Pinigų iššvaistymo afera baigėsi teisiamųjų triumfu
Kauno holdingo kompanijos vadovams skirtos bausmės sukėlė indėlininkų pasipiktinimą
Kauno apygardos teismui paskelbus nuosprendį dėl Investicinės Kauno holdingo kompanijos veiklos iškeltoje baudžiamojoje byloje, penki teisiamieji salę paliko aukštai iškeltomis galvomis, lydimi pasipiktinusių indėlininkų replikų. Dėl beveik 81 mln. litų, surinktų iš eilinių gyventojų, iššvaistymo reali laisvės atėmimo bausmė paskirta tik vienam iš penkių teisiamųjų suolan atsidūrusių Kauno holdingo kompanijos (KHK) veikėjų.
Kaltinimai sumenko
Paskelbtas nuosprendis vienoje didžiausių šalies teismų istorijoje bylų tapo akibrokštu ne tik jo išklausyti susirinkusiems indėlininkams, bet ir bausmes siūliusiems prokurorams. Teismas nutarė išteisinti KHK steigėją, EBSW viceprezidentą Algirdą Pašukevičių, kurio veiksmuose neįžvelgta nusikaltimo sudėties.
Realios laisvės atėmimo bausmės sulaukė tik Valdas Krasnickas, asmeniškai rūpinęsis gyventojų indėlių rinkimu, o jam talkinusi bendrovės direktorė Jolanta Barysienė nuo bausmės atleista dėl amnestijos. Minėtiems asmenims bei dar dviem buvusiems jų bendražygiams – KHK stebėtojų tarybos nariams Nijolei Končienei bei Kęstučiui Armaičiui, suėjus senaties terminui, nebeteks atsakyti ir dėl neteisėtos kompanijos veiklos.
Šis faktas buvo aiškus jau baigus nagrinėti penkerius metus teisme užsitęsusią baudžiamąją bylą. Prokurorai, nors ir pripažinę, kad bendrovė neturėjo teisės rinkti iš gyventojų indėlių ir vykdė neregistruoto banko funkcijas, turėjo paklusti Baudžiamojo kodekso normoms ir pasiūlė visiems teisiamiesiems bylas nutraukti. Tačiau už svetimo turto iššvaistymą Algirdui Pašukevičiui bei Valdui Krasnickui pasiūlytos 6 metų laisvės atėmimo bausmės, o Jolantai Barysienei – metais mažiau.
Bausmės sulaukė tik vienas
Siūlydami bausmes prokurorai tvirtino, jog A.Pašukevičiaus, V.Krasnicko ir J.Barysienės kaltė visiškai įrodyta. Tyrimo metu nustatyta, jog nuo 1993 metų balandžio iki 1995 metų birželio KHK iš gyventojų surinko 344 mln. 347 tūkst. litų. Per tą laiką indėlininkams buvo grąžinta 262 mln. 861 tūkst. litų, palūkanų sumokėta daugiau kaip 54 mln. litų. Valstybės kaltintojų teigimu, tokie dideli pinigų surinkimo srautai rodė, jog darbas buvo gerai organizuotas, kruopščiai pasirengta vykdyti neteisėtą įmonės veiklą.
Surinktos eilinių piliečių santaupos atitekdavo kitoms EBSW tinklo bendrovėms, nenumatant jokių palūkanų. Taip keliasdešimt milijonų siekiančių beprocenčių paskolų nutekėjo į A.Pašukevičiui bei G.Petrikui priklausančias bendroves “Megapolis”, “Snita”, “Šviesus rytojus” ir kt. Susirinkimų protokoluose buvo užfiksuota, jog lėšos iš gyventojų buvo renkamos tam, kad būtų galima užtikrinti privatizuotų įmonių veiklą.
Be to, įmonė neturėjo teisės mokėti palūkanų, nes jos veikla nuolatos buvo nuostolinga. Vėliau indėliai iš gyventojų buvo imami tik tam, kad būtų išmokamos palūkanos kitiems indėlininkams. O tokia veikla, anot prokurorų, vertinama kaip lėšų iššvaistymas.
Tuo tarpu teisiamieji tvirtino, jog su gyventojais buvo pasirašomos to meto Civilinį kodeksą atitinkančios paskolos sutartys, o visa KHK veikla buvo teisėta.
Iš pagrindinių KHK darbo koordinatorių teismas nusikalstamą veiklą įžvelgė tik įmonės direktorės Jolantos Barysienės bei Valdo Krasnicko veiksmuose, tačiau tik pastarajam gresia reali laisvės atėmimo bausmė. Jam už turto iššvaistymą Kauno apygardos teismo teisėjas Arūnas Paštuolis skyrė pusšeštų metų laisvės atėmimo bausmę, atliekant ją pataisos namuose. Į bausmės laiką taip pat įtrauktas kardomojo sulaikymo terminas, o pritaikius amnestiją, bausmė dar sumažinta penktadaliu. Kadangi V.Krasnickas buvo sulaikytas nuo 1997 metų gruodžio pabaigos, o išleistas po 2,5 metų, jam dar gali tekti už grotų praleisti apie pusantrų metų.
Penkeri metai nelaisvės skirti ir Jolantai Barysienei, tačiau dėl amnestijos ji atleista nuo visos bausmės. Visiems teisiamiesiems bus grąžinti užstatai, siekiantys daugiau kaip 100 tūkst. litų.
Nuosprendžio motyvus teismas privalo raštu išdėstyti per 7 dienas. Iki kito mėnesio vidurio proceso dalyviai galės pasinaudoti teise šį sprendimą apskųsti.
Kol kas bausmės išvengė į teisiamųjų suolą kartu turėjęs sėsti pagrindinis EBSW imperijos strategas Gintaras Petrikas, tačiau jis pabėgo iš Lietuvos 1997 metais, tik įpusėjus baudžiamosios bylos tyrimui.
Priteistų indėlių neišieškoma
Ar paskelbtą nuosprendį aukštesnės instancijos teismui apskųs Kauno apygardos prokuratūra, bus nuspręsta tik susipažinus su visu jo tekstu.
“Pasitikslinsim visus teismo motyvus ir nuspręsim”, – sakė prokuroras Z.Leonavičius. Vis dėlto jis pripažino, jog išgirstas nuosprendis jam buvo netikėtas, mat kaltinimai, jo nuomone, pareikšti surinkus pakankamai įrodymų.
Įmonės likvidacinės komisijos pirmininko įgaliotasis asmuo Michalas Rokickis, atstovavęs daugiau kaip 14 tūkst. indėlininkų, taip pat susilaikė nuo sprendimo vertinimų.
“Byla pernelyg sudėtinga, kad būtų nustatyti tikrieji kaltininkai ir rasta galimybių atsiskaityti su indėlininkais”, – sakė civilinio atsakovo atstovas.
Civiline tvarka buvę kompanijos indėlininkai prisiteisė 68 mln. litų, tačiau lėšų išieškojimas yra įstrigęs. Nei ankstesni valstybės, nei dabartiniai privatūs antstoliai nesugeba išieškoti žmonėms priteistų lėšų. Pardavus KHK turtą, kiekvienas indėlininkas galėtų tikėtis atgauti vos 0,6 proc. prisiteistos sumos.
“Indėlininkai neteko turto, o dabar praranda ir viltį jį atgauti”, – apgailestavo M.Rokickis.
Žmonės pasipiktino
Išklausyti skelbiamo nuosprendžio vakar į Kauno apygardos teismą susirinko apie dvi dešimtys buvusių KHK indėlininkų. Baigus skelbti bausmes, salėje pasigirdo nusivylusių žmonių šūksniai: “Buvo aferistai, o tapo angeliukai”.
“Pinigus praradau tik valdžios dėka. Tai ji leido klestėti sukčiams, rinkti pinigus, o dabar net nubausti nesugeba. Valdžia ir naudojasi tais pinigais, kurie buvo pagrobti iš eilinių žmonių. O mes visi čia kaip į banką dėjome pinigus ir šitas turtas turi būti grąžintas teisėtiems savininkams”, – neslėpdamas pykčio kalbėjo kaunietis Algimantas Dzingelevičius.
Jis 7 tūkst. litų santaupų KHK patikėjo 1995 metais ir iki šiol neatgavo nė lito.
“Jie skelbiasi grąžinantys pinigus kai kuriems indėlininkams. Tačiau aš žinau, kad atsiteista buvo tik su tais, kurie sutiko, jog būtų grąžinta tik trečdalis indėlio sumos”, – įtikinėjo buvęs indėlininkas, jau praradęs viltį atgauti savo pinigus.
Dar viena nukentėjusioji Regina Januškevičienė nerado žodžių apibūdinti jausmams, kurie užplūdo palikus salę: “Žiauriai jaučiuosi. Kaip kitaip gali jaustis, kai žmonių akivaizdoje kaltininkai yra paleidžiami”.
Moteris tepasakė, kad į KHK buvo įdėjusi visas šeimos santaupas.
Kiti indėlininkai taip pat piktinosi, kad neteisėta įmonės veikla teisėsaugininkai susidomėjo tik jau pradėjus griūti visai Kauno holdingo kompanijai bei kitoms EBSW grupei priklausančioms bendrovėms. Daugiau kaip dvejus metus niekas bendrovei netrukdė rinkti iš žmonių pinigus ir nepasirūpino saugikliais, kad svetimiems patikėtos santaupos nepražūtų.
Lina NAVICKAITĖ