10 patarimų sumaniai šeimininkei
Kaip sutvarkyti namus greičiau nesileidžiant į kompromisą su dulkėmis ir nešvara? Tereikia tvarkytis ne kruopščiau, o sumaniau. Mama.lt siūlo tau 10 patarimų, kaip sutrumpinti tvarkymosi laiką ir gudrumu išprašyti iš namų chaosą.
1. Viršaus ir apačios taisyklė. Dulkės ir šiukšlės krinta žemyn. Jas, kaip ir visa kita šioje žemėje, veikia gravitacijos jėga. Jei tai žinai, tikriausiai nenustebins ir patarimas kambariuose generalinę tvarką daryti judant nuo viršaus žemyn: pirma nuvalai spintų viršų, tada – lentynas, po to – stalus ir darbinius paviršius, ir tik paskutinis etapas – grindų plovimas.
2. Nevalyk to, kas švaru. Sakai, taip ir nedarai? O dabar pamėgink prisiminti, kiek kartų valei visą veidrodį pamačiusi, kad mažylis apčiupinėjo jo apačią? Arba trynei drėgna šluoste visą švarutėlį stalą, nes reikėjo nuvalyti 2 nuvarvėjusius sulčių lašus? Be abejo, toks „persidirbimas“ teužtrunka keletą minučių, tačiau… keletas minučių šen, keletas – ten, žiūrėk, jau ir sugaišti pusvalandžiu ar net valanda ilgiau, nei ketinai užtrukti!
3. Suvenyrai neamžini. Taip jau yra: namuose linkę kauptis ne tik dulkės ir nereikalingi daiktai, bet ir širdžiai mieli suvenyrai. Ir jei juos visus statysi deramai pagarbioje ir visiems matomoje vietoje, greitai tavo butas virs tikra suvenyrų krautuvėle. Draugė iš atostogų Kretoje parvežė kriauklę – padėjai ją ant lentynos. Mažylis Motinos dienos proga padovanojo piešinėlį – ir jis papuošė tavo komodą. Nieko baisaus, jei šie daiktai tau išties džiugina akį. Bet nejaugi tą kriauklę laikysi iki Kalėdų, o piešinėlį – iki pensijos? Pasidžiaugei – ir padėk į uždarą suvenyrų dėželę ar įsek į piešinių segtuvą. O galbūt kai ką nuspręsi apskritai išmesti? Dauguma suvenyrų – kaip gėlių puokštė: skirti trumpą laiką džiuginti akį. Vėliau jie nebedžiugina, o tik dulkes renka, tad verčiau atlaisvink vietos naujiems, pasilikdama tik 2-3 pačias mieliausias relikvijas.
4. Geriau dažniau ir po mažiau. Įtemptas dienos režimas ir kiti darbai neleidžia tau skirti pakankamai laiko generalinei namų tvarkai? Šiukštu nenuleisk rankų! Net ir 5 minučių užteks, kad, pvz., nuvalytum dulkes nuo vienos knygų lentynos. Ir taip – keletą kartų per dieną. Ir tu nepervargsi, ir netvarka bus ne tokia baisi.
5. Neteršk – ir valysi rečiau! Liaukis naudojusi prausiklius ir muilus, kurie teršia vonią bei kriauklę. Ne paslaptis, aliejiniu pagrindu pagaminti prausikliai neretai palieka riebių dėmių ant vonios kraštų, o kartais muilo gamintojai persistengia su dažų pigmentais, tad ant kriauklės kraštų lieka spalvotų nuosėdų. Užuot dar kruopščiau šveitusi vonią, įsigyk naujų, patogesnių prausimosi priemonių.
6. Citrininė gaiva ir švara. Kartą per mėnesį dušo kabinos sieneles įtrink keletu lašų citrinų eterinio aliejaus. Ir vonios kvapą atgaivinsi, ir plona apsaugine plėvele padengsi dušo kabiną taip apsaugodama ją nuo nuosėdų kaupimosi.
7. Ne pakeičia, bet padeda. Pasirūpink, kad unitaze visada būtų specialaus antibakterinio muiliuko ar želė tablečių. Nesitikėk, kad jos išvalys unitazą ir galėsi jo nebešveisti – jos tik palaikys švarą tarp šveitimų ir apnašų bei bakterijų kaupsis mažiau, tad unitazą valyti bus lengviau.
8. Dėžutės šaldytuvui. Šaldytuve produktus statyk ne tiesiai ant lentynų, o išrūšiuok ir sudėliok į plastikines dėžutes žemais kraštais. Taip nesiteps šaldytuvo lentynos, o jei dėžutė išsiteps, bus lengviau išvalyti ją, nei traukti iš šaldytuvo produktus ir visas lentynas.
9. Kilimėlis šiukšlėms. Šiukšlių dėžės dugną ar kibirą, prieš dėdama maišelį, ištiesk senu laikraščio ar žurnalo lapu. Taip apsaugosi kibiro dugną, jei per maišelio įtrūkimą pratekės koks skystis ar per kraštą išbirs keletas šiukšlių. Keičiant maišelį tereiks į jį įmesti seną „paklotą“ ir pakeisti jį nauju, nereikės plauti viso kibiro.
10. Kam mikrobangei servetėlės? Kad nereikėtų nuolat plauti viso dugno, jei ant jo vis prikrinta ar išsipila maisto. Įprask savo mikrobangų krosnelės dugną iškloti popieriniu rankšluosčiu ar servetėle. Taip nereikės valyti nei trupinių, nei nukritusių maisto lašų – užteks pakeisti servetėlę.