Nors kai kurios nekilnojamojo turto (NT) bendrovės jau prabilo apie pasiektą būsto kainų dugną, tačiau nenustoja kristi tiek senų, tiek naujų butų kainos. Trečiąjį šių metų ketvirtį didžiuosiuose Lietuvos miestuose užfiksuotas 1-4 proc. naujos statybos butų kainų mažėjimas, o seni butai pigo 4-6 proc. Ekspertai pastebi, kad reali butų vertė kai kuriuose projektuose sumažėjo dar labiau nei rodo jų kainų pokyčiai.

„Nors pagal kainų dinamiką gali atrodyti, kad jos pamažu stabilizuojasi, tačiau iš tiesų kai kuriuose projektuose butų vertė sumažinta dar labiau. Nes jei anksčiau už tam tikrą kainą pirkėjas gaudavo butą su daline apdaila, tai šiandien naujuose projektuose už mažesnę kainą jam siūlomi sutvarkyti, pilnai įrengti butai. Jei atsižvelgtume į šį aspektą, kai kur reali butų vertė per 3 mėnesius smuktelėjo net 10-12 proc.“, – teigia NT konsultacijų bendrovės „ICA Real Estate“ investicijų skyriaus vadovas Arnoldas Antanavičius.

Nepaisant to, būsto kainų kritimo lėtėjimas vyksta. Anot A.Antanavičiaus, jį lemia keletas veiksnių. Dalis gyventojų jau ryžtasi investuoti į NT savo reikmėms, dėl to sandorių skaičius stabilizavosi, o tai pardavėjus skatina neskubėti peržiūrėti kainodaros. Be to, rinkoje vėl atsiranda spekuliantų, kurie „gaudo kainų dugną“ ir tikisi ateityje pasipelnyti iš šiuo laikotarpiu įsigyto būsto. Galiausiai bankai atskiriems projektams ėmė taikyti palankesnę kreditavimo politiką.

Lyginant šiuo metu siūlomas naujos statybos butų kainos su aukščiausiu jų pakilimo tašku, užfiksuotu 2007 m. IV ketvirtį, didmiesčiuose kainos sumažėjo nuo 23 iki 37 proc. Didžiausias kainų kritimas įvyko Vilniuje (34 proc.) ir Klaipėdoje (37 proc.) – čia kainos buvo „išpūstos“ labiausiai, be to, sukurta didelė pasiūla reiškė konkurenciją, o tai natūraliai sukėlė didesnį kainų nuolydį. Kaune ir Šiauliuose pasiūla nebuvo spėjusi pasiekti tokių mąstų, tad ir kritimas buvo mažesnis.

Senos statybos butų segmente kainos per ketvirtį sumažėjo kiek ženkliau – 4-6 proc. Tačiau žvelgiant į ilgąjį laikotarpį, jų smukimas buvo panašus kaip ir naujos statybos butų. Per metus didmiesčiuose jos krito 19-27 proc. (naujos statybos – 20-24 proc.), o nuo 2007 m. IV ketvirčio – 20-37 proc.

Kai kuriuose miestuose senos statybos butų paklausa auga sparčiau nei naujos statybos. Pavyzdžiui, Šiauliuose, Registrų centro duomenimis, nuo šių metų rugpjūčio iki spalio tokių butų sandorių padaugėjo 13 proc., tuo tarpu naujos statybos segmente sandorių neįregistruota apskritai. Bendras butų sandorių skaičius Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose per metus sumažėjo 54 proc.

Views All Time
Views All Time
4483
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!