Laurinkus: Paksas neįtakojamas nusikalstamų struktūrų
Lietuvos prezidentas Rolandas Paksas nėra įtakojamas nusikalstamų struktūrų, bet jos siekia tokios įtakos. Tai pirmadienį neeiliniame Seimo posėdyje pareiškė Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Mečys Laurinkus.
“Kiek aš žinau, prezidentas nėra įtakojamas nusikalstamų struktūrų, bet yra pastangos iš įvairių pusių daryti tą įtaką. Parlamentinei tyrimo komisijai mes pateiksime tų pastangų pobūdį”, – sakė jis.
M.Laurinkus apie VSD vadovo posto palikimą
Seimo posėdyje ketinama sudaryti parlamentinę tyrimo komisiją, kuri ir turėtų išsiaiškinti, kiek prezidentas ar jo aplinka yra įtakojama su nusikalstamo pasaulio atstovais susijusių asmenų bei jo rinkimų kampanijos rėmėjo, bendrovės “Avia Baltika” prezidento Jurijaus Borisovo.
Pastarasis žiniasklaidai patvirtino, jog tarp jo ir prezidento prieš rinkimus buvo sudaryta sutartis, tačiau jos detalių nekomentavo. M.Laurinkus neatmetė galimybės, jog tai yra “žaidimo dalis”, tačiau ragino Seimą išsklaidyti abejones dėl tokios sutarties.
“Mes nekaltiname prezidentą niekuo, bet atsakyti į klausimus, kodėl toks šantažas yra galimas, reikia atsakyti”, – pažymėjo M.Laurinkus.
VSD nustatė, jog viename pokalbių telefonu J.Borisovas piktinasi negavęs prezidento patarėjo posto, grasina “priešiškai žvalgybai” perduoti neįvardytą informaciją ir R.Paksą vadina “politiniu lavonu”. Prokuratūra pirmadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl J.Borisovo grasinimų prezidentui ir verslininką apklausė.
M.Laurinkus Seimo posėdyje taip pat teigė, jog prokuratūrai perduota medžiaga ir dėl bendrovės “Avia Baltika” veiklos, vykdančios “karinę prekybą”, kuri “liečia ne tik Lietuvą, bet ir gali paliesti patį prezidentą”.
VSD vadovo teigimu, taip pat reikėtų išsklaidyti įtarimus, ar prezidento rinkimų kampanijai skirtos lėšos nėra susijusios su užsienio specialiosiomis tarnybomis. “Įtarimus, jog taip gali būti, padidino paties J.Borisovo pasisakymai, kurių dalį išviešinome”, – pažymėjo jis.
Sraigtasparnius remontuojanti ir jais prekiaujanti “Avia Baltika” R.Pakso rinkimų kampanijai paaukojo 1,2 mln. litų. Kai kurie parlamentarai Seime jau prakalbo apie galimą apkaltą prezidentui. Ar tam yra pagrindo, pasak A.Paulausko, turės nustatyti parlamentinė komisija.
“Aš manau, jog tai yra komisijos tyrimo rezultatas. Jeigu komisija nustatys, kad prezidentas pažeidė Konstituciją, ji teiks atitinkamus pasiūlymus Seimui”, – sakė Seimo posėdyje A.Paulauskas. Prezidentas į pirmadienį sušauktą posėdį nebuvo pakviestas.
M.Laurinkus tvirtina postą paliekąs ne dėl to, kad nesutaria su Prezidentu
Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Mečys Laurinkus pirmadienį Seime viešai piktinosi nenormaliais santykiais su Rolando Pakso prezidentūra, tačiau postą pabrėžė paliekąs savo valia.
“Esu seniai apsisprendęs palikti šitą tarnybą ir niekad neplanavau, kad čia būsiu dar kelerius metus. Planavau palikti pavasarį, išėjo anksčiau, bet esmė yra ta pati – aš iš tikrųjų pretenduoju į diplomatinę tarnybą. Aš negrįžtu į politiką, man nereikia kitoj valstybėj šitos reklamos”, – kalbėjo M. Laurinkus.
O komentuodamas skandalingąją pažymą, M. Laurinkus iškalbingai akcentavo, kad “čia dar ne ta pažyma”. Aš dar paliksiu pažymą, paliksiu normalų dokumentą, viešą įvertinimą situacijos, kaip aš ją matau. Tai bus memorandumas iš visos patirties, susijusios su mano darbu”, – pažadėjo M. Laurinkus.
VSD vadovas patikino parlamentarus už pastarųjų dienų informaciją “iš niekur negavęs pinigų”, o tam tikrus apibendrinimus konfidencialiame dokumente išdėstęs todėl, kad “negalįs ateičiai palikti neaiškių klausimų”, nes tokie klausimai tęsiasi ir vis tiek iškyla skandalo pavidalu po tam tikro laiko.
M. Laurinkus informavo, kad visuomenę pasiekusi pažyma yra operatyvinė, o ne mokslinė ir nėra skirta viešam svarstymui.
“Net Valstybės gynimo tarybai ji netiktų, todėl, kad yra operatyvaus vartojimo. Tai darbinė pažyma, vidinė situacijos recenzija, tai paprasčiausiai – keli blokai pastabų, ir nebūtinai jie turi būti sudėti pagal žanrą. Ir dabar tas svarstymas, bandymas aiškinti vieną punktą derinant prie kito – tai visiškas nesusipratimas. Bet mes patekome į tokią būklę ir apie tai turim šnekėt”,- pripažino M. Laurinkus.
VSD vadovas informavo, kad dėl neteisėto slaptos pažymos paviešinimo jau pradėtas ikiteisminis tyrimas. Nors spaudoje publikuota VSD pažyma vėliau buvo oficialiai išslaptinta, ją paviešinęs pareigūnas turi tikrai būti nubaustas, sakė M. Laurinkus. Beje, nors VSD vadovas kalbėjo rimtu tonu, Seimo salėje šią frazę nulydėjo šurmulys ir juokas. Mat Seimo Pirmininkas A. Paulauskas yra viešai minėjęs, kad kartą buvo išleidęs šią pažymą iš rankų.
M. Laurinkus akcentavo, kad pirmadienį Seimo nariams pateikti operatyviniai telefono pokalbių įrašai yra tik nedidelė dalis operatyviniu būdu gautos informacijos. “Mes turime 2 tūkstančius įrašų, jie visi yra sankcionuoti. Sankcionavimo tvarką ir pagrindą gali patikrinti bet kuri Seimo sudaryta komisija”, – sakė M. Laurinkus.
VSD vadovo teigimu, panašaus pobūdžio operatyvinės pažymos šalies vadovams buvo pateikiamos ne kartą. Kaip pavyzdį jis paminėjo prieš dvi savaites pateiktą labai išsamią pažymą apie padėtį pasienyje. Anot M. Laurinkaus, toji pažyma yra labai didelės apimties, kelis kartus aštresnė už dabartinę. “Mes pažymas dėl grėsmių rašome nuolat. Jeigu paimsime šitą pažymą, tai visi elementai atskirais fragmentais jau seniai yra ant vadovų stalo – čia nėra kalbos apie kokį nors nežinojimą, čia tik daugmaž apibendrinta, kas yra”, – sakė M. Laurinkus.
M. Laurinkus pripažino, kad Prezidentui R. Paksui dėl jo paties valios žinoma mažesnė operatyvinės medžiagos dalis negu pateikta Seimo vadovybei.
“Neturėjau galimybių jo supažindinti, nes jis nenori tų įrašų klausyti. Suprantu, Prezidentas – ne operatyvinis darbuotojas, jis nesėdi su ausinėm ir nesiklauso”,- kalbėjo M. Laurinkus.
Tačiau, anot M. Laurinkaus, šiame kontekste iškilo dar vienas nemalonus dalykas – Prezidento R. Pakso ir jo patarėjų bendravimo su juo, kaip su VSD vadovu, stilius ir būdas.
“Aš žinojau, kaip man bendrauti su Prezidentu Valdu Adamkumi. Buvo savaime suprantamas pasitikėjimas – viską kalbi, viskas atvirai. Bendraujant su R. Paksu šito jau nebebuvo ir bendravimo būdą aš turėjau formalizuoti – kaip numatyta slapto susirašinėjimo metu”, – teigė M. Laurinkus. Čia pat jis retoriškai klausė, kaip galėjo atsitikti, kad slapto susirašinėjimo dokumentai pateko į pašalines rankas per pažįstamus ir pažįstamas. “Informacija, atėjusi slapto susirašinėjimo kanalu, patenka pas kitus – tai jau yra nusikaltimas”,- teigė M. Laurinkus.
Kaip žinoma, kai kurias slaptas VSD pažymas operatyvinėmis priemonėmis įrašytų pokalbių metu vienas iš Prezidento patarėjų aptarinėjo su verslininke Renata Smailyte.
“Kaip visa tai vyksta ir kodėl? Kaip man dar surasti kelią ateiti pas Prezidentą, – per kanalizaciją, per vamzdį įlįsti, jeigu nėra pasitikėjimo?” – klausė M. Laurinkus.
VSD vadovo teigimu, dėl nenormalių santykių nemaža dalis kaltės tenka Prezidento patarėjui R. Ačui, kurio bendravimo stilius jam pasirodęs apskritai nepriimtinas.
R. Ačo požiūrį į save M. Laurinkus iliustravo jau skelbtomis citatomis iš telefoninių pokalbių su verslininke R. Smailyte, kai buvo užsiminta, kad M. Laurinkui ne taip lengva patekti į Prezidentūrą, nes “čia ne pereinamas kiemas”.
M. Laurinkaus teigimu, ir kai kurių kitų Prezidento patarėjų pavedimai – pavyzdžiui, ištirti “agresyvaus pobūdžio procesus per “auksinių svogūnų” įteikimo ceremoniją arba nustatyti, kas organizuoja reklaminius straipsnius prieš Prezidentą – liudija, kad ne visi prezidentūros pareigūnai gerai suvokia VSD funkcijas.
“Nesuvokiama daugelis dalykų, nėra pasitikėjimo ir atvirumo – štai dėl ko kartais tenka imtis tų priemonių, kad dalykai, kurie yra patys svarbiausi, būtų žinomi ir visai visuomenei”, – sakė M. Laurinkus.
VSD direktorius atmetė Prezidento aplinkos priekaištus, kad skandalingai paaiškėjusi informacija yra sąmokslas prieš šalies vadovą. “Tikrai nėra jokio sąmokslo. Yra problema, ji reali ir į tuos klausimus reikia atsakyti”, – pabrėžė M. Laurinkus.