Nagrinėjamas sąmokslų teorijų poveikis
Netrukus žurnale „Journal of Social Psychology“ pasirodys Kento universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkų dr. Karen Douglas ir dr. Robbie’o Suttono mokslinis tyrimas, pavadintas „Nematomas sąmokslų teorijos poveikis. Suvokiama ir reali įvairių princesės Dianos žūties versijų įtaka“. (The hidden impact of conspiracy theories: Perceived and actual influence of theories surrounding the death of Princess Diana).
Tyrimo autoriai nurodo, kad nors žmonės dažniausiai sugeba gana tiksliai įvertinti, kiek įvairios sąmokslų teorijos ir gandai paveikia kitus žmones, ir tai įvertina pakankamai blaiviai bei kritiškai, tačiau dažnokai nesugeba racionaliai pažvelgti, kiek tokia informacija pakeičia jų pačių požiūrį ir kaip tai leidžia tokioms teorijoms „aplipti“ papildomomis detalėmis bei sklisti toliau.
Tiriamųjų buvo klausiama nuomonės apie princesės Dianos žūtį, paskui duodama perskaityti įvairių interneto straipsnių apie galimus sąmokslus prieš ją ir prašoma įvertinti, ar teiginys „Anglijos vyriausybė sankcionavo jos nužudymą ir tai atlikti pavedė slaptajai tarnybai MI6“ yra pakankamai argumentuotas ir gali būti teisingas. Daugelis žmonių sušvelnino savo ankstesnę nuomonę, išsakytą prieš perskaitant interneto straipsnius taip, kad ji ne taip skirtųsi nuo to, ką jie pareiškė perskaitę straipsnius.
Dr. K. Duglas nuomone, šis tyrimas yra vienas pirmųjų, kuriame nagrinėjamas sąmokslų teorijų poveikis žmonėms. Ji teigia: „Rodos, mums pavyko rasti atsakymą į įdomų paradoksą – kodėl sąmokslų teorijos gyvuoja, nors joms pagrįsti dažniausiai visiškai nebūna įrodymų, ar net atvirkščiai, faktai visiškai jas paneigia. Mūsų tyrimo rezultatai rodo, jog sąmokslų teorijos turi paslėptą poveikį, t. y. jos geba pakeisti žmogaus požiūrį, jam pačiam to realiai nesuvokiant. Žmogus gali net tvirtai įsitikinęs neigti, kad tokia informacija turėjo bent kiek įtakos jo nuomonės pasikeitimui, tačiau iš tiesų jis priima šią informaciją ir perduoda ją kitiems.“