Įsimintiniausi pasaulio sporto sąmokslai
Per visą pasaulio sporto istoriją netrūko prieštaringų varžybų baigčių, abejotinų teisėjų švilpukų lemiamais momentais. Įrodyti, ar pasaulio sporte klesti korupcija, ar rezultatai jau žinomi iš anksto, be galo sunku. Tačiau esant neaiškumams diskusijos ilgai netyla.
Paslaptinga Totenhemo liga
2006 metais Totenhemo „Hotspur“ futbolo komanda buvo per žingsnį nuo didžiojo „Premier“ lygos ketverto – „Manchester United“, „Chelsea“, „Liverpool“ ir „Arsenal“ ekipų dominavimo lygoje, sužlugdymo. „Hotspur“ pergalė paskutinėse sezono rungtynėse būtų nustūmusi „Arsenal“ klubą į penktą vietą, o „Hotspur“ ekipai būtų atsivėręs kelias į išsvajotąją žemę – UEFA Čempionų lygą.
Bet lemiamų varžybų rytą jų visi planai ir lūkesčiai žlugo, kai stovykloje išplito paslaptinga liga. Klubo vadybininkas Martinas Jolas prieš rungtynes pranešė, kad visi žaidėjai vemia persirengimo kambaryje. Vadybininkas dar bandė tartis, kad rungtynės būtų atidėtos, tačiau nesėkmingai. Totenhemo komanda išbėgo į aikštę, tačiau atrodė blankiai, pralaimėjo rungtynes rezultatu 1:2 ir čempionate užėmė penktą vietą.
Buvo manoma, kad komanda apsinuodyti maistu galėjo viešbutyje – jame žaidėjai valgė prieš pat rungtynes. Visi buvo įsitikinę, kad tai buvo jų konkurentų – „Arsenal“ klubo nešvarus darbelis. Tačiau nacionalinė Sveikatos apsaugos agentūra, ištyrusi viešbutį, neaptiko nieko įtartino, bet tai nesumažino įtarimų, kad „Hotspur“ futbolininkai buvo apnuodyti.
1998 metų PČ finalas
Brazilijos futbolo rinktinė, vedama siautėjančio Ronaldo, buvo absoliuti turnyro favoritė 1998 metų pasaulio futbolo čempionate. Daugelis abejojo, kad pavyks kam nors pasipriešinti brazilams. Tačiau Pietų Amerikos atstovams pabaiga susiklostė ne taip, kaip jie norėjo ir kaip daugelis tikėjosi. Odinio kamuolio virtuozai čempionato finale beviltiškai 0:3 pralaimėjo šeimininkei Prancūzijai.
Finalo išvakarėse brazilų lyderis Ronaldo, kaip kalbama, kentė milžiniškus mėšlungio skausmus, todėl buvo skubiai paguldytas į ligoninę. Tačiau atkaklusis brazilų talentas neklausė gydytojų rekomendacijų ir išbėgo į finalą. Nieko nuostabaus, kad svarbiausiose karjeros rungtynėse jis pasirodė blankiai.
Kad jis neturėjo išbėgti į aikštę, jau buvo aišku nuo žaidimo pradžios. Jį pavaduoti galėjo tokie žaidėjai, kaip Juninho ar Denilsonas. Tai privedė prie kaltinimų, kad Ronaldo buvo priverstas rėmėjo „Nike“ žaisti rungtynes bet kokiu atveju. Jei Ronaldo vis dėlto nebūtų žaidęs, tos pelningiausios 90 minučių būtų buvusios didžiulis nuostolis vienai didžiausių pasaulio sportinės avalynės kompanijai „Nike“.
Jei tai tiesa, šis „Nike“ planas davė kitokį rezultatą, nes Brazilijos komanda neįmušė nė vieno įvarčio ir pralaimėjo, o didžiausia „Nike“ kompanijos žvaigždė Ronaldo buvo visiškai nenaudingas ekipai nuo susitikimo pradžios iki pabaigos.
M.Jordano pasitraukimas
1993 metais legendinis krepšininkas Michaelas Jordanas, būdamas savo karjeros viršūnėje, paskelbė apie „išėjimą į pensiją“ iškart po savo trečio NBA čempionų titulo su Čikagos „Bulls“ komanda. Toks gyvos krepšinio legendos sprendimas visiems Čikagos klubo aistruoliams buvo tarsi žaibas iš giedro dangaus. Tačiau paaiškėjo, kad dar prieš porą mėnesių, kai buvo paskelbtas šis Michaelo apsisprendimas, Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) pradėjo tyrimą dėl galimų M.Jordano spekuliacijų.
Sąmokslo teoretikai tvirtina, kad NBA komisaras Davidas Sternas surado šiek tiek prieštaringos informacijos apie šį M.Jordano sumanymą. Niekas nenorėjo, kad būtų sugadinta NBA reputacija, nes Michaelas buvo superžvaigždė, lygos „veidas“. Taigi buvo sutarta, kad M.Jordanas tik laikinai atsistatydins. Įdomu tai, kad praėjus kelioms dienoms po jo pasitraukimo iš sporto, NBA priėjo prie išvados: Michaelas nepadarė nieko blogo.
Buvo įsiminti ir Michaelo pasakyti žodžiai viename iš jo interviu. „Jei krepšinio potraukis neatslūgs, jei „Bulls“ komandai ir toliau manęs reikės, jei Davidas Sternas leis man sugrįžti į lygą, aš galbūt sugrįšiu.“ Kyla klausimas, kodėl M.Jordanas turėjo jaudintis dėl D.Sterno leidimo jam sugrįžti į NBA?
Muhamedo Ali pergalė
Kova tarp Casius Clay’o (Muhamedo Ali) ir Sonny Listono įvyko 1965 metų gegužės mėnesį. Būsimoji bokso legenda C.Clay įveikė S.Listoną ir tapo pasaulio sunkiasvoriu čempionu. Beje, kitą dieną C.Clay pakeitė savo pavardę į Muhamedą Ali. Tačiau šių boksininkų kova, daugelio nuomone, buvo surežisuota.
Jau pirmajame raunde po vienos minutės kovos S.Listonas suklupo ant kelių po to, kai gavo „vaiduoklišką smūgį“. „Vaiduoklišku“ jis buvo pavadintas dėl to, kad niekas nematė to smūgio, o Sonny ėmė ir suklupo. Tuomet Muhamedas Ali atsisakė pasitraukti į neutralų ringo kampą ir pradėjo rėkti ant priešininko, kad jis atsistotų ir tęstų kovą. Kol dvikovos teisėjas Joe Walcottas nuramino jį, Sonny turėjo apie 20 sekundžių atsistoti. Po leidimo tęsti kovą teisėjas buvo įspėtas dėl klaidos, tad greitai sustabdė kovą ir pergalę skyrė M.Ali.
Yra manoma, kad S.Listonas buvo įsiskolinęs daug pinigų mafijai, todėl dvikova buvo surežisuota iš anksto. Be to, jis bijojo ir islamo ekstremistų grasinimų su juo susidoroti, nes islamistai labai karštai palaikė saviškį Muhamedą Ali.
Šios dvi realios teorijos tapo įtikinamesnės, kai buvo peržiūrėtas tos kovos vaizdo įrašas. Visi bokso specialistai pripažino, kad tas „vaiduokliškas“ smūgis negalėjo išmušti iš vėžių sunkiasvorio boksininko, kuris prieš porą mėnesių buvo tapęs čempionu.
Pagal užsienio spaudą parengė