labai įtakoja žmogaus nervinė pusiausvyra. Šis principas labai susijęs su prieš tai paminėtu poilsio principu. Labai svarbu stengtis gyventi mažiau nerviškai įtemptą gyvenimą.
- Kuo įvairesnį maistą gauna žmogaus organizmas, tuo jis funkcionuoja efektyviau. Čia reikėtų vadovautis principu, kad žmogaus organizmas dažniausia trokšta to maisto, kuris turi organizmui trūkstamų medžiagų.
Dabar truputį smulkiau apie kiekvieną principą atskirai. Nepatyrusiam žmogui yra sunku kontroliuoti suvalgomo maisto kiekį tam, kad sukelti kalorijų deficitą. Kuo žmogus aktyviau užsiima fizine veikla, tuo jis darosi alkanesnis ir todėl kalorijų trūkumui panaikinti panaudoja maistą, kuris yra labai greitai įsisavinamas ir iš esmės organizmui mažai naudingas. Todėl, kad būtų lengviau kontroliuoti suvartojamų kalorijų kiekį, reikėtų kalorijas skaičiuoti. Kam skaičiuoti? Kaip skaičiuoti? Atsakysime į pirmą klausimą, o į antrą klausimą atsakymą galite interneto platybėse. Nors jei vis dėlto norėtumete gauti atsakymą ir į šį klausimą, tai su malonumu galime atsakyti į Jūsų klausimus mūsų svetainės forume.
Visų pirma, kalorijas reikėtų skaičiuoti (pradžioje, kol išmoksite įsiklausyti į savo organizmą) dėl to, kad per daug kalorijų didina kūno masę, o kai jų yra per mažai, tai organizmas supranta, kad reikia ruoštis bado laikotarpiui ir pradeda kaupti atsargas, t.y., lėtėja metabolizmas, ir gaunamos maisto medžiagos yra verčiamos riebalais bei kaupiamos “juodai dienai”. Jei reikėtų rinktis vieną blogybę iš dviejų – tai ko gero reikėtų rinktis kalorijų pereikvojimą nei kalorijų per didelį trūkumą, kadangi pastarasis greičiau sukelia organizmo nusilpimą ir atveria kelią ligoms.
Dažnai yra sakoma, kad riebalai kenksmingi ir nereikalingi. Tai mūsų manymu nėra visai teisinga. Galima nuskęsti ir geriamo vandens vonioje ar mirti nuo vitaminų perdozavimo. Problema yra tame, kad sunaudoti per daug kalorijų to nepastebint, lengviau kai valgoma daugiau riebalinio maisto – 1 riebalų gramas turi savyje 9 kilokalorijas, kai tuo tarpu baltymai ir angliavandeniai turi 4 kilokalorijas. Taigi, riebus maistas yra daugiau nei du kartus kaloringesnis. Bet riebalai yra labai naudingi organizmui. Geriausia yra jų gauti iš žuvies ir augalinių produktų. Bet ir vėl norime priminti, kad skaičiuoti kalorijas pradžioje yra svarbu.
Labai svarbu užsiimti tinkamais fiziniais pratimais. Treniruotės turėtų apimti tiek aerobinius pratimus, tiek jėgos lavinimo pratimus. Aerobiniai pratimai degina riebalus. Jėgos pratimai padeda pakelti metabolizmo lygį ir išlaikyti jį daugeliui valandų. Aerobiniai pratimai turėtų trukti nuo 20 min. iki 30 min. Aerobinių pratimų pavyzdžiai – bėgimas, važiavimas dviračiu, treniravimasis dviračiais – treniruokliais, kitais aerobiniais treniruokliais, plaukimas, slidinėjimas ir pan. Tokios treniruotės intensyvumas turėtų būti toks, kad atlikdami tokius pratimus galėtumėte laisvai kalbėtis. Yra ir kitokių, tikslesnių aerobinio darbo intensyvumo nustatymo būdų – vienas iš tokių yra pulso dažnis apkrovimo metu. Jis turėtų būti paskaičiuojamas tokiu būdu – iš 220 reikia atimti savo amžių, tada gautą skaičių padauginti iš 0.8 ir 0.6. Tokiu būdu yra paskaičiuojamas maksimalus ir minimalus pulsas tokios treniruotės metu. Primename, kad treniruotes pradėti reikėtu tik po konsultacijos su gydytoju. Bendros šioje svetainėje pateikiamos rekomendacijos tinka tik sveikam žmogui.