Patarimai pradedantiems lakuoti parketą

Prieš pradedant lakuoti parketą, reikia itin kruopščiai išstudijuoti lako gamintojų rekomendacijas bei kitus lydinčius dokumentus, atkreipti dėmesį lako naudojimo apribojimus ir galiojimo laiką. Jeigu lako dengimo metu pastebėsite aiškius defektus, susijusius su lako kokybe, reiktų sustabdyti darbus ir pasikonsultuoti su gamintojais ar pardavėjais. Dengti laką būtina griežtai pagal gamintojų rekomendacijas. Lakuoti reikia pradėti iš karto po to, kai baigti parketo šlifavimo darbai.

Yra skirtingų lako dengimo būdų: rankinis dengimas tamponu, teptuku, voleliu, mentele, ir mechaninis beoris purškimas dažų purškikliu. Mentele daugiausia dengiamas tik gruntas arba pirmasis lako sluoksnis. Kiti sluoksniai dengiami voleliu arba teptuku. Jeigu lakas dengiamas mentele, tuomet skirtingų sluoksnių dengimo kryptys turi būti statmenos vienos kitoms. Tai reiškia, kad jeigu pirma kryptis buvo išilgai kambario, tai antroji turi būti dengiama horizontaliai. Potėpiai mentele įprastai atliekami S formos judesiais, taip lako danga tampa patvaresnė, o kartu maskuojamos skirtingų tepimo plotų sandūros vietos. Taikant tokį dengimo būdą lakas įgeriamas kiek sunkiau, mediena įgauna šviesesnį atspalvį.

Teptukas lakui tepti turi būti platus. Juo įprastai tepama U formos judesiais. Taip perdengiamas ir šalimais esantis dengimo sluoksnis, ir išvengiama lako sluoksnio sustorėjimo sankirtos vietose. Vienu judesiu lakas tepamas ant tokio dydžio ploto, kad teptukas užkabintų ir dalį šviežiai užtepto ploto.

Straipsniai 1 reklama

Po darbo su dvikomponenčiu laku teptuką būtinai reikia nuplauti skiedikliu, kad lako likučiai ant jo nesukietėtų. Taikant vienkomponentį laką, darbo pertraukos metu teptuką galima laikyti lako inde. Esant ilgesnėms pertraukoms – šį indą reikia uždaryti.

Jeigu lakas dengiamas voleliu, judesiai turi būti kryžiaus pavidalo. Tepant skersai lako sluoksnis dengiamas, o išilgai – lyginamas. Lyginant volelis turi atlikti grįžtamąjį-slenkamąjį judesį. Po to volelis pakeliamas, nuvedamas apie ¾ jo ploto į šoną ir judesys vėl kartojamas. Šalia sienų lako dengimo greitį rekomenduojama sulėtinti, kad netyčia voleliu nepaliestumėte sienos. Dengiant laką voleliu negalima atlikti M formos judesių, tai gali sąlygoti sluoksnio pastorinimus, išryškėjančius ant parketo paviršiaus dėmių pavidalu. Jeigu volelis ilgą laiką lieka lako inde, tai prieš tęsiant darbus jį būtina gerai suplakti, nes ant jo paviršiaus susidarę lašai taip pat gali sąlygoti lakavimo defektus.

Pagal tarptautines DIN normas laku padengto paviršiaus tikrinimas atliekamas iš „žmogaus ūgio aukščio”, iš viršaus į apačią, esat išskaidytam apšvietimui. Be to tikrinant darbų kokybę neleidžiama klauptis ant kelių ar naudoti dirbtinio apšvietimo šaltinių.

Apie 30 proc. visų pretenzijų pabaigtoms parketo grindims – tai pretenzijos lakavimui. Dažnai nutinka taip, kad užsakovas lako dangai kelia per aukštus reikalavimus, tikėdamasis gamyklinės „baldinės” kokybės. Tuo pat metu neįvertindamas, kad lakavimas atliekamas rankiniu būdu ir neretai ne pačiomis patogiausiomis sąlygomis.

Nežiūrint į visas parketo klojėjų pastangas, patalpų, kuriose visiškai nebūtų dulkių nėra, todėl neišvengiamai dalis jų „nusileis” ant parketo. Atskiri plaukeliai nuo teptuko ar panašūs nežymūs nukrypimai nelaikomi klaida, to negalima išvengti. Užsakovas turėtų žinoti, kad tai neesminiai defektai ir bendram dangos patvarumui jie neturi jokios įtakos.

Be abejo, į esminius defektus reiktų atkreipti dėmesį. Grindų paviršius laku turi būti padengtas tolygiai. Tačiau reikalauti vienodo lako dangos storio negalima dėl skirtingo medienos įgėrimo ypatybių. Ant lako plėvelės neturi būti didelių šiurkštumų, sąnašų, aiškių lako juostų kraštų, praleistų plotų, danga turi turėti vienodą blizgesį.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *