A.Paulauskas konstatuoja prezidento pažeidžiamumą
Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas teigia, kad slapta įrašytų prezidento aplinkos atstovų pokalbių su įtartinos reputacijos asmenimis paviešinimas padėtų Lietuvos demokratijai “apsivalyti” prieš šaliai įstojant į Europos Sąjungą ir NATO, tuo tarpu parlamentinės opozicijos atstovai ima abejoti, ar prezidentas Rolandas Paksas gali eiti valstybės vadovo pareigas.
Neeiliniame Seimo posėdyje, kuriame svarstomi įtariami R.Pakso aplinkos ryšiai su tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu, A.Paulauskas teigė, jog būtų buvę “pavojinga valstybei” nekreipti dėmesio į Valstybės saugumo departamento (VSD) pateiktą informaciją, tuo labiau ją nuslėpti.
“Jeigu ji būtų paslėpta, tai tuomet galėjome sulaukti tikros sensacijos”, – sakė Seimo pirmininkas.
Seimo nariams neeiliniame posėdyje buvo duoti paklausyti jau anksčiau žiniasklaidoje paviešinti slapta įrašyti pokalbiai tarp didžiausio prezidento Rolando Pakso rinkimų kampanijos rėmėjo, bendrovės “Avia Baltika” vadovo Jurijaus Borisovo ir bendrovės “Restako” direktoriaus Algirdo Drakšo, tarp J.Borisovo ir Rusijos bendrovės “Almax” darbuotojos Anos Zatonskajos, taip pat tarp Lietuvos pilietės Renatos Smailytės ir prieštaringai vertinamo Rusijos verslininko Anzorio Aksentjevo-Kikališvilio, kuris siejamas su Rusijos mafija.
“Sensacija galėjo būti, jeigu mes būtume šiandien tylėję ir nenumazgotume savo šalies iki stojimo į Europos Sąjungą ir NATO, nes tuomet galėtume visai rimtai paslysti ant šių tarptautinių organizacijų slenksčio ir liktume gulėti anapus šių organizacijų durų. Manau, jog šį apsivalymo procesą pradėjome pačiu laiku, kai mūsų nusimazgojimui dar yra laiko”, – pažymėjo jis.
A.Paulauskas pareiškė nuogąstavimų, jog nusikaltėlių pasaulis galėjo per prezidento patarėjus inspiruoti VSD vadovo keitimą, o pats prezidentas tapo pažeidžiamas ne tik dėl savo patarėjų veiklos, bet ir dėl ryšių su rinkimų kampanijos rėmėjais.
“Kaip galima buvo tylėti matant, jog prezidentas darosi pažeidžiamas ne tik per savo patarėją R.Ačą, bet ir tiesiogiai. Jeigu pažeidžiamas prezidentas, tai pažeidžiama ir valstybė”, – sakė A.Paulauskas.
Parlamentarai galėjo per ausines išklausyti originalius įrašus, tuo tarpu viešai buvo transliuojami jų vertimai į lietuvių kalbą. Tai padaryta, nes originaliuose įrašuose būta daug necenzūrinių žodžių.
Opozicinės Tėvynės sąjungos – konservatorių frakcijos Seime seniūnas Andrius Kubilius viešai klausė, “ar prezidentas gali toliau eiti savo pareigas, būti nešališkas”.
“Aš manau, jog tai yra komisijos tyrimo rezultatas. Jeigu komisija nustatys, kad prezidentas pažeidė Konstituciją, ji teiks atitinkamus pasiūlymus Seimui”, – sakė A.Paulauskas.
“Aš šiandien tiesiai į šį klausimą negaliu atsakyti. Į tai turi atsakyti parlamentinė tyrimo komisija”, – pažymėjo jis. Tuo tarpu A.Paulausko Naujoji sąjunga (socialliberalai) pareiškė, kad “valstybės vadovai negali pasyviai stebėti, kaip prezidentas dėl savo aplinkos tampa pažeidžiamu, gali būti šantažuojamas”.
“Naujoji sąjunga mano, jog gavus informacijos apie galimas prezidento aplinkos sąsajas su nusikalstamo pasaulio atstovais, Seimo pirmininkas A.Paulauskas priėmė teisingą sprendimą susitikti su parlamento frakcijų atstovais, o vėliau nuspręsta šį klausimą svarstyti Seimo plenariniame posėdyje. Socialliberalų įsitikinimu, ši situacija turi būti nuodugniai ir kvalifikuotai išnagrinėta, kad nebekristų jokių šešėlių ant Prezidentūros”, – rašoma pirmadienį išplatintame NS pareiškime.
“Taip pat reikia pažymėti, jog susiklosčiusi skandalinga situacija išryškino vieną besiformuojančios politinės sistemos keistenybę – Valentino Mazuronio partijos aktyvus dalyvavimas šioje istorijoje ištirpdė ribas tarp prezidento ir Liberaldemokratų partijos. Taip tarsi buvo įteisinta “prezidentinė” partija, nors prezidentas turėtų būti objektyvus ir nešališkas, vadovautis valstybės, o ne vienos partijos interesais”, – pastebi socialliberalai.
“Nuostabą kelia liberaldemokratų pasipiktinimas, kad šis klausimas iškilo į viešumą. Kaip tuomet, jų manymu, turėtų elgtis valstybės vadovai, žinodami, kad prezidentas dėl esamos informacijos yra pažeidžiamas, jam galima daryti spaudimą ar įtaką? Socialliberalai mano, jog šis precedento neturinti skandalas yra Lietuvos politinės sistemos išbandymas, ir tiki, kad viešumas padės demokratijos brandai”, – teigiama NS pareiškime.